Hokim bitiruvchi talabalar bilan muloqot o‘tkazdi
Andijon viloyati hokimi Shuhratbek Abdurahmonov Andijon davlat universitetining bitiruvchi talabalari bilan uchrashib, muloqot o‘tkazdi.
Uchrashuvda viloyat hokimi keyingi yillarda mamlakatimizda oliy ta’lim tizimini isloh qilish, o‘qitishni xalqaro talablar darajasiga olib chiqish, malakali mutaxassislar tayyorlash, talaba yoshlarning o‘qib, puxta bilim olishi, o‘z iqtidor va salohiyatlarini yuzaga chiqarishlari uchun barcha sharoitlar yaratib berilayotganligini ta’kidladi. Shuningdek, bitiruvchi talabalar bandligini ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratilayotganligini qayd etib o‘tdi.
Haqiqatdan ham yurtimizda yoshlarning oliy ta’lim olishi, malakali mutaxassis bo‘lib yetishishlariga katta e’tibor qaratilmoqda. Xususan, olti yil avval Andijon viloyatida 4 ta oliy o‘quv yurti bo‘lib, ularda 25 ming nafar talaba tahsil olgan bo‘lsa, bugungi kunga kelib, viloyatda 7 ta davlat, 5 ta nodavlat, jami 11 ta oliy ta’lim muassasasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Ularda 62 ming nafardan ziyod talaba o‘qimoqda. Talabalarning o‘qib, puxta bilim olishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Ayni kunda Andijon davlat universitetidagi mavjud 8 ta fakultetda 66 ta ixtisoslik bo‘yicha 8 ming nafardan ziyod talaba tahsil oladi. Kunduzgi ta’lim yo‘nalishida o‘qiyotgan 6 ming 200 nafardan ortiq talabaning 1 ming 455 nafari bitiruvchilardir.
– Andijonlik yoshlar ko‘plab sohalarda ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritmoqda, – dedi viloyat hokimi Sh. Abdurahmonov. –  Bularning barchasi Prezidentimiz tomonidan mamlakatimiz taqdirini, xalqimizning ertangi kunini belgilab beradigan yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar, ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlik va e’tibor samarasidir.
Muloqotda bitiruvchi talabalar bandligini ta’minlash, bu boradagi mavjud imkoniyatlar, ularni o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha ishga joylashtirish xususida atroflicha so‘z yuritildi. Bitiruvchi talabalarning istiqbolli loyihalari bilan tanishildi.
Muloqot davomida bitiruvchi talabalarning tashabbus, muammo, taklif, fikr va mulohazalari eshitildi.
– Oilaviy sharoitimdan kelib chiqib, viloyat hokimi bilan bo‘lib o‘tgan avvalgi muloqotda ishga joylashish bo‘yicha yordam berishini so‘ragan edim, – deydi filologiya fakulteti bitiruvchisi Dilafzoda Poziljonova. – Hokimimiz, universitetimiz rahbariyati ko‘magi bilan universitet media markaziga ishga joylashdim. Natijada o‘qish bilan birga ishlash, daromad topish imkoniga ega bo‘ldim.
Ochiq, samimiy tarzda o‘tgan muloqot davomida viloyat hokimi bitiruvchi talabalarni qiziqtirgan savollariga batafsil javob qaytardi. Shuningdek, bitiruvchilar bandligini ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi. Talabalarning taklif va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga hamisha tayyor ekanligini bildirdi.

Хоким Андижанской области Шухратбек Абдурахманов встретился с выпускниками Андижанского государственного университета и провел диалог с ними.
На встрече хоким области отметил, что в последние годы в нашей стране создаются все необходимые условия для реформирования системы высшего образования, поднятия его до уровня международных стандартов, подготовки квалифицированных специалистов, обучения и получения молодежью глубоких знаний, выявления ее таланта и потенциала. Он также отметил, что особое внимание при этом уделяется вопросу обеспечения трудоустройства выпускников. Действительно, в нашей стране огромное внимание уделяется получению молодыми людьми высшего образования и подготовке высококвалифицированных специалистов. В частности, шесть лет назад в Андижанской области действовали 4 высших учебных заведения, в которых обучались 25 тысяч студентов, а сегодня в области функционируют 7 государственных, 5 негосударственных высших учебных заведений. Здесь обучаются более 62 тысяч студентов. Созданы все условия для получения студентами глубоких знаний.
Так, на 8 факультетах Андижанского государственного университета по 66 специальностям обучаются более 8 тысяч студентов. 1455 из 6200 студентов дневной формы обучения являются выпускниками.
– Андижанская молодежь добивается больших успехов во многих сферах, – сказал хоким области Ш. Абдурахманов. – Это является результатом заботы и внимания Президента к молодежи, которая определяет судьбу нашей страны и будущее нашего народа.
В ходе диалога подробно обсуждались вопросы трудоустройства выпускников, имеющиеся возможности в этом плане. Были представлены перспективные проекты выпускников. В ходе встречи говорилось об инициативах, проблемах выпускников, были заслушаны их предложения и мнения.
– Во время предыдущего диалога с хокимом области я попросила помощи в трудоустройстве из-за семейных обстоятельств, – рассказывает выпускница филологического факультета Дилафзода Позиленова.
– С поддержкой нашего хокима и руководства университета я устроилась на работу в медиацентр университета. Теперь у меня появилась возможность зарабатывать, не отрываясь от учебного процесса. В ходе открытого и искреннего диалога хоким области подробно ответил на вопросы выпускников. Он также дал соответствующие поручения уполномоченным лицам по обеспечению трудоустройства выпускников, подчеркнул, что всегда готов поддержать предложения и инициативы студентов.