Tanzila Norboyeva: Xotin-qizlarni uy-joy bilan ta’minlash o‘n foizga ham bajarilmagan
Xotin-qizlarni ijtimoiy himoya qilish maqsadida 12 ming xotin-qizni uy-joy bilan ta’minlanishi kerak edi. Lekin 500 dan sal ortiq ayol uy-joy bilan ta’minlangan, xolos.
“Ayollar daftari”ga kiritilgan xotin-qizlarning uy-joylarni ta’mirlash ishlari bir foizga ham bajarilmagan;
Yozning jazirama issiq kunlarida 30 yoshdan oshgan ayollar sayohatlarini tashkil etish vazifasi qo‘yilgan. Lekin bu ham amalda bajarilmagan;
Prezident hujjatlar bajarilmasa, ularga ishonch qoladimi?;
Joylardagi mas’ul tuzilmalar esa topshiriqlarni bajarish o‘rniga tadbirbozlik qilib yuribdi...
Oliy Majlis Senatida «Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi majlisi bo‘lib o‘tmoqda.
Majlisni kirish so‘zi bilan ochgan Senat raisi, mazkur komissiya raisi Tanzila Norboyeva xotin-qizlar manfaatlarini ta’minlash, ularning jamiyatda tutgan o‘rnini yaxshilash, muammolarini hal qilish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilayotganini qayd etdi.
Senat raisi xotin-qizlar huquqlari himoyasi, ayniqsa ayollarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari bo‘yicha ommaviy axborot vositalari xodimlari samarali faoliyat yuritayotganini alohida ta’kidladi.
- Jurnalist va blogerlarga bu borada tashakkurimni aytmoqchiman, - dedi Senat raisi. – Zo‘ravonlikka duch kelayotgan ayollar, bolalar haqida ular ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlarda bong urib, mutasaddilarning shu masalaga e’tiborini tortayotgani tahsinga loyiq. Aynan shu jarayonlar qonunchilik faoliyatimizga mutlaqo boshqacha qarashga sabab bo‘ldi. Ayni paytda Senat qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi huzurida ishchi guruh tuzildi. Mazkur guruh tarkibida jurnalist va blogerlar ham bor, albatta.  Zo‘ravonlik holatlari uchraganda esa ishchi guruh tegishli qonuniy choralarni ko‘rmoqda.
Hozirgi kunda xotin-qizlar bilan bog‘liq qonun hujjatlari, nizomlar inventarizatsiyadan o‘tkazilmoqda. Shu bilan birga AQSH, Yevropa, va boshqa rivojlangan davlatlar qonunchiligi o‘rganib chiqildi.
Senat raisi xotin-qizlarning jamiyatdagi o‘rni yaxshilanishi uchun Davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan ayrim ishlar bajarilmayotganini tanqid qildi.
“Olima ayollar” tuzilmasi hali tashkil etilmagan. Davlat boshqaruvi akademiyasida har yili kamida yuz nafar xotin-qizlar uchun alohida o‘quv kursi tashkil etilishi belgilangan bo‘lsa ham bu ham amalda hali bajarilmagan. Xotin-qizlar ro‘yxati hatto hali shakllantirilmagan.
- Xotin-qizlar bilan bevosita ish olib boruvchi quyi bo‘g‘inlar ishi qoniqarli emas. Qoralayman, quyi bo‘g‘inlar ishlarini, - dedi Tanzila Norboyeva. - Bu yil Prezidentimiz topshirig‘i asosida 12 ming xotin-qizlarni ijtimoiy himoya qilish maqsadida uy-joy bilan ta’minlanishi kerak edi. Lekin 500 dan sal ortiq ayol uy-joy bilan ta’minlangan, xolos. Bu boradagi reja o‘n foizga ham bajarilmagan. Prezident qabul qilgan hujjatning bajarilmasligini qanday baholash kerak? Hujjatlar bajarilmasa, ularga ishonch qoladimi? “Ayollar daftari”ga kiritilgan xotin-qizlarning uy-joylarni ta’mirlashga ko‘maklashish nazarda tutilgan. Bu esa bir foizga ham bajarilmagan. Joylardagi mas’ul tuzilmalar esa topshiriqlarni bajarish o‘rniga tadbirbozlik qilib yuribdi. Yozning jazirama issiq kunlarida 30 yoshdan oshgan ayollar sayohatlarini tashkil etish vazifasi ham qo‘yilgan. Lekin bu ham amalda bajarilmagan.
Davlat tomonidan ayollarga berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar ko‘p. Majlisda bular amalda bajarilmayotgani tanqidiy ko‘rib chiqildi.

Танзила Нарбаева: «Задача по обеспечению жильем женщин не выполнена даже на десять процентов»
В Сенате Олий Мажлиса прошло заседание Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи.
Председатель Сената, а также председатель данной комиссии Танзила Нарбаева, открывшая заседание вступительной речью, отметила, что в стране ведется системная  работа по обеспечению интересов женщин, укреплению их положения в обществе, решению их проблем.
Председатель Сената особо подчеркнула, что представители СМИ ведут эффективную работу по освещению проблем женщин, особенно случаев насилия в отношении них.
– Хочу поблагодарить журналистов и блогеров за их активность и эффективную работу в этом направлении, – сказала Председатель Сената. –Заслуживает похвалы то, как они поднимают в СМИ и социальных сетях проблемы женщин и детей, столкнувшихся с насилием, привлекая к этому вопросу внимание должностных лиц. Именно эти процессы заставили нас совершенно по-другому взглянуть на свою законотворческую деятельность. При Комитете Сената по законодательству и судебно-правовым вопросам сформирована рабочая группа. В эту группу также вошли журналисты и блогеры. При выявлении случаев насилия рабочая группа принимает соответствующие законные меры.
В настоящее время проводится инвентаризация законодательных актов и положений, касающихся женщин. Изучены законодательство и опыт США, стран Европы и других развитых государств  в этом вопросе.
Председатель Сената подвергла критике тот факт, что отдельные задачи, поставленные главой государства по улучшению положения и роли женщин в обществе, на деле не выполняются.
Все еще не сформирована структура «Женщины-ученые». Между тем было определено, что ежегодно в Академии государственного управления будет организован специальный учебный курс для не менее ста женщин, что также не реализовано на практике. Не сформирован даже список женщин.
– Неудовлетворительна деятельность низовых звеньев, работающих непосредственно с женщинами, – отметила Т.Нарбаева. – В этом году на основании поручения Президента в целях социальной защиты 12 тысяч женщин было намечено обеспечить их жильем. Но к настоящему времени жильем обеспечено лишь чуть более 500 женщин. План в этом направлении не выполнен даже на 10 процентов.  Как можно прокомментировать невыполнение документа, принятого Президентом? Если такие  документы будут оставаться  без выполнения, разве к ним будет доверие?! Задачи, намеченные по содействию в ремонте жилья женщин, включенных в «Женскую тетрадь», не выполнены даже на один процент.  Вместо выполнения поручений ответственные структуры на местах занимаются проведением бесполезных мероприятий. Не выполнена на практике и задача по организации поездок и экскурсий для женщин старше 30 лет в летние дни.
Государство предоставляет женщинам множество возможностей и льгот. На заседании было подвергнуто критике, что намеченные в этом направлении задачи и поручения остаются лишь на бумаге.