Davlat xizmatlarini olishda elektron raqamli imzodan foydalanish ixtiyoriy bo‘ldi
Xabaringiz bor, Davlat xizmatlari agentligi ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida fuqarolar fikrini o‘rganish ishlarini olib borib, doimiy ravishda turli mazmundagi so‘rovlar o‘tkazib turadi.
Aynan jamoatchilik bilan doimiy aloqa natijasida sohamizni yaxshilash uchun bartaraf etilishi lozim bo‘lgan kamchiliklar aniqlanadi.
Demak, davlat xizmatlari sohasida qanday yangiliklar va engilliklar mavjud?
Birinchidan, uzoq muddat mobaynida ijtimoiy tarmoqlarda elektron raqamli imzo (ERI) bilan bog‘liq murojaatlar kelib tushgan. Aslida esa, murojaatni elektron shaklda yuborayotganda aynan ERI fuqarolarni shaxsini tasdiqlaydi. Shuning uchun axborot xavfsizligini ta’minlash va shaxsiy identifikatsiya qilishning boshqa muqobil usullari mavjud emasligi sababli, Davlat xizmatlari markazlarida ERI kalitlarini taqdim etishi lozim edi. Ta’kidlash kerakki xizmat uchun to‘lov ham belgilangandi. Bundan tashqari, aholimizdan ERIni yo‘qotib qo‘yganligi (u fleshka yoki b. qurilmalarga yozib olinishi belgilangan) va uni olish uchun qayta murojaat qilish talabi yuzasidan ko‘plab norozi kayfiyatdagi e’tiroz va murojaatlar kun sayin ortib borayotgandi.
DXA aholi fikrini inobatga olgan holda qonunchilikka zarur o‘zgartishlar kiritilishini tashabbus etdi. Natijada, ERIni majburiy tartibda qo‘llashga doir talab bekor qilindi, tegishli imzolar identifikatsiya qilishning boshqa vositalari (daktiloskopiya, elektron imzo va boshqalar) bilan ham tasdiqlanishi mumkin.
* Albatta, Markazlar shaxsni identifikatsiya qilishning turli vositalari (daktiloskopiya, elektron imzo) bilan ta’minlangunga qadar ma’lum vaqt talab etiladi. Shunga qadar ariza beruvchilar tomonidan ERIni olish imkoniyati bo‘lmagan hollarda tegishli so‘rovnomalar qog‘oz ko‘rinishida chop etilib, ariza beruvchining imzosi bilan tasdiqlangandan so‘ng Markaz xodimlarining ERI bilan tasdiqlangan holda vakolatli organlarga yuborilishini ta’minlanadi.
Ikkinchidan, davlat xizmatlaridan foydalanayotganda 10 % chegirmaga ega bo‘lmoqchimisiz?
Unda elektron xizmatlardan foydalaning!
Endilikda davlat xizmatlarini olish uchun my.gov.uz portali orqali murojaat etganda, davlat boji, yig‘imlar va boshqa to‘lovlar to‘lanadigan summadan 90 foiz to‘lanadi.
Uchinchidan, sudlanganlik (yoki sudlanmaganlik) hamda soliq qarzi mavjud yoki mavjud emasligi haqida ma’lumotnomalarni olish uchun endi ariza beruvchi bilan birga uning yaqin qarindoshlari ham (ota-onasi, eri yoki xotini va bolalari) ariza berishi mumkin.
Ko‘rib turganingizdek, Davlat xizmatlari agentligi kelib tushayotgan murojaatlar hamda ijtimoiy tarmoqlarni doimiy ravishda o‘rganib boradi hamda xalqimizni qiziqtiradigan muammolarning tizimli echimini topishga harakat qiladi.

Как вы знаете, Агентство государственных услуг для изучения мнения граждан на своих страницах в социальных сетях регулярно проводит различные опросы.
Именно в результате постоянного взаимодействия с общественностью выявляются недостатки, которые необходимо устранить, чтобы улучшить нашу отрасль.
Итак, какие новости и удобства доступны в сфере государственных услуг?
Во-первых, в течение длительного времени к нам поступали обращения граждан, связанные с электронной цифровой подписью (ЭЦП). На самом деле, именно ЭЦП подтверждает личность граждан при подаче заявки в цифровом пространстве. Потому, для обеспечения информационной безопасности и из-за отсутствия альтернативных методов идентификации личности в Центрах госуслуг необходимо было предоставлять ключи ЭЦП. Стоит отметить, что за услугу взималась плата. Кроме того, в последнее время возростало количество недовольства со стороны граждан в связи утерей ЭЦП (требовалась записи ЭЦП на флэшку или др.носители) и требования в данном случае повторного обращения для получения услуги.
АГУ с учетом мнения населения, инициировал необходимые правки в законодательстве. В результате, обязательное требование ЭЦП отменено. Теперь при обращении за услугой подписи также могут быть заверены при помощи других средств идентификации (дактилоскопия, электронная подпись и др.).
* Конечно, потребуется определенное время, пока все Центры будут оснащены различными средствами идентификации ((дактилоскопия, электронная подпись и др.). до этого времени, если у заявителя нет возможности приобретения ЭЦП, соответственные анкеты после распечатки в бумажном виде будут заверены подписью услугополучателя, затем в электронной системе заверены ЭЦП сотрудника Центра.
Во-вторых, хотите получить 10 % скидку при получении госуслуг? Тогда пользуйтесь электронными услугами!
Теперь при подаче заявки с помощью портала my.gov.uz уплачивается лишь 90 процентов от суммы за госпошлину, сборы и другие платежи.
В-третьих, справку о наличии (отсутствии) судимости либо задолженности по налогам за Вас могут получить близкие родственники (родители, муж или жена и дети).
Как Вы видите, Агентство государственных услуг проводит постоянный мониторинг обращений граждан и находит пути для системного решения возникающих проблем.