Prezidentimiz joriy yil 13 mart kuni Surxondaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida Termiz shahridagi mahallalar infratuzilmasini rivojlantirib, aholi uchun qulay sharoit yaratish yuzasidan tegishli vazifalarni belgilab bergan edi.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash uchun mamlakatimizning janubdagi darvozasida yirik hajmdagi bunyodkorlik – obodonlashtirish ishlari amalga oshirilib, qiyofasini tubdan o‘zgartirmoqda. Buning uchun shahardagi 37 mahallaning har biriga ikki milliard so‘mdan mablag‘ ajratilgan.
Qadimiy shaharda yuz berayotgan bu o‘zgarishlar yoshu-keksaga bir olam quvonch ulashib, ularning faxr tuyg‘usini yuksaltirmoqda. Mamlakatimizda olib borilayotgan xalqchil islohotlarga ishonch hissini mustahkamlab, hayotdan rozi bo‘lib yashashiga xizmat qilmoqda.
–Yaqin yillarda ham viloyat markazidagi mahallalar ko‘chalari yozda chang, qishda loy bo‘lib qolar edi, – deydi Temir yo‘lchi mahallasida yashaydigan mehnat faxriysi Hamid Toshpo‘latov. – Mana, bo‘lar ekan-u, o‘nqir-cho‘nqir ichki ko‘chalarimizga beton qoplama yotqizilib, ravon yo‘laklar bunyod etildi. Esimni taniganimdan buyon tunda yursangiz toshga surinadigan ko‘chalarimiz o‘rnida tep-tekis yo‘l qurildi. Endi yozda ham, qishda ham bu ko‘chalarda bemalol harakatlanish mumkin. Bunday sharoitlardan biz ham, farzandlarimiz, navaralarimiz ham beixtiyor quvonmoqda. Bir yo‘la turar-joy binolari ham ta’mirlanib, hudud obodonlashtirilmoqda. Zamonaviy infratuzilma yaratilayotir. Axir, bunday e’tibordan suyunmay bo‘ladimi?
Ma’lumotlarga ko‘ra, ayni paytda shahardagi Ma’rifat, Majnuntol, Shodlik, Shifokor, Bog‘ishamol, Turon, Eski shahar, Abdurahmon Jomiy, Mehrobod, Surxon sohili, Tuproqqo‘rg‘on kabi mahallalarda bajarilayotgan obodonlashtirish va bunyodkorlik ishlarini yakunlashga hozirlik ko‘rilmoqda. Ko‘p qavatli uylar tubdan ta’mirlanib, atrofi tartibga keltirilayotir. Bo‘sh maydonlarda yashil hududlar yaratilyapti. Ichki yo‘llar ta’mirlanib, piyodalar yo‘lakchalari barpo etilmoqda. Mavjud bolalar maydonchalari zamonaviy ko‘rinishga keltirilib, yangilari qurilmoqda.
Bog‘zor – Termiz shahar markazidagi yirik mahallalardan biri. 1 ming 413 xonadonda 6 ming 480 ga yaqin aholi yashaydi. 30 ko‘p qavatli va 667 yakka tartibdagi uy-joy mavjud. Oltita maktabgacha ta’lim tashkiloti, bitta davlat va bitta xususiy shifoxona bor.
Mahalla infratuzilmasini rivojlantirish uchun ajratilgan mablag‘ evaziga ta’mirtalab 15 ko‘p qavatli uyda yirik hajmdagi qurilish ishlari amalga oshirildi. Turar joy binolarining tashqi fasad qismi va pod’ezdlar ichkarisi ta’mirlandi. Uchta ko‘p qavatli uyning tom qismi yangilandi. Tashlandiq ahvolga kelib qolgan chiqindixona o‘rnida yangi zamonaviy ko‘rinishdagi chiqindilarni qabul qilish maskani qad rostladi. Ikkita Warkaut maydonchasi barpo etilib, mavjud bolalar o‘yingohlarida jajji bolajonlar uchun barcha sharoit yaratildi.
Infratuzilmasi yangilangan mahallada shuningdek, uchta ko‘p qavatli uy oldida beton qoplamali avtomobillar turargohi qurildi. Tashlandiq bo‘lib turgan yer maydonida aholi hordiq chiqarib, sayr qiladigan yangicha dizayndagi aliya bunyod etilib, yashil makonga aylantirildi. 200 ga yaqin turli daraxt ekildi. Mahalla hududida 550 metrdan ortiq piyodalar va avtomobil yo‘liga beton qoplama yotqizildi. Aholini toza ichimlik suvi bilan uzluksiz ta’minlash uchun 1 ming 276 metr masofaga suv quvurlari tortildi.
