Мурожаатчиларга нисбатан “муомаласизлик” 822 та норозилик мурожаатига сабаб бўлган
Инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, фуқароларнинг мурожаатларида кўтарилган масала ва муаммоларни ҳал этиш, инсон қадрини улуғлаш бугунги ислоҳотларнинг бош мезонига айланди.
Бугунги кунда ҳар бир ташкилот ва идора, мансабдор шахс фуқароларнинг мурожаатларига алоҳида эътибор қаратиб, уларда акс этган муаммоларни ҳал этиш чораларини кўрмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда унинг минтақавий вакиллари томонидан жисмоний ва юридик шахслардан келиб тушган мурожаатларни қонунда белгиланган тартибда кўриб чиқилиши мунтазам равишда таъминланмоқда. 2022 йилнинг ўтган саккиз ойи давомида Вакил номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 9 минг 166 та мурожаат келиб тушган.
Уларнинг 5,4 фоизи, яъни 495 таси Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига юборилган. Мурожаатларнинг 2 минг 448 таси такрорий равишда келган бўлса, 70 таси белгиланган тартибда аноним деб топилди.
Бу ҳақда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг мурожаатлар билан ишлаш бўйича 8 ойлик фаолияти натижаларига бағишланган брифингда айтиб ўтилди.
— Мурожаатларнинг 14,2 фоизи фуқароларнинг шахсий ҳуқуқ ва эркинликларига оид, 33 фоизи ижтимоий ҳуқуқлар, 25,8 фоизи иқтисодий ҳуқуқлар, 15 фоизи сиёсий ҳуқуқлар ва 1 фоизи экологик ҳуқуқларга тегишлидир, — деди брифингда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг матбуот котиби Фотима Мадраҳимова. — Мурожаатларнинг 16 таси хорижий давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсманларидан келиб тушган. Юқорида тасниф этилганлардан ташқари, фуқароларнинг давлат ижро ҳокимияти, давлат бошқаруви органлари ходимларининг мурожаатчиларга нисбатан муомала маданиятига амал қилмаганлиги юзасидан 822 та мурожаат келиб тушган.
Омбудсманнинг ўзига юборилган 8 минг 671 та мурожаатдан 2 минг 532 таси парламент назорати субъекти сифатида назоратга олинган. 979 та мурожаат бўйича мурожаатчига батафсил ҳуқуқий маслаҳат ва тавсиялар берилган. Қолган 5 минг 160 та мурожаат тегишлилиги бўйича ваколатли ташкилотларга мазмунан кўриб чиқиш учун юборилган. Мурожаатларнинг 26 фоизи назоратга олиниб, 88,4 фоизи эса ижобий ҳал этилган.
Мурожаатлар ҳудудлар кесимида таҳлил қилинганда, энг кўп мурожаат Қашқадарё вилояти (1 650 та), Тошкент шаҳри (1 510 та), Сурхондарё (1184 та), Тошкент (696 та), Самарқанд (668 та) вилоятлари ҳиссасига тўғри келади. Энг кам мурожаатлар эса Сирдарё вилоятидан (216 та) ва Қорақалпоғистон Республикасидан (212 та) келиб тушган, — деди ахборот берувчи.
Шунингдек, Омбудсман томонидан ҳисобот даврида фуқароларнинг манфаатлари юзасидан ташкилотларга 52 та таъсир чоралари  қўлланилган. Фуқароларнинг қарздорлиги, соғлиғига етказилган зарарлар, моддий ва маънавий зарарлар ва бошқа мажбурий тўловлар оқибатида юзага келган ҳуқуқий муносабатлар билан боғлиқ мурожаатлар ўрганилиши натижасида жами 143 миллион сўмдан ортиқ маблағлар фуқаролар фойдасига ундирилган. Бундан ташқари, 31 миллион сўмдан ортиқ алимент тўловлари ундирилиши таъминланган. 4 нафар фуқаро ишга тикланган, 2 нафар фуқаро иш билан таъминланган.
Вакил томонидан фуқароларнинг давлат органлари ва ташкилотлар мансабдор шахслари хатти-ҳаракатларидан норози бўлиб ёзган мурожаатлари ҳам батафсил ўрганилди. Натижада ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 3 нафар масъул ходими ўз вазифасини лозим даражада бажармаганлиги учун интизомий жавобгарликка тортилган, 1 нафарига қаттиқ огоҳлантириш берилган. Шунингдек, Омбудсман сўровига асосан ваколатли давлат органлари томонидан масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларида қонунбузилиш ҳолатлари мавжудлиги аниқланиб, 1 нафар мансабдор шахс эгаллаб турган лавозимидан озод этилган. 3 нафар масъулга “хайфсан” интизомий жазоси қўлланилган, 4 нафар масъулга ўртача ойлик иш ҳақининг 30 фоиз миқдорида “жарима” интизомий жазоси қўлланилган, 2 нафар масъул ишига совуққонлик билан ёндашгани учун маъмурий жавобгарликка тортилган.
