Bir kelib keting, qishlog‘imizga
Har safar dilga yaqin qo‘shiqni tinglaganda olis bolalik xotiralari, so‘lim qishloqlar sog‘inchi chulg‘ab oladi. Ko‘z o‘ngingizda tarovatli bog‘lar xayoli, ketmoniga suyangan samimiy va tanti, oddiy mehnatkash insonlar qiyofasi gavdalanadi. Beixtiyor ko‘z oldimizga qishloq manzaralari keladi.
Bugun yurtimizning qay bir qishlog‘iga bormang, bunyodkorlik ishlariga guvoh bo‘lasiz. Shaharga tenglashayotgan qishloqlar jamolini ko‘rib, ko‘nglingiz zavqqa to‘ladi. Zamonaviy uy-joylar va qulay shart-sharoitlarning barchasi qishloqdagi zamondoshlarimizning farovon yashashlariga qaratilayotgani ayni haqiqatdir.
Ta’kidlash joizki, aholi farovonligi, qishloq, mahallalar infratuzilmasini yaxshilashda “Obod mahalla” va “Obod qishloq” dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlarning o‘rni beqiyos. Bu boradagi qurilish-ta’mirlash ishlari tufayli Namangan viloyatining To‘raqo‘rg‘on tumanidagi Sohilobod qishlog‘ining Uzumzor mahallasi qiyofasi ham tubdan o‘zgardi. Qishloq ahli uchun qulay imkoniyat va sharoitlar yaratildi. Dastur doirasida 9 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ sarflanishi hisobiga hududda uzoq yillardan beri hal bo‘lmayotgan bir qator muammolar barham topdi.
Xususan, “Barhayot”, “Sohil”, “Koinot” va “Yoshlar” ko‘chalarida jami 3,5 kilometr yo‘l asfaltlandi va 5 kilometrdan ortiq yo‘l shag‘allandi. Elektr ta’minotini yaxshilash uchun 90 ta tayanch o‘rnatildi, bitta TP yangi qo‘yildi va bitta TP ta’mirlandi, 2,5 kilometr elektr tarmog‘i yangidan qurildi. 28 ta tungi yoritish chiroqlari o‘rnatildi.
Hududda toza ichimlik suvi ancha yillardan beri katta muammo bo‘lib kelgan. Dastur bahona yangi quduq qazilib, 2873,5 million so‘m mablag‘ hisobiga 9 kilometr ichimlik suv tarmog‘i tortilgani aholi uchun eng quvonchli voqea bo‘ldi. Ayni paytda xonadonlarga ulash ishlari davom etmoqda. Bu bilan uzumzorliklar obi-hayotdan bahramand bo‘ladi.
“Obod qishloq” dasturi ijrosi doirasida, nafaqat hudud infratuzilmasini yaxshilash, balki aholining kundalik turmushi uchun zarur bo‘lgan sog‘liqni saqlash hamda farzandlarning ertangi kamoli yo‘lidagi muhim yo‘nalish – maktabgacha ta’lim sohalari ham e’tibordan chetda qolmadi.
Viloyat hokimligi va Respublika Ishchi guruhi, Senat raisi tashriflaridagi o‘rganishlar chog‘ida dolzarb masala sifatida ko‘tarilgan, ancha yillardan beri qarovsiz bo‘lgan “Sohilobod” oilaviy shifokorlik punkti binosi 558 million so‘m evaziga mukammal ta’mirdan chiqarildi. Endilikda ikkita mahallaning to‘rt mingdan ziyod aholisi mukammal tibbiy ko‘rikdan o‘ta oladi. Hudud ahliga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish maqsadida ushbu muassasaga eng zamonaviy tez tibbiy yordam avtomobili topshirildi.
32-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkiloti binosida 3 milliard 236 million so‘m evaziga mukammal rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi. Hozirga kunda qurilish montaj ishlari yakuniga yetmoqda. Natijada amaldagi 120 quvvat 180 o‘ringa oshirildi. Bu esa hududdagi 3-7 yoshdagi mavjud 240 bolaning 200 nafarini, ya’ni 83,3 foizini qamrab oladi. Shuningdek, ushbu mahalladagi “Diyorabonu” oilaviy nodavlat maktabgacha ta’lim tashkiloti 50 quvvatga ega bo‘lib, hozirda 40 nafar kichkintoyni jalb qilganligi e’tiborga olinsa, mahallada qamrov darajasi to‘liq 100 foizga yetdi.
1740 aholiga ega bo‘lgan Uzumzor mahallasining “drayver”, ya’ni o‘sish nuqtalari uzumchilik va bog‘dorchilikni tashkil etadi. Qishloq sohibkorlari yetishtirgan meva-sabzavotlar nafaqat o‘zimizda, balki dunyo bozorlarida ham xaridorgir.
