Farzandlarimizga hosildor bogʻ qoladi
Shu munosabat bilan “Yoshlar bogʻi” barpo etilayotgan Guliston mahallasida foydalanishdan chiqib qolgan keng adirlikda “Bir million tup koʻchat” aksiyasi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Surxondaryo viloyati hokimi Toʻra Bobolov soʻzga chiqib, Prezidentimizning 2019-yil 27-dekabr kuni mamlakat yoshlari bilan videoselektor tarzida boʻlib oʻtgan uchrashuvida yoshlar bilan ishlash boʻyicha qator vazifalar belgilab berilgani va mazkur topshiriqlar ijrosi doirasida vohada keng koʻlamli ishlar amalga oshirilayotganini alohida taʼkidladi.
Viloyatda yigit-qizlar bilan uchrashuvlar va uyma-uy yurish natijasida aniqlangan ishsiz yoshlarning bandligini taʼminlash borasida qator loyihalar amalga oshirilmoqda. Qarovsiz yotgan yoki foydalanishdan chiqib qolgan yer maydonlari tanlanib, dehqonchilik qilish uchun zarur sharoit yaratilayotgani va ish bilan band boʻlmagan yoshlarga berilayotgani ana shunday ezgu tadbirlardan biridir.
Maʼlumotlarga koʻra, Sherobod tumanida 27 ming nafarga yaqin yigit-qiz istiqomat qilmoqda. Ularning 3 ming 800 dan ortigʻi vaqtincha ishsiz sifatida roʻyxatdan oʻtgan. Joriy yilda yoshlar uchun 3 mingga yaqin ish oʻrni yaratish moʻljallanmoqda.
Tumanda qarovsiz yotgan yerlarni oʻzlashtirib, dehqon xoʻjaligini yuritish uchun ishsiz yoshlarga biriktirilayotgani ham ularning bandligini taʼminlab, yaxshi daromad olishiga xizmat qiladi.
– Bu yerda ekin yetishtirilmay qolganiga ham koʻp yillar boʻlgan edi, – deydi “Guliston” mahalla fuqarolar yigʻini raisi Abdumurod Ahmedov. – Yerlarning qayta tiklanib, yoshlar mehnat qiladigan soʻlim bogʻga aylantirilayotgani har qancha tahsinga loyiq. Shu bahonada ariqlar qazilib, nasos oʻrnatildi, qaqrab yotgan adirlikka suv keltirildi. Yerlar tekislanib, sifatli shudgorlandi. Bugun yaxshi niyatlar bilan yoshlar uchun berilgan yerlar atrofiga manzarali daraxt, anor koʻchatlari ekdik. Bizning mahallamizdan ham oʻndan ortiq ishsiz yoshlar ishli boʻldi.
Shu kuni aksiya ishtirokchilari qayta tiklangan maydonga hashar yoʻli bilan turli archa va yoshlarga taqsimlab berilgan maydonlarga anor koʻchatlarini qadadi. Dehqon xoʻjaligi sifatida foydalanadigan yoshlarga 20 sotixdan yer maydoni ajratilganini tasdiqlovchi sertifikat topshirildi.
– Yer maydoniga egalik qilish haqidagi bu hujjat mening kelajakka ishonchimni yana-da mustahkamladi, – deydi tumandagi Galaguzar mahallasida yashovchi Ilyos Xudoyqulov. – 29 yoshdaman. Shu paytgacha ishsiz edim. Endi bu yerda oilam bilan halol mehnat qilib, anor bogʻi yaratamiz. Nihollar hosilga kirguncha mavjud maydonda turli sabzavot mahsulotlari yetishtirib, undan ham qoʻshimcha daromad olamiz. Eng muhimi, kelajakda farzandlarimizga bizdan koʻrkam va hosildor bogʻ qoladi.
Xalqimiz asrlar davomida eʼzozlab kelgan Navroʻzi olam arafasida yoshlarga koʻrsatilgan bu eʼtibor keksalarga ham oʻzgacha zavq bagʻishladi.
