Фарғона вилоятида иссиқлик таъминоти тизимини ривожлантириш ва модернизация қилиш, ресурсларни тежовчи замонавий технологияларни жорий этиш борасида муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Ҳозирда 5 та иссиқлик таъминоти корхоналари фаолият кўрсатаётган бўлиб, 22 та локал қозонхоналар бор. Улар орқали 1 минг 339 та кўп қаватли уйлар марказлашган иссиқлик таъминотига уланган.
Иссиқлик таъминоти бўйича аҳолидан айниқса, қиш мавсумида эътирозлар кўпаяди. Чунки аксарият ҳудудларда тизим талабга жавоб бермайди. Кўплаб уйлар иссиқликдан узилган. Хўш, вилоятда бу муаммоларга қандай ечим топилмоқда?
– Истеъмолчиларга сифатли хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш мақсадида жорий йилда бир қатор чора-тадбирлар белгиланган ва унинг ижроси таъминланмоқда, – дейди вилоят уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш бошқармаси бошлиғи Азизбек Жўраев. – “Фарғона иссиқлик электр маркази” акциядорлик жамияти 6,7 километр иссиқлик тармоғини қуриш лойиҳаси орқали Марғилон шаҳридаги 130 та кўп қаватли уйларда яшовчи аҳолини марказлашган иссиқлик таъминоти ва иссиқ сув билан таъминлашни режалаштирган. Бу бўйича лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилиб, экспертиза хулосаси олиниб, тендер савдолари ўтказилди. Унда “Қурилиш кўчма колонна-017” масъулияти чекланган жамияти ғолиб бўлиб, айни кунларда ер ва бетон қуйиш ишлари олиб борилмоқда.
Жорий йилга мўлжалланган Инвестиция дастурига кўра, иссиқлик таъминоти корхоналари томонидан 2 та қозон, 1,95 километр иссиқлик тармоқлари ва 9 та насос ускуналарини мукаммал таъмирлаш режалаштирилган бўлиб, бу йўналишдаги ишлар якунига етказиляпти. Иссиқлик таъминоти корхоналари томонидан 4 та локал қозонхона, 5 дона қозон, 1,82 километр иссиқлик тармоқлари таъмирланди, 2,5 километр иссиқлик қопламалари ҳамда 8 та насос ускуналари жорий таъмирдан чиқарилди.
Фарғона шаҳридаги “РК-3” қозонхонасини капитал таъмирлаш ва модернизация қилиш лойиҳаси йилдан йилга ўтувчи бўлганлиги сабабли қурилиш-монтаж ишлари давом эттирилмоқда. Йил якунигача 34 миллиард 570 сўмлик ПТВМ-30 қозони, лаборатория хоналарини таъмирлаш ва жиҳозлаш ҳамда ички электр таъминоти ва ички электр ёритиш ишларини бажариш кўзда тутилган.
Халқаро молия институтлари иштирокида 2020-2024 йиллар мобайнида Фарғона вилоятида мавжуд иссиқлик таъминоти тизимларини модернизация ва реконструкция қилиш бўйича бир қатор истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган. Жумладан, JICA Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги иштирокида “Бухоро, Фарғона, Қувасой, Нукус ва Урганч шаҳарлари марказий қозонхоналари ва иссиқлик тизимларини когенерацион газотурбинали технологияларни тадбиқ этган ҳолда модернизация ва реконструкция қилиш” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида 248,8 миллион доллар миқдоридаги маблағлар ҳисобидан Фарғона шаҳридаги “РК-3”, Қувасой шаҳридаги “РК-2” марказий қозонхоналарида модернизация ва реконструкция ишлари бажарилиб, газ турбиналари ўрнатилган ҳолда когенерацион технологияларни жорий этилади. Бугунги кунда шу соҳада илғор халқаро тажрибага эга бўлган “GRЕEN POWER ASIA” (Сингапур) халқаро консалтинг компанияси билан ҳамкорликда лойиҳанинг техник-иқтисодий асослари ишлаб чиқилди ва Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлигининг соҳавий илмий-техник кенгаши томонидан маъқулланган.
