Qishloq ayollari uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda
Prezidentimiz tashabbusi bilan mamlakatimizda xotin-qizlar muammolarini oʻrganish va hal etish, ayniqsa, ularning bandligini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Oʻrganishlardan kelib chiqib, joylarda opa-singillarimizning bandligini taʼminlashga qaratilgan koʻplab loyihalar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Marhamat tumani Mirishkor mahallasida ishga tushirilgan “Kasaba tekstil hamkor” masʼuliyati cheklangan jamiyatiga qarashli trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish korxonasi ham ana shu yoʻnalishdagi ishlarga bir misoldir.
Zamonaviy qiyofaga ega ushbu korxona umumiy qiymati 6 milliard soʻm boʻlgan loyiha doirasida “Sweet Tea” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan barpo etildi. Unga xorijdan kompyuterlashtirilgan, zamonaviy tikuv mashinalari olib kelib oʻrnatildi.
Asosan ayollar va bolalar liboslarini tikishga ixtisoslashgan ushbu korxona qishloq ayollari uchun chinakam tuhfa boʻldi. Chunki fabrikaning ishga tushishi bilan 250 nafarga yaqin opa-singillarimizga doimiy ish oʻrni yaratildi.
– Joriy yil iyun oyida ish boshlaganmiz, – deydi korxona rahbari Quvonchbek Haydarov. – Koronavirus pandemiyasi tufayli ishlarimizni belgilangan reja asosida yoʻlga qoʻya olmadik. Shunday boʻlsa-da, oʻtgan qisqa davrda qariyb 180 million soʻmlik mahsulot ishlab chiqarildi.
Sifatli, bejirim mahsulotlarimiz nafaqat ichki bozorda, balki xorijda ham oʻz xaridorlarini topdi. Ularni xorijga eksport qilish boʻyicha ham ishlar olib borilmoqda. Umuman, korxonada kelgusida 1 million AQSH dollari miqdordagi mahsulot eksport qilinishi koʻzda tutilgan.
Pandemiya munosabati bilan korxonada mehnat qilayotgan ishchi va xodimlarning salomatligi doimiy shifokorlar nazoratida. Bundan tashqari, ularning samarali ish yuritishlari uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Tushlikda issiq ovqat, ishga borib-kelish uchun transport hamda dam olish xonalari tashkil etilgan.
– Yangi trikotaj fabrikasi biz qishloq ayollari uchun keng imkoniyatlar yaratdi, – deydi ilgʻor tikuvchilardan biri Muxayyo Sobirova. – Aksariyat xotin-qizlar uyda oʻtirar edi. Uzoqqa borib ishlash imkoniga ega emasdi. Mana bugun oʻz mahallamizda ishlayapmiz, ortiqcha ovoragarchiliklar ham yoʻq. Eng asosiysi, bu yerda ishlab, mehnatimizga yarasha daromad olyapmiz, turmushimizga fayz kirmoqda.

По инициативе главы государства в нашей стране отдельное внимание уделяется вопросам изучения и решения проблем женщин, особенно обеспечению их занятости.
На местах с учетом изучения данного вопроса осуществляется множество проектов, направленных на обеспечение занятости наших женщин – сестер, матерей, невесток. Примером является производственное предприятие по выпуску трикотажа общества с ограниченной ответственностью «Касаба текстиль хамкор», начавшее свою деятельность в махалле «Миришкор» Мархаматского района.
Современное здание производства, общая стоимость которого составила 6 миллиардов сумов, возведено обществом с ограниченной ответственностью “Sweet Tea”. На предприятии используются современные компьютеризированные импортные швейные машины.
Предприятие специализируется на выпуске женской и детской одежды. Его пуск стал настоящим подарком для сельских женщин. Потому что около 250 женщин получили здесь постоянную работу.
- Мы начали работу в июне текущего года, - говорит руководитель предприятия Кувончбек Хайдаров. - Из-за пандемии коронавируса нам не удалось осуществить намеченное. Но, несмотря на это, за прошедшее короткое время было выпущено продукции на 180 миллионов сумов.
Продукция отличается хорошим качеством и изящным исполнением. Она нашла своего покупателя не только на внутреннем рынке, но и за рубежом. Сейчас ведется работа по расширению экспорта. В будущем предусматривается экспортировать продукцию на 1 миллион долларов США.
В связи с пандемией коронавируса здоровье работающих на предприятии находится под постоянным контролем врачей. Кроме того, для их эффективной деятельности созданы все условия. Организованы горячее питание, транспорт, доставляющий рабочих на смену и домой после работы, комнаты отдыха.
- Новая трикотажная фабрика создала для нас, женщин села, широкие возможности, - говорит одна из передовых швей Мухайё Собирова. - Многие женщины сидели дома, так как не имели возможности работать вдали от дома. Вот теперь работаем в своей махалле, нет никаких трудностей и волокиты. И, самое главное, получаем по труду, и жизнь наполнена смыслом.
Со следующего года работа на предприятии будет организована в две смены, а количество работающих перевалит за полтысячи.