Таъкидлаш жоизки, фуқароларнинг Омбудсман номига юборган ҳеч бир мурожаати эътиборсиз қолмаган. Ҳар бири юзасидан тегишли тартибда чоралар кўрилган. Бу эса мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари, манфаатлари, қадр-қиммати ҳар нарсадан устун эканлиги ва доим эътиборда бўлишини намоён этади.

По итогам обращений граждан приняты меры
Состоялся брифинг по итогам работы Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) с обращениями за 8 месяцев 2022 года.
Как отмечалось, Омбудсманом и его региональными представителями обеспечивается рассмотрение в соответствии с законодательством обращений, поступивших от физических и юридических лиц.
За 8 месяцев 2022 года на имя Уполномоченного поступило 9 166 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Омбудсманов зарубежных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц. За 8 месяцев 2021 года их число составляло 8 742.
862 обращения поступили в ходе личных приемов, 41 - во время выездных приемов, 3314 отправлено по почте и телеграфной связи, 63  - переданы по «телефону доверия», 504 - через электронную почту, 175 приняты через Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан и 3712 через интернет-портал www.pm.gov.uz
495 обращений направлены региональным представителям Омбудсмана.
Число повторных обращений составило 2448, 70 из которых были признаны анонимными.
14,2% обращений связаны с личными правами и свободами граждан, 33% - с социальными правами, 25,8% - с экономическими правами, 15% - с политическими правами и 1% - с экологическими правами.
53 обращения поступили из-за рубежа, из них 16 - от Омбудсманов зарубежных стран.
822 (10,4%) обращения граждан касались несоблюдения культуры обращения сотрудниками органов государственной исполнительной власти, органов государственного управления.
Из 8 671 обращения, направленного непосредственно Омбудсману, 2 532 были взяты на парламентский контроль.
Подробные юридические консультации и рекомендации были предоставлены по 979 обращениям. 5160 обращений направлены в компетентные организации для рассмотрения по существу. 70 из них объявлены анонимными в установленном порядке.
Из поступивших обращений 1753, т.е. 26%, и еще 88,4 % взятых на контроль обращений были рассмотрены положительно.
В разрезе регионов наибольшее количество обращений поступило из Кашкадарьинской области (1650), города Ташкента (1510), Сурхандарьинской области (1184), Ташкентской области (696) и Самаркандской области (668). Меньше всего обращений поступило из Сырдарьинской области (216) и Республики Каракалпакстан (212).
За 8 месяцев 2022 года Омбудсман применил 52 меры воздействия в отношении организаций в интересах граждан (38 - за 8 месяцев 2021 года). Из них подано 9 представлений в государственные органы и организации и 27 заключений Уполномоченного, а также 26 исковых заявлений в суды.
Сотрудники секретариата Омбудсмана участвовали в судебных заседаниях в качестве наблюдателей 32 раза. 8 раз участвовали в судебных заседаниях по уголовным делам и 24 раза в судебных заседаниях по гражданским делам.
Всего в пользу граждан взыскано более 143 млн сумов по результатам рассмотрения обращений, связанных с интересами и обязанностями граждан, в том числе с долгами, причинением вреда здоровью, материальным и моральным вредом и иными правоотношениями, возникшими в результате обязательных платежей.
Кроме того, обеспечено взыскание более 31 миллиона сумов алиментных платежей.
Общая сумма, взысканная по результатам изучения обращений граждан, связанных с заработной платой и выплатами в рамках трудовых отношений, составляет 163 миллиона 450 тысяч сумов. Также восстановлены на работе 4 гражданина, обеспечены работой 2 гражданина.
На основании запроса Омбудсмана от организаций в суды направлено 7 исковых заявлений.
По итогам  изучения обращений гражданам были выделены материальная помощь в размере 15 млн сумов, субсидии на ведение бизнеса и другие виды финансовой поддержки. 5 женщин внесены в «женскую тетрадь», 2 гражданина включены в «железную тетрадь», 1 гражданин обеспечен жильем.
После изучения обращений граждан, недовольных действиями должностных лиц государственных органов и организаций, 3 ответственных работника правоохранительных органов привлечены к дисциплинарной ответственности за неисполнение своих обязанностей в установленном порядке, еще 1 сотрудник получил серьезное предупреждение.
На основании запроса Омбудсмана компетентными государственными органами установлено, что в действиях некоторых ответственных должностных лиц допущены нарушения законодательства.  Одно должностное лицо освобождено от занимаемой должности, три должностных лица получили выговоры, четыре должностных лица оштрафованы на сумму  в размере 30 процентов  их среднемесячной заработной платы, еще два  должностных лица привлечены к административной ответственности за халатное отношение к своей работе.