Kartoshka, piyoz, sabzi, karam, shaftoli, olmani hech kim bozordan sotib olmaydi. Uzum yetishtirish esa azaliy an’anaga aylangan. Birgina misol, mahalla hududida jami 546 ta uzumzor mavjud. Ularning 118 gektari o‘tgan yili rekonstruksiya qilinib, qora kishmish, kelinbarmoq, oq va qora, ketmon sopi, husayni kabi xaridorgir navlar ekildi. Natijada yil davomida 3 ming tonna eksportbop qora kishmish, 2 ming tonna sanoatbop sarxil meva yetishtirildi.
Viloyat va tuman sektorlari rahbarlari “Uzumzor” mahalla fuqarolar yig‘inida istiqomat qiluvchi, boquvchisini yo‘qotgan Nilufar Egamova xonadonida bo‘ldi. Uch farzandni yolg‘iz o‘zi voyaga yetkazayotgan ayolga Namangan viloyati hamda To‘raqo‘rg‘on tumani hokimliklari tomonidan qimmatbaho esdalik sovg‘asi taqdim etildi.
Oila bekasi bu yerga 22 yil oldin kelin bo‘lib tushgani, shuncha vaqtdan beri endi suv masalasi hal bo‘lganini aytdi. Qishlog‘u mahallasi obod va ko‘rkamlashganidan behad xursandligini yashirib o‘tirmadi. Darhaqiqat, uzumzorliklarning hududi obod go‘shaga aylangani nafaqat hudud ahli, qolaversa, tuman va viloyat jamoatchiligi ishtirokida chinakam bayramga aylanib ketdi.

Приезжайте в наше село
Близкие душе мелодии пробуждают воспоминания о далеком детстве, тоску по родной земле. Перед глазами возникает образ трудящихся на поле искренних и добрых, простых людей.
Сегодня, в каком бы селе нашей страны вы ни побывали, везде станете свидетелем созидательной работы. Облик регионов меняется до неузнаваемости. Строительство современного жилья, создание комфортных условий направлены на обеспечение благополучия наших современников. В повышении благосостояния населения, улучшении инфраструктуры сел и махаллей высока роль программ «Обод махалла» и «Обод кишлок».
В результате строительно-ремонтных работ кардинально изменился и облик махалли Узумзор села Сохилобод Туракурганского района Наманганской области. Созданы благоприятные условия для местных жителей. В рамках программы на устранение ряда проблем, ожидавших своего решения на протяжении долгих лет, было направлено более 9 миллиардов сумов.
В частности, заасфальтировано 3,5 километра дорог на улицах Бархаёт, Сохил, Коинот и Ёшлар, на участке дороги протяженностью свыше 5 километров уложен щебень. Для улучшения электроснабжения установлены 90 столбов линий электропередачи, новый трансформаторный пункт, проложено 2,5 километра линии электропередачи, задействованы 28 фонарей для ночного освещения.
Многие годы в махалле наблюдалась нехватка чистой питьевой воды. В рамках реализации программы был вырыт новый колодец и проложена сеть питьевого водоснабжения протяженностью 9 километров за счет 2873,5 миллиона сумов.
В заброшенном здании пункта семейного врача «Сохилобод» проведен капитальный ремонт на 558 миллионов сумов. Теперь население двух махаллей, которое насчитывает более четырех тысяч человек, сможет проходить полноценный медицинский осмотр. В целях повышения качества обслуживания населения учреждению передан автомобиль скорой медицинской помощи.
Здание государственной дошкольной образовательной организации №32 полностью отреконструировано, на что направлено 3 миллиарда 236 миллионов сумов. В настоящее время завершаются строительно-монтажные работы. В результате вместимость учреждения увеличилась со 120 до 180 мест. Дошкольным образованием охвачены 200 из 240 детей в возрасте от 3 до 7 лет, или 83,3 процента. Вместе с тем, учитывая, что в семейной негосударственной дошкольной образовательной организации «Диёрабону» вместимостью 50 мест в настоящее время воспитываются 40 детей, можно заключить, что охват детей дошкольным образованием в махалле достиг 100 процентов.
Драйверами, точками роста экономики махалли Узумзор с населением 1740 человек являются виноградарство и садоводство. Фрукты и овощи, выращенные тружениками полей, востребованы не только в нашей стране, но и на мировых рынках.
На территории махалли разбито 546 виноградников. В прошлом году 118 гектаров из этих территорий были реконструированы и засажены такими популярными сортами, как «кишмиш черный», «келинбармок», «кетмон сопи», «хусайни». В результате в течение года было выращено 3 тысячи тонн экспортоориентированного винограда сорта «кишмиш черный» и 2 тысячи тонн отборных фруктов.
Руководители областных и районных секторов посетили дом жительницы схода граждан махалли «Узумзор», потерявшей кормильца Нилуфар Эгамовой. Хокимияты Наманганской области и Туракурганского района передали ценные памятные подарки женщине, которая одна воспитывает троих детей.
Н. Эгамова, которая приехала в это место 22 года назад, рассказала, что проблема с водой была устранена только недавно. Женщина не скрывала свою искреннюю радость, вызванную нынешним обликом преобразованного села и махалли. Действительно, превращение территории виноградников в процветающее место стало настоящим праздником не только для местных жителей, но и для общественности района и всей области.