– Mamlakatimizda yer maydonlariga auksion savdosi orqali egalik qilish huquqi berilgan, – deydi tumandagi “Bogʻu xayol” fermer xoʻjaligi rahbari, keksa bogʻbon Abdusodiq Turdiyev. – Kam taʼminlangan oilalar va ularning farzandlari bu tartibda yer olib, dehqonchilik qilishga qurbi yetmaydi. Birinchidan, ularga bu maydonni anor yetishtirishga taxt qilib, koʻchatlarini ham ekib, bepul topshirishning oʻzini cheksiz himmat, deb oʻylayman. Ikkinchidan, ularning bir yoʻla real daromadga ega ish bilan taʼminlanayotganini qoʻllab-quvvatlayman. Masalan, 20 sotix yerda oʻrtacha 200 tup anor parvarishlanadi. Har bir daraxt 50 kilogrammgacha hosil beradi. Kilosini oʻrtacha 5 ming soʻmdan sotgan taqdirda, 40 million soʻm pul boʻladi. Qalovini topgan bogʻbon esa koʻchat oralaridan ham qoʻshimcha daromad koʻradi. Uchinchidan, dehqonchilikni boshlaganimda hech kim meni bunday qoʻllab-quvvatlamagan. Hatto yer ham ajratib berishni istamagan. Foydalanilmay, ajriq bosib yotgan adirni oʻzlashtirib, koʻchat ekkanmiz. Azob-uqubat bilan suv olib chiqqanmiz. Agar yerdan unumli foydalanib, haq olmasak, boy boʻlmaymiz. Bizda kambagʻallik qachon yoʻqoladi bilasizmi? Har qarich yerdan oqilona foydalanib ishlasak, kambagʻallik chekinadi. Bunga yoshlarni koʻniktirishimiz kerak. Mana, oʻtgan yili bogʻimizdan 100 tonnadan ort
iq anor oldik. Bu halol mehnatimiz mevasi. Endilikda kelajagimiz egalariga koʻrsatilayotgan bunday eʼtibordan biz, keksalarning ham boshimiz koʻkka yetmoqda.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan Yoshlarga oid davlat siyosati doirasida boshlangan bunday xayrli ishlar oʻgʻil-qizlarni halol mehnat qilishga daʼvat etib, katta hayot yoʻliga chaqirishga kamarbasta boʻlayotgani bilan ahamiyatlidir.
Mazkur hududda qarovsiz qolgan yerlarni haydab, tekislash yumushlari qizgʻin davom etmoqda. Bu maydonlar ham koʻchat qadashga tayyor boʻlgach, yana 80 nafar yoshga biriktirib beriladi. Ular ham 20 sotixdan yer maydoniga ega boʻlib, anorzorlar parvarishiga kirishadi.
Mutasaddilarning taʼkidlashicha, tumanda kam taʼminlangan oilalarning ish bilan band boʻlmagan farzandlariga shu usulda taqsimlab berish uchun yana 500 gektardan ortiq yer maydoni aniqlanib, dastlabki ishlov berish boshlandi. Bu yerlar yongʻoqzor barpo etish uchun bir gektardan, boshqa mevali daraxt yetishtirish istagini bildirgan yoshlarga 20 sotixdan ajratib beriladi. Shunday qilib, yil oxirigacha yoshlar tomonidan tashkil etiladigan dehqon xoʻjaliklarida mingga yaqin oʻgʻil-qizning bandligi taʼminlanadi.

Оставим нашим детям богатые сады ​
В создаваемом в Шерабадском районе Сурхандарьинской области “Молодежном саду” каждому из 120 юных представителей малообеспеченных семей выделили по 20 соток земли.
По этому случаю на неиспользуемой предгорной площади махалли Гулистон, где закладывается "Молодежный сад", прошла акция "Миллион саженцев".
photo5429111878354840754.jpg
Выступивший на мероприятии хоким Сурхандарьинской области Тура Боболов отметил, что на состоявшейся 27 декабря 2019 года встрече с молодежью Президент нашей страны наметил ряд соответствующих задач, в рамках исполнения которых в области проводится масштабная работа.
