Nukusda davlatimiz rahbarining 2020 yil 11 noyabrdagi “2020-2023 yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroridan kelib chiqadigan vazifalar, sharoiti og‘ir 45 ta mahalla va ovulda aholining turmush darajasini yaxshilash va hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha belgilangan topshiriqlarni amalga oshirishga bag‘ishlangan o‘quv-seminari bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensaloqa tarzida o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati a’zolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari, cyektor va soha rahbarlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
O‘quv seminarida davlatimiz rahbarining qarori Orolbo‘yining iqtisodiy salohiyatini yuksaltirish bilan bir qatorda shahar va tumanlar, mahallalarning qiyofasini tubdan o‘zgartirish, aholining ijtimoiy muammolarini hal etish, ularga munosib turmush sharoitini yaratishda muhim ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
Ushbu qaror bilan sharoiti og‘ir 45 ta mahalla va ovulda aholining turmush darajasini yaxshilash, hududlarni obodonlashtirish bo‘yicha 20 ga yaqin yo‘nalishda chora-tadbirlar rejasi belgilangan. Uni amalga oshirish uchun jami 3 trillion so‘mga yaqin mablag‘ yo‘naltirilgan bo‘lib, mazkur mahallalarda 437 ob’ektda ish olib borish rejalashtirilgan.
Jumladan, 12 ta tuman markazida «Mahalla markazlari» majmualarini qurish va rekonstruksiya qilish, 157 ta mahalla va ovul ma’muriy komplekslarini qurish, sharoiti og‘ir mahalla va ovullarda uy-joylar qurilishi, yo‘l, elektr energiyasi, tabiiy gaz, ichimlik suvi ta’minoti, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish belgilangan. Ijtimoiy soha ob’ektlarini barpo etish va rekonstruksiya qilish, obodonlashtirish, tadbirkorlikni jadal rivojlantirish, aholini ish bilan ta’minlash maqsadida ushbu hududlarda sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirish kabi muhim yo‘nalishlar qamrab olingan.
bugungi kunda ayrim mahalla va ovullarda yo‘llarga shag‘al yotqizish, ko‘priklarni ta’mirlash, gaz, elektr, issiqlik ta’minotini yaxshilash, transformatorlarni ta’mirlash va yangidan o‘rnatish, simyog‘ochlarni beton ustunlarga almashtirish, elektr, ichimlik suvi tarmoqlarini tortish ishlari amalga oshirilmoqda. Shuningdek, “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari” joriy etilib, sharoiti og‘ir mahalla va ovullarda istiqomat qiladigan aholi, ayniqsa, yoshlarni ish bilan ta’minlash, ularning daromadini oshirish orqali oilalarini kambag‘allikdan qutqarish borasida amaliy ishlar boshlab yuborildi.
Tadbirda Prezidentimizning Farg‘ona va Namangan viloyatlariga tashrifi davomida ayrim mahallalarga borib, u yerdagi mavjud muammolarga e’tibor qaratgani, ayrim mutasaddi rahbarlarning beparvoligi haqida so‘z yuritilib, bu kabi kamchiliklar hududdagi ayrim mahallalarda ham mavjud ekanligi qayd etildi va uni bartaraf etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Davlatimiz rahbari tomonidan ta’kidlanayotgan yangi tizimni amaliyotga tatbiq etish, ya’ni har bir olib borayotgan ishlar, islohotlarni “mahallabay” tashkil etilishini ta’minlash zarurligi qayd etildi. Shuningdek, bu jarayonda qabul qilinayotgan qarorlarning ijrosini ta’minlashda parlament nazoratini kuchaytirish, joylarda ijtimoiy-iqtisodiy ahvoli og‘ir hududlarga biriktirilgan Xalq deputatlari shahar va tuman Kengashlari deputatlarining ijtimoiy faolligini oshirish bo‘yicha fikr-mulohazalar, takliflar bildirildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish masalalari qo‘mitasi raisi B.Alixanov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining o‘rinbosari A.Davletov ishtirok etdi.

В Нукусе прошел учебный семинар, посвященный реализации задач, вытекающих из постановления Президента от 11 ноября 2020 года «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан в 2020-2023 годах», а также поручений, намеченных по улучшению условий жизни населения и благоустройству территорий в 45 махаллях и аулах.
В мероприятии, прошедшем в форме видеоконференции, приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутаты Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, руководители секторов и сфер, представители СМИ.
На семинаре-тренинге отмечалось, что данное постановление главы государства, наряду с повышением экономического потенциала Приаралья, также сыграет важную роль в кардинальном изменении облика его городов, районов и махаллей, решении социальных проблем населения и создании для него достойных условий жизни.
Постановлением предусмотрен план мер почти по 20 направлениям по улучшению условий жизни населения в 45 махаллях и аулах с тяжелыми условиями. На реализацию этих задач выделено около 3 трлн сумов, работы намечены на 437 объектах махаллей.
В частности, намечено строительство и реконструкция комплексов «Махалла марказлари» в 12 районных центрах, строительство 157 административных комплексов махаллей и аулов, строительство жилых домов в махаллях и аулах с тяжелыми условиями, развитие дорог, электро-, водо- и газоснабжения, информационно-коммуникационных технологий. В целях строительства и реконструкции социальных объектов, благоустройства, ускоренного развития предпринимательства, обеспечения занятости населения намечены важные задачи по развитию на этих территориях промышленности, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса.
В эти дни в ряде махаллей и аулов активно идет работа по укладке гравия на дорогах, ремонту мостов, улучшению газо-, электро- и теплоснабжения, ремонту и переустановке трансформаторов, замене деревянных столбов на бетонные опоры, прокладке сетей электроснабжения и питьевого водоснабжения. Также начата практическая работа по трудоустройству членов семей, особенно женщин и молодежи, включенных в «железную тетрадь», «женскую тетрадь» и «молодежную тетрадь», повышению их доходов и посредством этого выведению семей из состояния бедности.
В ходе мероприятия отмечалось, что Президент страны в ходе поездок в Ферганскую и Наманганскую области побывал в нескольких махаллях и обратил внимание на существующие проблемы, было подчеркнуто, что такие недостатки существуют и в ряде махаллей региона, поставлены задачи по их устранению.
Была также подчеркнута необходимость внедрения отмеченной главой государства новой системы – организации всех работ и осуществляемых реформ в разрезе махаллей. Участники также обменялись мнениями об усилении парламентского контроля за исполнением решений, принимаемых в этом процессе, повышении социальной активности депутатов городских и районных Кенгашей народных депутатов, прикрепленных к территориям с тяжелыми социально-экономическими условиями.
В семинаре приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам развития региона Приаралья Б. Алиханов, заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А. Давлетов.