Pandemiyadan soʻng dunyo avvalgidek boʻlmaydi
Adliya vazirlarining ochiq yigʻilishida ishtirok etar ekan, R. Davletov yigʻilganlarga Oʻzbekiston oʻz salohiyatiga tayangan holda, shuningdek boshqa davlatlar tajribasi va JST tavsiyalaridan kelib chiqib COVID-19 tarqalishi bilan qanday kurashayotgani haqida maʼlumot berdi.
Xususan, vazir respublikada rejimlarning eng egiluvchani hisoblangan cheklovchi tadbirlar, yaʼni karantin joriy etilganini maʼlum qildi. U yuqumli kasalliklar tarqalishining oldini olishga qaratilgan, xoʻjalik faoliyati va boshqa faoliyatning alohida tartibini, aholi, transport vositalari, yuklar va (yoki) tovarlar harakatlanishining cheklanishini nazarda tutadigan maʼmuriy, tibbiy-sanitariya chora-tadbirlari va boshqa chora-tadbirlarni koʻzda tutadi.
“Hech bir davlat bunday inqirozli vaziyatlarda qanday harakat qilish toʻgʻrisida instruksiyaga ega emas. Chora-tadbirlar zarur hollarda shoshilinch ravishda belgilanadi va qabul qilinadi. Bunda shubhasiz jamiyat, davlat va inson huquqlari uygʻunligi eng muhim omillardan boʻlishi kerak”, deya taʼkidladi R. Davletov.
Oʻzbekistonda koronavirus infeksiyasi tarqalishi munosabati bilan kompleks va tizimli chora-tadbirlar amalga oshirilayotgani qayd etildi. Xususan, barcha taʼlim va diniy muassasalar vaqtincha yopildi, internet va televideniye orqali masofaviy taʼlim amaliyoti yoʻlga qoʻyildi, xalqaro va ichki transport qatnovlari toʻxtatildi, yirik shaharlar, hududlararo avtomototransport harakatlanishi cheklandi, yolgʻon xabarlar tarqatish va karantin qoidalarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik kuchaytirildi.
Qator oliy oʻquv yurtlari, jumladan Toshkent davlat yuridik universiteti tomonidan masofaviy taʼlim tizimi yoʻlga qoʻyildi. Maktab oʻquvchilari va bogʻcha tarbiyalanuvchilari uchun bir nechta telekanal orqali mashgʻulotlar efirga uzatilmoqda. Bunday ish formati ayniqsa aholining Internetga ulanish imkoni boʻlmagan qishloq joylari va olis tumanlarda oʻzini oqladi.
Vazir taʼkidlaganidek, karantin davrida davlat boshqaruvi “qoʻlda ishlash” rejimiga oʻtkazildi. Maxsus Respublika komissiyasi faoliyatining mutlaqo ochiqligi taʼminlandi. Aholini xabardor qilish boʻyicha shtab tashkil etildi. Xususan, aholini tezkor va haqqoniy ravishda xabardor qiluvchi 1,3 million nafardan ziyod obunachiga ega maxsus Telegram-kanal faoliyat yuritmoqda.
photo_2020-04-10_19-38-51.jpg
Bundan tashqari, COVID-19ning ommaviy tarqalishi xatarini kamaytirish maqsadida Oʻzbekistonda korxona va tashkilotlar, jumladan davlat organlari, xodimlariga mulkchilik shaklidan qatʼiy nazar mehnat taʼtili berildi, ularning bir qismi masofadan turib ishlashga oʻtkazildi. Xususan, Adliya vazirligida ham xodimlarning 90 foizi masofadan turib ishlashga oʻtkazildi.
Karantin sharoitida qonun ijodkorligi sohasi axborot texnologiyalari tufayli bunday oʻzgarishlarga eng tayyor soha ekanligi maʼlum boʻldi. Oʻtgan yildan boshlab meʼyoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarini elektron tarzda ishlab chiqish va kelishish tartibi amal qilmoqda.
“Mazkur tizimga 200 ta tashkilot, jumladan yurtimizning yirik kompaniyalari, banklari, assotsiatsiya va konsernlari ulangan. Natijada respublikamizda qonun ijodkorligi jarayoni samarali davom etmoqda va tezkor ravishda virus bilan kurashish boʻyicha yangi qonunchilik hujjatlari qabul qilinmoqda. Masalan, haqiqatdan mutlaqo yiroq boʻlgan maʼlumotlar (feyklar) tarqatish, shuningdek karantin qoidalarini buzganlik uchun javobgarlikni kuchaytirish boʻyicha qonunlar qabul qilindi”, — dedi R. Davletov.
Elektron onlayn-mexanizmlardan foydalanish davlat xizmatlari koʻrsatish sohasida ustuvor ahamiyat kasb etadi. Shu tariqa, notariuslar faqatgina zarur hollarda e-notarius.uz sayti orqali elektron navbatdan oʻtilgandan soʻng qabul qilmoqda. Davlat xizmatlari ham onlayn tarzda my.gov.uz portali orqali, oʻta zarur hollarda esa davlat xizmatlari binolarida koʻrsatilmoqda.
R. Davletov inqiroz davrida dunyo kooperatsiyasini rivojlantirish, ijtimoiy munosabatlarni raqamlashtirishning huquqiy asoslarini faollashtirish, karantin sharoitida huquq va erkinliklarni taʼminlash boʻyicha qator takliflarni ilgari surdi. Xususan, u davlatlar oʻrtasida huquqiy yordam koʻrsatish tizimini elektron platformaga oʻtkazish, pandemiya sharoitida huquqiy axborot almashish uchun xalqaro onlayn platforma yaratish muhimligini qayd etdi.
