Zoyir Mirzayev: bir qarich yerdan ham unumli foydalanish kerak
Ushbu vujudga kelgan holatni yumshatishda qishloq xoʻjaligi sohasining keng imkoniyatlari muhim oʻrin egallaydi. Xususan, bogʻbonlar va tomorqa yer egalaridan mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish, bir qarich yerni ham boʻsh qoʻymaslik, bir soʻz bilan aytganda, yerni uvol qilmaslik talab etiladi.
Qashqadaryo viloyati hokimi Zoyir Mirzayevning oʻtgan haftada Qamashi tumanidagi “Qurbon qizi Munira” fermer xoʻjaligiga qarashli olmazorda hamda “Agrovostok” masʼuliyati cheklangan jamiyatining intensiv bogʻida hududda faoliyat yuritayotgan bogʻdorchilikka ixtisoslashgan fermer xoʻjaliklari rahbarlari, tomorqachilar bilan uchrashuvida shu haqda soʻz yuritildi.
Viloyat hokimi Prezidentimiz rahbarligida qishloq xoʻjaligi tarmoqlarini yana-da rivojlantirish, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirish masalalari boʻyicha 14-aprel kuni boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida belgilab berilgan vazifalarning ahamiyati xususida alohida toʻxtaldi.
Taʼkidlandiki, joriy yil qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sohasi vakillari uchun oʻziga xos sinov yili boʻladi. Chunki har qanday sharoitda ham odamlarning oziq-ovqat mahsulotlariga ehtiyoji kamaymaydi. Shu bois videoselektorda koronavirus pandemiyasi keltirib chiqarayotgan inqirozga qarshi kurashish sharoitida, eng avvalo, mavjud resurs va imkoniyatlardan samarali foydalangan holda meva-sabzavotchilik va chorvachilik tarmoqlarida mahsulot yetishtirish hajmini ikki barobarga oshirish juda muhim.
Ammo, afsuski, buni hamma ham toʻgʻri anglab yetmayapti. Oramizda hayhotdek tomorqasi boʻsh turganlar, bogʻ qator oralariga hech narsa ekmay, yerning umrini bekor oʻtkazayotganlar ham bor. Yeri boʻla turib, undan samarali foydalanmaslik yerga, demakki, elga xiyonatdir.
Uchrashuvda tumandagi bogʻbonlarga yangicha ishlashni oʻrganish, hosil va daromad salmogʻini oshirish, qator oralariga sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirishni koʻpaytirish boʻyicha tegishli koʻrsatmalar berildi. Yerni oʻz holiga tashlab qoʻyganlardan qonunchilikda belgilangan tartibda olib qoʻyilishi bildirildi.
Viloyat hokimi tumandagi Sarbozor qishlogʻida aholi vakillari oʻz tomorqalaridan qay darajada samarali foydalanayotganini bilish maqsadida bir necha xonadonlarni koʻzda kechirdi. Ilgʻor tomorqachilar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Zoyir Mirzayev dehqon xoʻjaliklari va aholi tomorqalaridan samarali foydalanish, ekin ekish ishlarini tizimli tashkil qilish, yer uchastkasidan bir yilda ikki-uch marotaba hosil yetishtirish va yuqori daromad olish tajribasini ommalashtirish kabi bir qator muhim masalalar yuzasidan viloyat ahliga murojaat qildi.
Tumandagi Nagahon qishlogʻida bir paytlar giyoh ham unmaydigan deb hisoblanadigan yerda bugun ulkan issiqxona barpo boʻlgan. Gidroponika usulida qurilgan bu issiqxonaning 2 gektariga palermo qalampiri, 6 gektariga esa pink paradeyz, vinnus, musa navli pomidor ekilgan. Qiymati 5 million AQSH dollarlik mazkur loyiha hayotga tatbiq etilishi natijasida palermoning gektaridan 250 tonnnadan ortiq, pomidorning gektaridan esa 100 tonnadan ziyod hosil olish imkoniyati yaratildi.
