Mo‘ynoqda qariyb 27 trillion so‘mlik investitsiya loyihalari amalga oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 16-yanvardagi “Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumanini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida“gi qarori bilan Mo‘ynoq tumanida 2019-2021 yillarda sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida qariyb 27 trillion so‘mlik investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Ushbu hujjat bilan sanoat sohasiga 33 ta, xizmat ko‘rsatish sohasiga 34 ta va qishloq xo‘jaligi sohasiga 8 ta, jami 75 ta loyiha jalb qilinishi nazarda tutilgan.
– Mo‘ynoqda 3 yil ichida 26 trillion 974 milliard 827 million so‘mlik investitsiya loyihalari amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Lekin bu hali hammasi emas. Mo‘ynoqda biznes qilaman, investitsiya kiritaman, degan tadbirkorlar kundan-kun ko‘paymoqda, – deydi Mo‘ynoq tumani hokimi Saylaubay Daniyarov. – Hukumat qarorida nazarda tutilgan 75 ta loyiha tadbirkorlarning o‘z mablag‘lari (338 milliard 755 million so‘m), tijorat banklarining kreditlari (99 milliard 672 million so‘m) hamda xorijiy investitsiyalar va kreditlar (3 milliard 194 million AQSh dollari) hisobidan amalga oshiriladi. Bulardan eng yirik loyihalar sifatida “Global project capital” qo‘shma korxonasi tomonidan amalga oshiriladigan gazni qayta ishlash orqali polietilen va polipropilen mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasini aytish mumkin. Ushbu loyihaning umumiy qiymati 16 trillion 600 milliard so‘m (yoki 2 milliard dollar) bo‘lib, uni amalga oshirish muddati 2020 yil mart oyigacha belgilangan. Yana bir yirik loyiha ushbu korxona tomonidan tumanimizda tashkil qilinadigan turizm komplekslari (mehmonxona va ko‘ngilochar dam olish markazlari, savdo markazlari va boshqalar)dir. Bu loyihalarni amalga oshirishga jami 1 milliard dollar jalb qilinadi. Shuningdek, “Siemens“ qo‘shma korxonasi tomonidan 150 million dollar evaziga 120 MVt. quvvatga ega shamol elektrogeneratori qurish rejalashtirilgan. Loyiha 2020 yil dekabrь oyida ishga tushiriladi.
Mazkur raqamlar Mo‘ynoqning yurtimizdagi yirik sanoat shaharlaridan biriga aylanishini anglatmoqda. 3 yilda tumanda misli ko‘rilmagan ishlar qilinadi. Shu vaqtga qadar chorva ozuqasi sifatida foydalanib kelingan yoki shunchaki yoqib yuborilgan qamishdan qog‘oz (tsellyuloza) va qurilish materiallari ishlab chiqaradigan ikkita korxona barpo etiladi. Nafaqat mo‘ynoqliklarni, balki barcha yurtdoshlarimizni quvontirgan bu yangilik bir vaqtlari minglab kishilarni ish bilan ta’minlab, dunyoga dong taratgan Mo‘ynoq baliq-konserva zavodining qayta tiklanishi bo‘lmoqda. “Mo‘ynoq akva sanoat“ DUK tomonidan amalga oshiriladigan ushbu loyiha 2019 yil oxirida ishga tushiriladi. Hozir zavodning qurilish ishlariga start berilgan.
– Bu el Mo‘ynoq tumani deb atalgani bilan uning markazini doimo shahar deb kelganmiz, – deydi O‘zbekiston faxriylarni qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi kengashi raisi Sharap Usnatdinov. – Chunki 1931 yil iyunь oyida baliqchilik va baliqchilik sanoatini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan tuman ko‘p o‘tmay sanoatlashgan, yurtimizning Evropaga chiqadigan dengiz porti bor shahriga aylangan edi. 1940 yili ishga tushirilgan baliq-konserva zavodi 1952 yilgacha bevosita markaz tasarrufida edi. 1943 yilning oktyabrь oyida frontga ko‘p miqdorda go‘sht va baliq konservasi, tuzlangan baliq jo‘natilgan. “Mo‘ynoq”, “Uchsoy”, “Urge”, “Qozoqdaryo”, “Moypoz” baliq etishtirish va qayta ishlash zavodlari paydo bo‘lgan. Bu kombinat dengiz qurishigacha yiliga 17 million donaga yaqin konserva chiqarardi.
90-yillarga kelib Orol fojiasi tumanning barcha infratuzilmasini, dengizda balig‘ini, erda dehqonchiligini buzib yubordi. Endi Oroldan uchgan tuzli qum Markaziy Osiyo doirasidan chiqib, butun dunyoga xavf tug‘dira boshladi...
O‘tgan asrning 30-yillari mo‘ynoqlik shoir Ayapbergen Musaev “Bu rayonning ikki yoqdan qo‘li bor, dehqonga er, baliqchiga ko‘li bor“, deb kuylagan edi.
