TOMORQA HIKMATI: kambagʻalni boy, boyni baxtli qiladi...
Toshkent viloyati Chinoz tumanining “Sutbuloq” mahalla fuqarolar yigʻinida yashovchi Sobir aka Rahmonberdiyevlar xonadoni hozir koʻpchilikka ibrat koʻrsatmoqda.
Mahalla raisi Baxtigul Begaydarovaning taʼkidlashicha, 10 kun avval ushbu xonadonda karantin talablari asosida toʻy boʻlgani va bunda yosh kelin-kuyovlar kamxarjlikka amal qilgani tahsinga sazovor.
– Hududimizdagi fuqarolar mehnatkash, qariyb 90 foizdan ortigʻi tomorqadan katta daromad oladi. Shu bos, toʻq yashaydi. Bizda deyarli kam taʼminlangan oilalar yoʻq, – deydi mahalla raisi B.Begaydarova. – Sobir aka turmush oʻrtogʻi bilan halol mehnati tufayli 3 oʻgʻil va 1 qizni voyaga yetkazyapti. Ikki oʻgʻli, kelini oliy oʻquv yurti talabasi. Hovlisining 14 sotixi tomorqa boʻlib, uning bir qismida issiqxona barpo etilgan. Oilaning barcha aʼzolari bu yerda birdek mehnat qiladi. Ular bulgʻor qalampiri, bodring ekib, hosilni saranjomlab olib, endi navbat pomidorga.
– Bilganga tomorqa koni foyda ekan, – deydi Sobir aka. – Yerga mehr berib, ishlov berilsa, dasturxon toʻkin, roʻzgʻor obod boʻladi. Katta roʻzgʻorni bemalol tebratadi. Oilamizning 7 nafar aʼzosi mehnat bilan band. Shuning orqasidan toʻylar qilyapmiz, farzandlarimizni oʻqityapmiz, bir oʻgʻlimizga uy quryapmiz, qoʻyingki, qancha xarajat boʻlsa, hammasini qoplaydi. Yillik daromadimiz chakki emas, 35-40 million soʻmgacha boradi. Agar tomorqa boʻlmaganida, shuncha pulni qayerdan topardik?

Приусадебный участок: бедный становится богатым, богатый – счастливым…
Семья Собир-ака Рахмонбердиева, проживающая в махалле «Сутбулок» Чиназского района Ташкентской области, является примером для многих.
Как отмечает председатель махалли Бахтигул Бегайдарова, 10 дней назад в их доме провели свадьбу с соблюдением требований карантина и с особой бережливостью, что заслуживает внимания.
- Граждане нашей махалли очень трудолюбивы, более 90 процентов их трудится на своих приусадебных участках и получает хорошую прибыль. Поэтому живут в достатке. У нас почти нет малообеспеченных семей, - говорит председатель махалли Б.Бегайдарова. - Благодаря своему честному труду Собир-ака со своей супругой вырастили трех сыновей и дочку. Два сына и невестка являются студентами вузов. Имеют 14 соток приусадебного участка, на части которого возвели теплицу. Все члены семьи трудятся здесь. Они успели уже в этом году убрать урожай болгарского перца и огурцов, теперь очередь за помидорами.
- Для тех, кто умеет трудиться, приусадебный участок является кладезью, - говорит Собир-ака.- Если с любовью и со знанием дела подходить к земле, вовремя обрабатывать и сажать овощи, будет изобилие на столах и прибыль в хозяйстве. 7 членов нашей семьи трудятся на приусадебном участке. Работы хватает всем. Благодаря этой земле, справляем свадьбы, обучаем детей, еще для одного сына строим дом. Все наши расходы подкреплены работой на нашей земле. За год получаем около 35-40 миллионов сумов прибыли . Наша земля всегда выручает нас.