“Bizning bugungi kundagi asosiy burchimiz barchaga pandemiya sabab yuzaga kelgan yuridik va huquqni qoʻllashga oid masalalarga yechim topishga koʻmaklashishdan iborat. Uzoq istiqbolga moʻljallangan vazifamiz esa — koronavirus pandemiyasiga oʻxshash omillar yuzaga kelganda davlat, jamiyat va shaxsning barqaror faoliyatini taʼminlovchi huquqiy bazani shakllantirishdan iborat. Bundan buyon dunyo biz barcha munosabatlarda koʻnikib qolgandek boʻlmasligi ayon. Qoidalari biz, yuristlar tomonidan huquqiy jihatdan rasmiylashtiriladigan yangi munosabatlar, jumladan xalqaro miqyosdagi munosabatlarni shakllantirish bosqichiga qadam qoʻymoqdamiz”, — oʻz soʻzini yakunladi R. Davletov.

Министр юстиции Узбекистана Русланбек Давлетов участвует в специальном международном онлайн-форуме «Законы коронавируса», посвященном актуальным правовым аспектам общественной жизни в условиях пандемии.
Выступая на открытом совещании министров юстиции, Р. Давлетов проинформировал собравшихся о том, как Узбекистан, опираясь на собственный потенциал и опыт других стран, а также рекомендации ВОЗ, борется с COVID-19. В стране введен наиболее гибкий из режимов – ограничительные мероприятия, то есть карантин. Приняты административные, медико-санитарные и другие меры по предотвращению распространения инфекции, предусматривающие особый режим хозяйственной и другой деятельности, ограничение передвижения населения и транспортных средств.
«Ни одно государство не имеет инструкций о том, как действовать в подобных кризисных ситуациях. Необходимые меры устанавливаюя и принимают в процессе этой борьбы, при необходимости, в экстренном порядке. В этом, безусловно, самым важным фактором должно быть сочетание интересов общества, государства и прав человека», — подчеркнул Р. Давлетов.
Отмечалось, что в Узбекистане в связи с распространением коронавирусной инфекции принимают комплексные и системные меры. В частности, временно закрыты все образовательные учреждения, приостановлено международное и внутреннее транспортное сообщение, ограничено движение автомототранспорта в крупных городах, усилена уголовная ответственность за распространение фейков и нарушение правил карантина.
Недавно ряд вузов, включая Ташкентский государственный юридический университет, наладил систему дистанционного обучения. Для школьников и воспитанников детсадов учебные занятия транслируют по нескольким телеканалам. Подобный формат работы особенно хорошо зарекомендовал себя в сельской местности и отдаленных регионах страны, где не все жители подключены к интернету.
Государственное управление, как отметил министр, в период карантина переведено в так называемый ручной режим. Обеспечена беспрецедентная открытость деятельности Специальной республиканской комиссии. Сформирован штаб по информированию населения. Действует специальный Telegram-канал с более 1,3 миллиона подписчиками, который оперативно и достоверно информирует население о распространении инфекции и принимаемых мерах.
Для сокращения риска массового распространения COVID-19 работникам предприятий и организаций, независимо от формы собственности, в том числе и госорганов, предоставлен отпуск, часть из них переведена на дистанционную работу. Наличие электронного взаимодействия позволило продолжить деятельность госорганов в штатном режиме. В частности, в Министерстве юстиции 90 процентов сотрудников работают удаленно.
В условиях карантина законотворческая сфера оказалась наиболее подготовленной к подобного рода изменениям благодаря информационным технологиям. С прошлого года функционирует порядок электронной разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов.
«К системе подключено более 200 организаций, включая крупнейшие компании, банки, ассоциации и концерны страны. Благодаря этому эффективно продолжается процесс законотворчества и оперативно принимают новые законодательные акты. К примеру, приняты законы по усилению ответственности за распространение не соответствующих действительности сведений), а также нарушений правил карантина», — говорит Р. Давлетов.
Использование онлайн-механизмов считается приоритетом и в сфере оказания государственных и юридических услуг. Нотариусы принимают только в случае срочной необходимости после регистрации в электронной очереди через сайт e-notarius.uz. Государственные услуги оказывают через единый портал my.gov.uz в режиме онлайн и только в случаях крайней необходимости в зданиях центров государственных услуг.
Министр Р. Давлетов высказал ряд предложений по развитию мировой кооперации во время кризиса, активизации развития правовых основ диджитализации социальных отношений, обеспечению прав и свобод в условиях карантина. В частности, он отметил важность перевода на электронную платформу систему оказания правовой помощи между государствами, создания международной онлайн-платформы для обмена правовой информацией в период пандемии.
«Наша миссия сегодня — помочь всем распутать клубок юридических и правоприменительных вопросов, возникших из-за пандемии. Долгосрочная задача — формирование правовой базы, обеспечивающей устойчивую деятельность государства, общества и личности при возможном возникновении факторов, аналогичных пандемии коронавируса. Очевидно, что мир не будет таким, каким мы привыкли его видеть. Мы будем вступать на этап построения новых отношений, в том числе на международном уровне, правила которых будут юридически оформлены нами, юристами», — подытожил Р. Давлетов.