Mana, bugunga kelib Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev rahnamoligida “Mo‘ynoqning ming qo‘li paydo bo‘lmoqda“, deyish mumkin. Chunki bu erda dehqonga er, baliqchiga ko‘l avvaldan mavjud bo‘lsa, endi Orolning qurigan tubidan gaz otilib chiqmoqda, turizm rivojlanmoqda, katta-katta korxonalar barpo etilmoqda.
–
Mo‘ynoqning kelajagini AQShning Las-Vegas shahriga o‘xshataman, – deydi davom etib Sh.Usnatdinov. – Las-Vegas shahri ham Amerikaning Nevada shtatidagi Maxova degan cho‘listonda qurilgan, eng qizig‘i, ushbu shaharga ham 1931 yilda asos solingan. Mo‘ynoq ham bugun dengiz chekinib ketganidan keyin sahro quchog‘ida qolib ketdi. Kelajakda bu shahar ham sahro mo‘’jizalarining biriga aylanishiga shubha yo‘q.

В Муйнаке будут реализованы инвестиционные проекты почти на 27 триллионов сумов
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Муйнакского района Республики Каракалпакстан" от 16 января 2019 года в Муйнакском районе в 2019-2021 годах в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг будут осуществлены инвестиционные проекты почти на 27 триллионов сумов. Этим документом предусматривается реализация в промышленной сфере 33, в сфере услуг 34 и в сельском хозяйстве 8, всего – 75 проектов.
– В Муйнаке за три года планируется реализовать инвестиционные проекты на 26 триллионов 974 миллиарда 827 миллионов сумов. Но это еще не все. Изо дня в день растет количество предпринимателей, желающих заниматься бизнесом в Муйнаке, вносить инвестиции, – говорит хоким Муйнакского района Сайлаубай Данияров. – 75 проектов, предусмотренных в постановлении правительства, будут осуществлены за счет 338 миллиардов 755 миллионов сумов собственных средств предпринимателей, 99 миллиардов 672 миллионов сумов кредитных средств коммерческих банков, а также 3 миллиардов 194 миллионов долларов зарубежных инвестиций и кредитов. Из них самым крупным проектом можно считать проект совместного предприятия "Global project capital" по выпуску полиэтилена и полипропилена – продукции переработки газа. Общая стоимость данного проекта составляет 16 триллионов 600 миллиардов сумов (или 2 миллиарда долларов), его реализация намечена до марта 2020 года. Еще один крупный проект – это возведение туристических комплексов (гостиниц и развлекательных центров) в нашем районе, которые также будет осуществлять это предприятие. Для этого будет привлечен 1 миллиард долларов. Также совместное предприятие "Siemens" планирует построить ветряной электрогенератор мощностью 120 МВт, вложив в него 150 миллионов долларов. Проект вступит в строй в декабре 2020 года.
Данные цифры говорят о том, что Муйнак станет одним из крупных промышленных городов Узбекистана. За три года в районе будет осуществлена большая созидательная работа. Будут построены два предприятия по производству бумаги (целлюлозы) и строительных материалов из камыша, который до сегодняшнего дня сжигался или шел на корм скоту. Еще одна радостная весть не только для муйнакцев, но и для тысяч наших соотечественников – восстановление Муйнакского рыбоконсервного завода, известного на весь мир и обеспечивавшего тысячи людей работой. Этот проект, осуществляемый ГУП "Муйнак аква саноат", будет запущен в конце 2019 года. Сейчас на заводе начаты строительные работы.
– Хотя этот край и называется районом, его центр для нас всегда был городом, – говорит председатель совета Каракалпакского отделения Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана "Нуроний" Шарап Уснатдинов. – Район, созданный в июне 1931 года с целью развития рыбоводства и рыбной промышленности, за короткое время стал промышленным городом с морским портом, выходящим в Европу. Рыбоконсервный завод, начавший свою деятельность в 1940 году, до 1952 года непосредственно подчинялся центру. В 1943 году на фронт было отправлено большое количество мясных и рыбных консервов, селедки. Появились заводы по переработке и производству рыбы "Муйнак", "Учсой", "Урге", "Козокдарё", "Мойпоз". Завод до высыхания моря ежегодно производил около 17 миллионов штук консервов.
К 90-м годам прошлого столетия трагедия Арала разрушила всю инфраструктуру района. Теперь поднимаемые со дна Аральского моря соляные пески угрожают не только Центральной Азии, но и всему миру.
Муйнакский поэт Аяпберген Мусаев в 30-е годы прошлого столетия воспевал этот район как одаряющий одной рукой крестьянина, другой – рыболова.
А сегодня под руководством Президента страны Шавката Мирзиёева у Муйнака появляются, можно сказать, тысячи озер. Если у крестьянина была земля, а у рыболова – море, то теперь со дна высохшего моря фонтаном выбрасывается газ, развивается туризм, строятся крупные предприятия.
– Будущее Муйнака я сравниваю с Лас-Вегасом США, – продолжает Ш.Уснатдинов. – Лас-Вегас тоже построен в пустыне Мохаве американского штата Невада. Нынешний город также основан в 1931 году. Несомненно, Муйнак в будущем город станет одним из чудес пустыни.