Хотин-қизларнинг муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш, уларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси ишчи гуруҳи жорий йилнинг февраль-март ойларида Самарқанд вилояти туман ва шаҳарларида ўрганиш ишларини олиб борди.
Ўшанда ишчи гуруҳ вилоятнинг 1100 га яқин маҳалласида 5305 та кам таъминланган, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларга кирди, уларнинг яшаш шароити билан танишди, оила аъзоларининг дардларини эшитди.
– Ўрганиш жараёнида бу оилаларда 6478 та муаммо аниқланди, – дейди Самарқанд вилояти касаба уюшмалари ташкилотлари бирлашмаси раиси С.Рафиқов. – Муаммоларанинг асосий қисми (38,6 фоизи) уй-жой билан таъминлаш ва мавжуд уй-жойни таъмирлаш билан боғлиқ эди. Шунингдек, саломатлигини тиклаш, моддий ёрдам олиш, ишга жойлашиш, тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун кредит ажратишда доир масалалар қайд этилди. Албатта, ҳеч бир муаммо эътибордан четда қолмади. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси, Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси раиси ҳамда вилоят ҳокими томонидан тасдиқланган чора-тадбирлар дастури асосида ўрганиш чоғида аниқланган масалаларни ечишга киришилди.
Ушбу мақсадлар учун Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 9 апрелдаги фармойиши билан Самарқанд вилоятига режалаштирилган 10237.6 миллион сўм маблағдан 9 миллиард сўми молиялаштирилди. Шунинг ҳисобидан ҳозиргача вилоятимиз бўйича 1123 нафар хотин-қизлар тикув машиналари билан таъминланди, касаначилик асосида янги иш ўринлари ташкил этилди. 219 нафар хотин-қизларнинг уй-жойини таъмирлаш учун 959,4 миллион сўмлик қурилиш материаллари олиб берилди. 157 нафар опа-сингилларимизга дори-дармон учун 365,8 миллион сўм, 42 нафарининг даволаниши учун 110,6 миллион сўм ажратилди. 175 нафар хотин-қизга 453,4 миллион сўм моддий ёрдам кўрсатилди.
Самарқанд шаҳар Шукрона маҳалласида яшовчи С.Эшонқулованинг қизи Ш.Темирова фуқаролар йиғини кўмагида ўқув курсида тикувчилик йўналишида ўқиб, ҳунар ўрганди. Аммо оиланинг тикув машинаси харид қилишга имконияти йўқ эди. Бу муаммо ҳам касаба уюшмалари ёрдамида ҳал этилди – Ш.Темировага замонавий тикув машинаси берилди ва у айни пайтда ўз хонадонида тикувчилик қилиб, пул топмоқда.
Куни кеча Нарпай туманида ижтимоий ҳимояга муҳтож ва ишсиз 50 нафар хотин-қизлар ана шундай кўмакдан баҳраманд бўлди. Уларга ҳам тикув машиналари берилди.
Ушбу йўналишда Каттақўрғон туманида амалга оширилган иш ибратли ташаббусга айланди. Ўрганишлар давомида туманда уй-жойга эҳтиёжманд 10 нафар хотин-қиз учун арзон уйлар қуришга қарор қилинди. Касаба уюшмалари томонидан 514,6 миллион сўм маблағ йўналтирилди. Туман ҳокимлиги бошчилигида қисқа фурсат ичида 1 миллиард 600 миллион сўм маблағ эвазига Боғот маҳалласида ҳар бири 3 хонадан иборат 2 сотихли янги уй-жойлар қуриб битказилди.
Мустақиллик байрами арафасида бу уйлар ўз эгаларига топширилди.
– Уйимиз йўқ эди. Турмуш ўртоғим яқинда бахтсиз ҳодиса туфайли оламдан ўтгач, қизим иккимизнинг бугунимиз ҳам, эртамиз ҳам қоронғу бўлиб қолди, – дейди Хумора Исмоилова. – Ёрдам сўраб, туман ҳокимлигига мурожаат қилдим. Бизни ҳимояларига олишди, уй-жой қуриб берилишини айтишди. Лекин ишонмагандик. Ҳалиям янги уйга, ўз уйимга эга бўлганимга ишонмай турибман. Тушга ўхшайди. Лекин бу ҳақиқатлиги кўнглимизга бир дунё қувонч ва шодлик бағишлади.

Внимание – проблемам женщин
Рабочей группой Федерации профсоюзов Узбекистана по изучению и решению проблем женщин, реализации мер по их материальной и моральной поддержке в феврале-марте текущего года проводилась соответствующая работа в районах и городах Самаркандской области.
Так, представители рабочей группы посетили 5305 малообеспеченных, нуждающихся в социальной защите семей, проживающих в около 1100 махаллях, ознакомились с условиями их жизни, выявили ряд проблем.
– В процессе изучения в этих семьях было выявлено 6478 проблем, – говорит председатель Самаркандского областного объединения профсоюзных организаций С.Рафиков. – Их основная часть связана с обеспечением жильем и ремонтом домов. Также были проблемы с восстановлением здоровья, получением материальной помощи и кредита для начала предпринимательской деятельности, трудоустройством. Конечно, ни одна из проблем не осталась без внимания. К устранению выявленных в ходе изучения недостатков приступили на основе программы мер, утвержденной Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председателем Федерации профсоюзов Узбекистана и хокимом области.
Из запланированных распоряжением Кабинета Министров от 9 апреля 2020 года для Самаркандской области 10 миллиардов 237,6 миллиона сумов на вышеуказанные цели было выделено 9 миллиардов сумов. За счет этих средств 1123 женщины были обеспечены швейными машинами. Для ремонта домов 219 женщин закуплены строительные материалы на 959,4 миллиона сумов. 157 женщинам выделено 365,8 миллиона сумов на лекарства, 42 женщинам – 110,6 миллиона сумов на лечение. 175 женщинам оказана материальная помощь в размере 453,4 миллиона сумов.
Ш.Темирова – дочь жительницы махалли Шукрона города Самарканда С.Эшонкуловой при содействии схода граждан окончила курсы шитья и приобрела профессию, но у семьи не было средств на покупку швейной машины. Эту проблему решил профсоюз – Ш.Темировой предоставили современную швейную машину.
Швейные машины получили и 50 нуждающихся в социальной защите и безработных женщин Нарпайского района.
Благородной инициативой стало и мероприятие, осуществленное в Каттакурганском районе. В ходе изучения было принято решение построить в этом районе доступные дома для 10 женщин. Профсоюзы направили 514,6 миллиона сумов. Под руководством хокима области в короткие сроки в махалле Богот были построены 3-комнатные дома с прилегающей территорией в 2 сотки. На эту работу было затрачено 1 миллиард 600 миллионов сумов.
– У нас не было своего дома. Муж погиб в результате несчастного случая, я и дочь остались на распутье, – говорит Хумора Исмоилова. – Я обратилась за помощью к хокиму района, и нам обещали жилье. Трудно было в это поверить. И сейчас мне до сих пор не верится, что у меня есть собственный дом. Будто все происходит во сне. Но это правда, и моя радость безгранична.