Erkinjon Turdimov uy-joyini ta’mirlash uchun yordam so‘ragan fuqaroga shart qo‘ydi
Samarqand viloyati hokimi E.Turdimov viloyat boshqarma va idoralari, tuman va shaharlar hokimliklari mas’ullari ishtirokida aholi murojaatlarini o‘rganish masalasini muhokama qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunga kelib viloyat bo‘yicha murojaatlarning soni 76 mingga yaqinni tashkil etmoqda. Ulardan 38 ming tasining ijrosini ta’minlash borasidagi ishlar o‘z vaqtida bajarilmagan.  Viloyat hokimi mutassadilardan buning sababini so‘radi.
Shuningdek, davlat idoralari vakillarining aholi bilan bevosita uchrashuvlari ham barcha joyda birdek tashkil etilmayotgani qayd etildi. Jumladan, Kattaqo‘rg‘on shahri, Urgut, Nurobod, Kattaqo‘rg‘on tumanlarida  rahbarlarning fuqarolar uchun sayyor qabullari kam tashkil qilingan.
Videoselektor tarzida o‘tkazilgan muhokama jarayonida viloyat hokimi bilan uchrashishni so‘ragan, unga dardini aytmoqchi bo‘lgan fuqarolar ham ishtirok etdi. Ular tuman va shaharlardagi studiyalar orqali viloyat hokimiga o‘z muammolari yuzasidan murojaat qildi.
Narpaylik fuqaro tumandagi Narpay tumanidagi Mirbozor bozoridan joy olishda yordam so‘rab, viloyat hokimining telegram messenjeriga va boshqa mas’ullarga murojaat qilgan. Uning murojaatiga ko‘ra, fuqaroga bozor hududidan joy ajratib berilgan, ammo u bundan norozi bo‘lib, bozor markazidan joy so‘ragan.
Ushbu murojaatni o‘z vaqtida hal etmagan ma’sul shaxslar egallab turgan vazifasidan ozod etildi.
Pastdarg‘omlik Lola ismli fuqaro katta hovlida yolg‘iz yashaydi. U uy-joyini ta’mirlash uchun viloyat hokimidan yordam so‘ragan. Ushbu murojaat asosida viloyat kasaba uyushmalari tashkilotlari tomonidan qurilish materiallari yetkazib berilgan. Endi Lola opa hashar yo‘li bilan uyini ta’mirlab berishlarini so‘ramoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, bu xonadonning tomorqa yeri ham mavjud, ammo unday foydalanilmayapti. Viloyat hokimi fuqaroga tomorqani obod qilib, undan foydalanishni tavsiya qildi.
– Siz o‘zingiz va boshqa qarindosh-urug‘ingiz bilan tomorqani tartibga keltirib, uni obod qilib qo‘ying, undan daromad olishni o‘rganing, keyin biz sizga uy-joyingizna ta’mirlashga yordam beramiz, – dedi E.Turdimov. – Umuman, har bir fuqaro avvalo mavjud imkoniyatdan samarali foydalanishi kerak, ya’ni yaxshi yashash uchun tomorqasi, qo‘lidagi kasb-hunari orqali daromad topishni o‘rganishi kerak. Sendan harakat, mendan barakat, degan gap bekor aytilmagan.
Ish joyi va daromad manbaiga ega bo‘lmagani uchun yordam so‘ragan toyloqlik ayolning ham hovlisida subsidiya asosida issixona qurib beriladigan bo‘ldi.
Uchrashuvda ishga joylashtirish, bolalar maydonchasi, ichki yo‘llarni ta’mirlagsh bilan bog‘liq murojaatlarga ham shu yerning o‘zida yechim topildi.

Хоким Самаркандской области Э.Турдимов вместе с официальными лицами областных ведомств и организаций, районных и городских хокимиятов обсудил вопросы по изучению обращений населения.
По имеющимся данным, в настоящее время количество обращений по области составляет почти 76 тысяч. Работа по обеспечению их исполнения не выполнена по отношению к 338 тысячам из них. Хоким области задал вопрос ответственным лицам о причинах этой ситуации.
Также отмечена неравномерная организация очных встреч представителей государственных органов с населением. В том числе, в Ургутском, Нурабадском, Каттакурганском районах и городе Каттакургане были организованы встречи руководителей с гражданами.
В видеоселекторном обсуждении приняли участие граждане, которые хотели обратиться со своими проблемами к хокиму области. Они обратились к главе региона из районных и городских студий.
Житель Нарпайского района обратился в телеграм-мессенджер хокима области с просьбой об оказании помощи в получении места на Мирабадском рынке. Из его обращения стало известно, что ему было выделено место на рынке, но гражданин остался недоволен этим и попросил ему выделить место в центре рынка. Ответственные лица, которые не решили данный вопрос своевременно, освобождены от должности.
Жительница Пастдаргомского района Лола живет одна в большом доме. Она попросила о помощи в осуществлении ремонта дома. На основе данной просьбы организацией профсоюзов области в ее дом были доставлены строительные материалы. Теперь Лола опа просит помочь с осуществлением ремонта.
Стало известно, что в доме имеется приусадебный участок, который не используется. Хоким области предложил хозяйке дома заняться приусадебным участком и посадить на пустующей земле различные культуры.
– Вы со своими родственниками приведите в порядок приусадебный участок, развивайте его, научитесь получать с него прибыль, а мы поможем вам с ремонтом, – сказал Э.Турдимов. – В целом, каждый гражданин должен уметь эффективно использовать существующие возможности, то есть должен научиться зарабатывать, используя свои навыки, приусадебный участок. Не зря говорят, что каждый должен действовать, трудиться, тогда и будет жить богато.
Женщине из Тайлакского района решено оказать помощь, построив у нее дома теплицу на основе субсидий. На месте решены вопросы по трудоустройству, ремонту внутренних дорог, созданию детских площадок.
В отношении должностных лиц, халатно относившихся к своим обязанностям, приняты дисциплинарные меры.