Viloyat hokimi mazkur issiqxona faoliyati bilan yaqindan tanishar ekan, unda agronom sifatida faoliyat yuritayotgan Janubiy Koreyalik mutaxassis bilan eksportbop mahsulotlar turlarini koʻpaytirish boʻyicha fikr almashdi. Tadbirkorlik subyekti vakillariga zarur tavsiyalar berdi.
Uchrashuvda yerdan unumli foydalanish eng avvalo aholini bandligini taʼminlash, daromadlari va farovonligini oshirish, kambagʻallikni qisqartirish hamda oziq-ovqat mahsulotlariga boʻlgan ichki talabni toʻliq taʼminlashda muhim ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.

Зойир Мирзаев: нужно эффективно использовать каждую пядь земли
В условиях глобального кризиса, возникающего сегодня из-за пандемии, одними из важнейших задач являются обеспечение экономической стабильности, занятости и доходов населения.
Широкие возможности сельского хозяйства играют важную роль в смягчении нынешней ситуации. В частности, от садоводов и владельцев приусадебных земель требуется эффективно использовать имеющиеся возможности, не оставлять без дела даже маленький клочок земли.
Об этом речь шла на встрече хокима Кашкадарьинской области Зойира Мирзаева с руководителями специализирующихся на садоводстве фермерских хозяйств, владельцами приусадебных земель региона, прошедшей на прошлой неделе в яблоневой роще фермерского хозяйства «Курбон кизи Мунира» Камашинского района и обществе с ограниченной ответственностью «Агровосток».
Хоким области акцентировал внимание на значимости задач, определенных на состоявшемся 14 апреля под председательством Президента Шавката Мирзиёева видеоселекторном совещании по вопросам дальнейшего развития отраслей сельского хозяйства, увеличению объемов производства продовольственной продукции.
Отмечалось, что этот год станет годом испытаний для представителей сельскохозяйственной и продовольственной сферы. Потребность населения в продуктах питания не уменьшится не при каких обстоятельствах.
На видеоселекторном совещании подчеркивалось, что в условиях борьбы с кризисом, возникающим из-за пандемии коронавируса, прежде всего, крайне важно эффективно использовать имеющиеся возможности и ресурсы, увеличить объемы заготовки продукции в плодоовощеводстве и животноводстве в два раза.
Но, к сожалению, не все понимают это. Встречаются и те, кто не использует свои большие приусадебные участки, не сажает культуры в междурядьях. Неэффективное использование имеющейся земли является предательством по отношению к земле, нации.
На встрече садоводам района даны соответствующие указания по налаживанию нового подхода к работе, повышению урожайности и доходов, расширению выращивания овощных и бахчевых культур. Отмечалось, что у тех, кто не использует землю, она будет изъята в установленном законодательством порядке.
Хоким области для ознакомления с эффективностью использования жителями села Сарбзор своих приусадебных земель осмотрел несколько домов. Побеседовал с передовыми владельцами приусадебных земель.
Здесь же Зойир Мирзаев обратился к жителям области по важным вопросам, таким как эффективное использование земель дехканских хозяйств и приусадебных земель населения, системная организация работы по посеву культур, получение урожая с земельного участка два-три раза в год, популяризация опыта получения высоких доходов.
В селе Нагахон, где когда-то считалось, что здесь не может расти даже трава, сейчас построена большая теплица. На 2 гектарах теплицы, созданной методом гидропоники, выращивается перец "Палермо", на 6 гектарах – помидоры разных сортов. В результате реализации данного проекта стоимостью 5 миллионов долларов США появилась возможность получать с гектара более 250 тонн урожая перца и 100 тонн помидоров.
Хоким области обменялся мнениями с работающим здесь в качестве агронома южнокорейским специалистом по расширению видов экспортоориентированной продукции. Дал субъектам предпринимательства соответствующие рекомендации.
На встрече отмечалось, что эффективное использование земель, прежде всего, играет важную роль в обеспечении занятости населения, повышении его доходов и благосостояния, сокращении бедности и полном удовлетворении внутреннего спроса на продукты питания.