Так, в области принимаются меры по выявлению и трудоустройству неорганизованной молодежи. Так, одной из этих мер является выявление заброшенных, неиспользуемых земель, создание на них условий для земледелия и предоставление нетрудоустроенной молодежи.
photo5427082785480355406.jpg
Согласно данным, в Шерабадском районе проживают 27 тысяч юношей и девушек. Более 3800 из них зарегистрированы в качестве временно неработающих. Исходя из этого, в нынешнем году предусмотрено создание для молодежи 3 тысяч рабочих мест.
Освоение заброшенных земель и закрепление их за нетрудоустроенной молодежью для ведения дехканского хозяйства обеспечит ее занятость и получение хороших доходов.
photo5427082785480355404.jpg
– Уже давно на этих землях не возделываются сельскохозяйственные культуры, – говорит председатель схода граждан махалли “Гулистон” Абдумурод Ахмедов. – Возрождение почвы, преобразование этой территории в сад, в котором будут работать молодые люди, достойно внимания. Уже проложены арыки, установлен насос, благодаря чему теперь в этих предгорьях будет вода. Земля вспахана. Сегодня с добрыми намерениями вокруг территории, которая будет передана молодежи, посадили декоративные и гранатовые деревья. Более десяти молодых людей из нашей махалли получили работу.
В этот день участники акции в рамках хашара посадили елки, а на территориях, выделенных молодежи, – гранатовые деревья. Молодым людям вручили сертификаты на владение 20 сотками земли.
photo5427082785480355405.jpg
– Документ, подтверждающий право владения землей, укрепил во мне уверенность в завтрашнем дне, – говорит житель районной махалли Галагузар Илёс Худойкулов. – Мне 29 лет. У меня не было работы. Теперь на этой площади я буду работать со своей семьей, выращу гранатовый сад. Пока саженцы маленькие, будем выращивать овощи, что тоже принесет немалый доход. Главное, мы оставим детям красивые, высокоурожайные сады.
Внимание, проявленное к молодежи в преддверии любимого народом праздника Навруз, придало радости и представителям старшего поколения.
photo5429621179871767622.jpg
– В нашей стране можно получить право на владение землей на аукционных торгах, – говорит руководитель районного фермерского хозяйства “Богу хаёл”, садовод Абдусодик Турдиев. – Малообеспеченные семьи лишены такой возможности. Предоставление им земельных участков, подготовка их к посадке гранатовых деревьев, а также обеспечение будущих землепользователей саженцами я считаю проявлением большого благородства. Также поддерживаю и то, что для малообеспеченных семей создается возможность получать реальный доход. Например, на 20 сотках в среднем можно вырастить 200 гранатовых деревьев. Урожай с каждого дерева может составить до 50 килограммов. Даже если реализовывать урожай по 5 тысяч сумов за килограмм, доход составит 40 миллионов сумов. А умелый садовод может получать доходы и с междурядий. Когда я начал заниматься земледелием, мне никто не помогал. Даже земля не выделялась. Мы осваивали заброшенные земли, с большим трудом организовывали орошение, сажали саженцы. Если не использовать землю эффективно, мы никогда не разбогатеем. Знаете, когда сможем устранить бедность? Когда начнем разумно использовать каждую пядь земли. И к этому нужно привлекать молодежь. В прошлом году наш урожай гранатов составил более 100 тонн. Это результат честного труда. И внимание, уделяемое хозяевам нашего будущего – молодежи, безусловно, радует нас, пожилых людей.
Работа, начатая в рамках государственной молодежной политики, призывает молодежь к честному труду и значительна тем, что служит поддержкой юношей и девушек на их пути в большуюжизнь.
photo5427082785480355403.jpg
На обозначенных территориях активно продолжается работа по вспашке почвы. После завершения подготовки почвы к посадке саженцев эти земли будут закреплены еще за 80 молодыми людьми. Они также станут хозяевами своих 20 соток и начнут выращивать гранатовые сады.
Как отметили ответственные лица, в районе начали обработку еще свыше 500 гектаров заброшенных земель для их распределения между малообеспеченными семьями. Для желающих выращивать ореховые деревья будет выделяться по одному гектару, под другие фруктовые деревья – по 20 соток. Таким образом, до конца года в дехканских хозяйствах молодых людей работой будут обеспечены почти тысяча человек.