Toshkent viloyati Yangiyoʻl tumanida joriy yil kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik koʻrish yuzasidan belgilangan vazifalarning 24 foizi bajarilmagan. Bu boradagi ishlar, ayniqsa, 3-sektorda 36 foiz, 4-sektorda 35 foizga ortda qolayotir.
Tumanda koʻp qavatli uylarni taʼmirlash uchun kredit hisobida ajratilishi belgilangan 5 milliard 656 million soʻm mablagʻning 19 foizi hanuz moliyalashtirilmagan. Aholi bandligiga koʻmaklashish davlat dasturiga muvofiq, 607 ish oʻrni yaratilib, bu boradagi reja 4,3 foiz ortigʻi bilan bajarilgan.
Xalq deputatlari Yangiyoʻl tumani Kengashining tumanni kompleks rivojlantirish, aholini qiynab kelayotgan muammolarni bartaraf etish boʻyicha vazifalar ijrosi yuzasidan parlament, deputatlik va jamoatchilik nazoratini taʼminlash masalalariga bagʻishlangan navbatdagi sessiyasida shu haqda maʼlum qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati aʼzolari, xalq deputatlari viloyat va tuman Kengashlari deputatlari, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, tuman sektor rahbarlari, faollar ishtirok etgan sessiyada Respublika ishchi guruhi tomonidan tumanning ijtimoiy-iqtisodiy ahvoli, aholini qiynab kelayotgan muammolar boʻyicha olib borilgan oʻrganish natijalari ham muhokama qilindi.
Sessiyada qayd etilishicha, tumanning real ijtimoiy-iqtisodiy holati bilan yaqindan tanishish, mavjud muammolarni bartaraf etishga koʻmaklashish maqsadida respublika ishchi guruhi tomonidan aholi bilan ochiq muloqotlar oʻtkazilgan. Taʼlim, tibbiyot, bandlik, qish-kuz mavsumiga tayyorgarlikning real holati oʻrganilgan. Oʻrganishlar natijasida qariyb 27 ming 800 muammo aniqlanib, ularning 4 ming 700 dan ortigʻi joyida bartaraf etilgan.
Ishchi guruh tomonidan shuningdek, tumanda 391 boʻsh bino, qurilishi tugallanmagan obyekt va foydalanilmayotgan yer maydonlari mavjudligi aniqlangan.
Sessiya kun tartibidagi masalalarni hal etish, koʻtarilgan muammolarga toʻliq barham berish, ijrosi yuzasidan parlament, deputatlik va jamoatchilik nazoratini taʼminlash boʻyicha tegishli qarorlar qabul qilindi.
Shu kuni xalq deputatlari Quyi Chirchiq tumani Kengashining ham ayni shu masalalarga bagʻishlangan navbatdagi sessiyasi boʻlib oʻtdi.

В Янгиюльском районе Ташкентской области не выполнено 24 процента задач, намеченных по подготовке к нынешнему осенне-зимнему сезону. В частности, работа в данном направлении в 3-ем секторе отстает на 36, в 4-ом секторе – на 35 процентов.
В районе все еще не профинансировано 19 процентов из 5 миллиардов 656 миллионов сумов средств, выделение которых предусматривалось в качестве кредита на ремонт многоэтажных домов. В соответствии с государственной программой содействия занятости населения создано 607 рабочих мест, прогноз в данном направлении выполнен с превышением на 4,3 процента.
Об этом сообщалось на очередной сессии Янгиюльского районного Кенгаша народных депутатов, посвященной вопросам обеспечения парламентского, депутатского и общественного контроля над реализацией задач по комплексному развитию района, устранению волнующих население проблем.
На сессии, в которой участвовали депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты областных и районных Кенгашей народных депутатов, руководители государственных и общественных организаций, руководители секторов и активисты района, обсуждались результаты проведенного Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния района, волнующих население проблем.
Как отмечалось на сессии, в целях тесного ознакомления с реальным социально-экономическим положением дел в районе, содействия устранению имеющихся проблем Республиканской рабочей группой проведены открытые диалоги с населением. Изучено реальное состояние сфер образования, медицины, занятости и подготовки к осенне-зимнему периоду. В результате изучения выявлено почти 27800 проблем, свыше 4700 из них были решены на месте.
Кроме того, рабочей группой выявлено наличие в районе 391 пустующего здания, объекта с незавершенным строительством, неиспользуемой земельной площади.
Приняты соответствующие решения по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля над решением вопросов, входящих в повестку дня сессии, полным устранением выявленных проблем.
В этот день состоялась также очередная сессия Куйичирчикского районного Кенгаша народных депутатов, посвященная обозначенным вопросам.