Mahalla guzari foydalanishga topshirilishi natijasida 52 kishi ishli bo‘ldi
Navoiy viloyati, Navbahor tumanidagi “Paxtakor” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida eski ko‘rinishda bo‘lgan mahalla markazi qayta ta’mirlanishi natijasida zamonaviy mahalla guzari barpo etildi.
Yurtimizning boshqa hududlarida bo‘lgani kabi Navbahor tumanida ham aholi yashash sharoitlari va qishloqlarda infratuzilmani yanada yaxshilash maqsadida qator ijobiy ishlar amalga oshirildi. Jumladan, “Obod markaz” loyiha doirasida Beshrabod hamda Yangiqo‘rg‘on aholi punktlari markazlarida olib borilgan bunyodkorlik ishlari bunga yaqqol misoldir.
“Paxtakor” mahallasida bugungi kunda 833 ta xonadonda 3390 nafar aholi istiqomat qiladi.
Yangi mahalla guzarida mahalla fuqarolar yig‘ini xodimlari va profilaktika inspektori uchun alohida xonalar, shuningdek, 6 ta savdo do‘koni, 3 ta umumiy ovqatlanish shaxobchasi, 2 ta nonvoyxona, 2 ta kichik tikuvchilik sexi, 1 ta “Nuroniylar” choyxonasi, 1 ta bolalar o‘yingohi, 1 ta kattalar uchun sport maydoni, 1 ta favvora qurildi. Ushbu ob’ektlarning ishga tushishi natijasida mahallaning 52 nafar ishsiz fuqarosi ish bilan ta’minlandi.
Mahalla guzari hududida 4,1 milliard so‘mlik bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari olib borildi. Shundan 200 million so‘mi mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan, qolgan 3,9 milliard so‘m mablag‘ tadbirkorlar va homiylar mablag‘lari hisobidan sarflandi.

Еще 52 человека трудоустроены
На территории схода граждан махалли «Пахтакор» в Навбахорском районе Навоийской области старое махаллинское здание реконструировано в современный махаллинский гузар.
В Навбахорском районе, как и в других районах страны, улучшаются  условия жизни населения,  развивается  инфраструктура. Примером является созидательная работа, проведенная  в рамках проекта «Обод марказ» в центрах населенных пунктов  Бешрабад и Янгикурган.
В махалле «Пахтакор»  проживают 3390 человек. В новом махаллинском гузаре есть отдельные помещения   для работников схода граждан махалли  и инспектора профилактики, шесть  торговых  магазинов, три пункта  общественного питания, две пекарни, два небольших швейных цеха,  чайхана «Нуронийлар», детская и   взрослая спортивная площадки,  фонтан. Трудоустроены 52 безработных гражданина махалли.
На территории махаллинского гузара  строительство  и благоустройство осуществили на 4,1 миллиарда сумов. Из них 200 миллионов сумов направлены из местного бюджета,  3,9 миллиарда сумов –  средства  предпринимателей и спонсоров.