– Qisqa vaqtda amalga oshirilgan qurilish-obodonlashtirish yumushlari mahallamiz qiyofasiga yangi ko‘rinish bag‘ishladi, – deydi “Bog‘zor” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi Akmaljon Pardayev. – Chorak asrdan buyon ta’mirlanmagan ko‘p qavatli uylar va atrofida aholi uchun zamonaviy sharoitlar yaratilib, turar–joy binolari yangi ko‘rinishda bo‘y ko‘rsatdi. Xalqimiz infratuzilmasi yangilangan mahallamizni foydalanishga topshirish marosimini ham bayramona ruhda o‘tkazdi. Ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rliklardan yoshu-qari birdek behad mamnun ekanini namoyon etdi. Bunday bunyodkorlik yumushlaridan bir olam quvonchga to‘lgan nuroniylarimiz yurt tinchligi va xalqimiz farovonligini so‘rab, duoga qo‘l ochdi. Bu ishlarning barchasi aholining munosib turmush kechirishi va hayotidan rozi bo‘lib yashashiga xizmat qilayotgani ahamiyatlidir.
Termiz shahridagi mahallalarda aholining yanada obod, farovon yashashi uchun qulay sharoit yaratishga yo‘naltirilgan bunyodkorlik, obodonlashtirish ishlari qizg‘in davom etmoqda.

Поручение Президента – в действии: благоустраиваются махалли, растет довольство людей
13 марта текущего года глава государства в ходе посещения Сурхандарьинской области определил соответствующие задачи по развитию инфраструктуры махаллей в городе Термезе, созданию приемлемых условий для жителей.
Для обеспечения выполнения этих задач в городе, называемом «южными воротами» Узбекистана, ведутся масштабные работы по благоустройству, коренным образом меняющие его облик. Для этого каждой из 37 махаллей города выделено по два миллиарда сумов.
Эти изменения очень радуют население, укрепляют чувство доверия к проводимым в нашей стране реформам и служат обеспечению благополучия граждан.
– Еще недавно улицы махаллей летом покрывала пыль, а зимой – слякоть, – говорит ветеран труда Хамид Ташпулатов, житель махалли Темир йулчи. – На наших ухабистых внутренних улицах уложили бетонное покрытие и построили ровные тротуары, теперь по ним можно свободно передвигаться и летом, и зимой. Параллельно ведется ремонт жилых домов и благоустройство территории, создается современная инфраструктура. Не это ли повод для радости?
Близятся к завершению работы по благоустройству и строительству в таких махаллях, как Маърифат, Мажнунтол, Шодлик, Шифокор, Богишамол, Турон, Эски шахар, Абдурахмон Джами, Мехрабад, Сурхон сохили, Тупроккургон. Многоэтажные дома полностью реконструируются, а прилегающая к ним территория облагораживается. На пустырях создаются зеленые насаждения, ремонтируются внутренние дороги, строятся тротуары. Модернизируются существующие детские площадки и строятся новые.
Богзор – одна из самых крупных махаллей в центре города Термеза. В 1 413 домохозяйствах проживают около 6 480 человек. Здесь имеются 30 многоквартирных и 667 частных домов, шесть дошкольных образовательных учреждений, государственная и частная больницы.
В 15 многоэтажках проведены масштабные строительные работы за счет средств, выделенных на развитие инфраструктуры махалли: отремонтированы наружные фасады и внутренние помещения подвалов, заменена крыша, на месте заброшенной свалки построен новый современный пункт приема отходов. Построены две воркаут-площадки, а на существующих игровых площадках для детворы созданы все условия.
Также возле трех многоквартирных домов появилась парковка с бетонным покрытием, на заброшенном земельном участке – аллея по современному проекту, где посажено около 200 различных деревьев. Забетонировано более 550 метров пешеходных и автомобильных дорог. В целях непрерывного обеспечения населения чистой питьевой водой проложен водопровод протяженностью 1276 метров.
– Реализованные в короткие сроки работы по строительству и благоустройству придали нашей махалле новый облик, – говорит председатель СГМ «Богзор» Акмалжон Пардаев. – Для жителей созданы современные условия. Мероприятие по задействованию махалли с обновленной инфраструктурой прошло в праздничной атмосфере. Пожилые жители махалли помолились за мир и процветание страны.
В махаллях города Термеза активно продолжается работа по созданию благоприятных условий для жизни населения.