Buxoro viloyat prokuraturasining xabariga ko‘ra, G‘ijduvon tumanidagi “Og‘itma” tabiiy suv havzasiga quyuluvchi drenajning 642-piket qismi va Shofirkon tumanidagi “Toldi” zovurining 15, 25, 40 va 90-piketlarida fuqarolar tomonidan noqonuniy dambalar o‘rnatilganligi sababli tabiiy suv havzasida suv kamayib borayotganligi haqida murojaat bo‘lgan. Unda bu harakatlar baliqchilik sohasini rivojlantirishga to‘siq bo‘layotgani aytiladi.
Natijada murojaatni o‘rganish jarayonida “Baraka” MFY hududidan o‘tuvchi “Og‘itma” kollektoridan “Og‘itma” tabiiy suv havzasiga o‘tuvchi suv yo‘llari berkitilib, suv “G‘ijduvon” kanali hamda boshqa yerlarga yo‘naltirilganligi aniqlandi.
G‘ijduvon va Shofirkon tumanlari irrigatsiya bo‘limi mutasaddilari tomonidan o‘ziga yuklatilgan vazifalarga e’tiborsizlarcha munosabatda bo‘lganliklari sababli fuqarolar tomonidan noqonuniy dambalar o‘rnatilgan. Muammoga o‘z vaqtida yechim topmagan, qonunbuzilishi, uning kelib chiqish sabablarini bartaraf etmagan mutasaddilar tegishli tartibda qonun oldida javob berishlari to‘g‘risida “Amu Buxoro” irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasiga taqdimnoma kiritildi.
Ayni paytda “Og‘itma” tabiiy suv havzasiga ketadigan suv yo‘lidagi damba va to‘siqlar G‘ijduvon va Shofirkon tuman irrigatsiya bo‘limlari tomonidan to‘liq bartaraf etilishi ta’minlanib, murojaat qanoatlantirildi.
Har bir murojaat ortida avvalo, inson omili, uning muammolari o‘z ifodasini topadi. Murojaatlarning ijobiy hal etilishida esa, nafaqat bir fuqaroning, balki jamiyat, davlatning ham manfaatlari himoya qilinadi.

По данным Бухарской областной прокуратуры, от жителей области поступили жалобы на сокращение воды из-за установки гражданами незаконных дамб на 642-й пикетной части дренажных вод, впадающих в природный водоем Огитма Гиждуванского района, и на 15-, 25-, 40- и 90-пикетных частях дренажа Толди Шафирканского района. По утверждению заявителей, эти незаконные действия препятствуют развитию рыбоводческой отрасли.
В ходе изучения было установлено, что водные пути, проходящие по территории махалли «Барака» из коллектора Огитма и впадающие в одноименный природный водоем, были перекрыты и направлены в канал Гиждуван и другие земли.
По причине халатного отношения к своим функциональным обязанностям официальных лиц Шафирканского и Гиждуванского районных отделов ирригации гражданами были установлены незаконные дамбы. Руководству Бассейнового управления ирригационных систем «Аму Бухара» было внесено предложение о привлечении к ответственности чиновников, которые не нашли своевременного решения проблемы и не устранили нарушение закона.
В настоящее время ирригационными отделами Гиждуванского и Шафирканского районов полностью сняты плотины и заграждения на водном пути к природному водоему Огитма, жалоба удовлетворена.
За каждым обращением, прежде всего, стоит человеческий фактор, в каждом отражена реальная проблема, причиняющая неудобство, беспокоящая людей. При положительном решении любого обращения осуществляется защита интересов не только того или иного гражданина, но общества и государства в целом.