Samarqand viloyat sudi raisining o‘rinbosari – jinoyat ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati raisi T.Boyzoqov Nurobod tumanining chekka hududi, aholisi ko‘p hisoblangan Jom qishlog‘ida sayyor qabul o‘tkazdi.
Shu qishloqda yashovchi E.Bekmurodov va N.Abdunazarova nomiga olingan kredit yuzasidan majburiy tartibda fuqarolik sudining qarori chiqqanidan norozi bo‘lib murojaat qildi. Ularga huquqiy tushuntirish berildi va yo‘l-yo‘riq ko‘rsatildi.
Ittifoq mahallasida yashovchi Sh.Xushvaqtov jinoyat ishlari bo‘yicha Nurobod tuman sudining qaroridan norozi bo‘lib murojaat qildi. Apellyatsiya shikoyati berish muddatini tiklash to‘g‘risida iltimosnoma berish tartibi tushuntirildi.
B.Esanov sodir qilgan noqonuniy qilmishi uchun muayyan huquqdan mahrum qilish jazosini, N.Norbo‘tayev ozodlikdan cheklash jazosini o‘tayotgan edi. Ular jazodan to‘g‘ri xulosa chiqarganligini, qilmishidan pushaymonligini bildirib, jazodan muddatidan ilgari shartli ozod qilishni so‘radi. Har ikkala holat batafsil o‘rganib chiqildi. Shu yerda sayyor sud tashkil etilib, ular jazodan muddatidan oldin shartli ravishda ozod qilindi.

Судья выслушал прошения от жителей отдаленного кишлака
Заместитель председателя Самаркандского областного суда – председатель судебной коллегии по уголовным делам Т.Бойзоков провел выездной прием в густонаселенном кишлаке Жом Нурабадского района.
Жители данного кишлака Э.Бекмуродов и Н.Абдуназирова обратились с жалобой и несогласием с решением, вынесенным судом по гражданским делам в отношении кредита, полученного на их имя. По этому вопросу им представлено правовое разъяснение.
Житель махалли «Иттифок» Ш.Хушвактов также обратился с жалобой на решение суда по уголовным делам. Он получил разъяснения о порядке представления прошения о восстановлении срока подачи апелляции.
Б.Эсанов проходил наказание, связанное с лишением определенных прав, а Н.Норбутаев был ограничен в свободе передвижения. Эти граждане выразили свои искренние сожаления о совершенных деяниях, уверив, что сделали правильные выводы. В результате, они обратились с просьбой об условно-досрочном освобождении от наказания. Поступившие от них заявления были тщательно рассмотрены в ходе проведенного здесь же выездного заседания суда, после чего их просьбы были удовлетворены.