Лойиҳа бўйича ишлаб чиқилган техник-иқтисодий асослар Инвестициялар ва ташқи савдо ҳамда Молия вазирликлари томонидан экспертизадан ўтказилди. Мазкур лойиҳаларни амалга ошириш натижасида Фарғона, Қўқон, Марғилон ва Қувасой шаҳарлари аҳолисининг марказлашган иссиқлик таъминоти даражаси ошиши, қўшимча истеъмолчиларни марказлашган тизимга улаш имконияти, иссиқлик энергияси ишлаб чиқариш таннархи пасайиши ва иссиқлик корхонасидаги зарар миқдори камайиши кутилмоқда.

В теплоснабжении проблем не будет
В Ферганской области проводится работа по развитию и модернизации системы теплоснабжения, внедрению современных технологий экономии ресурсов.
В настоящее время действуют 5 предприятий теплоснабжения, 22 локальные котельные, через которые в централизованном порядке обеспечивается теплоснабжение 1 339 многоэтажных домов. В зимний период увеличивается число жалоб населения в отношении теплоснабжения. Потому что на многих территориях работа системы не соответствует установленным требованиям. Многие дома просто отключены от системы теплоснабжения. Как решаются такие проблемы в области?
– Для предоставления качественных услуг потребителям в текущем году намечено проведение ряда мер и обеспечивается их исполнение, - сказал начальник областного управления жилищно-коммунального обслуживания Азизбек Жураев. – Путем реализации проекта по строительству теплосети протяженностью 6,7 километра АО “Фаргона иссиклик электр маркази” планирует обеспечить теплоснабжением и горячей водой жителей 130 многоэтажных домов в Маргилане. Разработана смета проекта, получено заключение экспертизы и проведены тендерные торги. В тендерных торгах победило ООО “Курилиш кучма колонна-017”, уже начато проведение бетонных работ.
Согласно рассчитанной на текущий год Инвестиционной программе предприятиями теплоснабжения запланирован капитальный ремонт 2 котельных, 1,95 километра теплосетей и оборудования 9 насосных. Работа в этом направлении близится к завершению. Предприятиями теплоснабжения проведен капитальный ремонт 4 локальных котельных, 5 котлов, 1,82 километра теплосетей и текущий ремонт теплоизоляционных покрытий 2,5 километра труб и оборудования 8 насосных.
Проект по капитальному ремонту и модернизации котельной “РК-3” в Фергане считается долгосрочным, в настоящее время продолжаются строительно-монтажные работы. До конца года запланированы ремонт котла ПТВМ-30, оборудование лабораторий и выполнение внутреннего электроснабжения и освещения.
При участии международных финансовых институтов в 2020-2024 годах запланирована реализация ряда перспективных проектов по модернизации и реконструкции систем теплоснабжения Ферганской области. При участии Японского агентства международного сотрудничества (JICA) реализуется проект “Модернизация и реконструкция центральных котельных и теплосистем городов Бухара, Фергана, Кувасай, Нукус и Ургенч путем внедрения когенерационных газотурбинных технологий”.
В рамках проекта за счет средств в объеме 248,8 миллиона долларов США будет проведена модернизация и реконструкция центральной котельной “РК-3” в Фергане, “РК-2” - в Кувасае, и при установке газовых турбин внедрена когенерационная технология. В настоящее время при сотрудничестве с международной консалтинговой компанией “GRЕEN POWER ASIA” (Сингапур), имеющей богатый передовой международный опыт в данной сфере, разработано технико-экономическое обоснование проекта, одобренное научно-техническим советом Министерства жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан.
Технико-экономическое обоснование проекта прошло экспертизу в министерствах инвестиций и внешней торговли и финансов. С реализацией намеченных проектов ожидается повышение уровня централизованного теплоснабжения населения Ферганы, Коканда, Маргилана, Кувасая, появление возможности подключения к централизованной системе дополнительных потребителей, достижение снижения себестоимости производства теплоэнергии и уровня ущерба предприятий теплоснабжения.