«Инсонларнинг дарду ташвишларини ўйлаб яшаш – одамийликнинг энг олий мезонидир», «Халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак», «Халқимиз ўз ҳаётида ижобий ўзгаришларни эртага эмас, узоқ келажакда эмас, айнан бугун кўриши керак».
Президентимизнинг ушбу сўзлари бугун мамлакатимизда барча соҳа ва тармоқларда амалга оширилаётган туб ўзгариш ва ислоҳотларни ҳаракатлантирувчи қудратли кучга, таъбир жоиз бўлса, уларнинг ғоявий ўзагига айланди. Зарафшон шаҳрида ҳам аҳолининг ҳаётий талаб ва эҳтиёжларини таъминлаш, одамларни рози қилиш мақсадида амалга оширилаётган ишлар айнан ана шундай эзгу ва ҳаётбахш ғоялар асосида олиб борилмоқда.
Шаҳарнинг чекка ҳудудларидан бири ҳисобланган Мурунтау маҳалласидаги 951 хонадонда 3 минг 564 нафар аҳоли истиқомат қилади. Кейинги йилларда маҳаллада оилавий ва хусусий тадбиркорлик борасида ҳам бир қанча ишлар амалга оширилди.
Зарафшон шаҳар ҳокими, биринчи сектор раҳбари Анвар Раджабов Мурунтау маҳалласида хонадонма-хонадон юриб, маҳалла аҳлининг ҳаёти, турмуш тарзи билан танишди. Одамларни қийнаётган муаммолар билан қизиқди, фуқаролар билан мулоқотлар ўтказди.
Шаҳар ҳокими турли муаммолардан азият чекаётган, ишга жойлаштириш, уй-жойни таъмирлаш, тиббиёт, электр энергияси, ичимлик суви, тадбиркорлик фаолиятини бошлаш истагида бўлган ва бошқа масалалар бўйича мурожаат қилган фуқаролар билан бевосита суҳбатлашди, мавжуд муаммоларни имкон қадар шу ернинг ўзида ҳал этди.
Очиқ ва самимий кечган учрашувларда шаҳар ҳокими юзга яқин фуқаролар билан мулоқот қилди.
– Ёшим эллик еттида, биринчи гуруҳ ногирониман, – дейди фуқаро Олия Ғаниева. – Шаҳар ҳокими яшаш шароитимиз билан танишиб, соғлигимни тиклашим ва янада мустаҳкамлашим учун сиҳатгоҳга боришда амалий ёрдам бермоқда. Очиғи, буни кутмаган эдим, бундай эътибордан бошимиз кўкка етди.
Шу куни шаҳар ҳокими турмуш шароити оғир бўлган бир қатор оилаларнинг уй-жойларини таъмирлаб бериш бўйича мутасадди ташкилотларга топшириқлар берди. Яқин кунлар ичида уларнинг уй-жойлари таъмирлаб бериладиган бўлди.
Шунингдек, биринчи сектор раҳабари томонидан кам таъминланган, оғир шароитда яшаётган 20 та оилага моддий ёрдам сифатида озиқ-овқат махсулотлари жамланмалари берилди. Маҳалладаги 5-умумтаълим мактабининг иқтидорли ўқувчиларига шаҳар ҳокими томонидан китоблар совға қилинди.
Учрашув давомида фуқароларнинг 20 дан ортиқ мурожаатлари шу жойнинг ўзида ижобий ҳал этилди, қолган масалаларни ҳал этиш бўйича мутасадди идоралар раҳбарларига топшириқлар берилди.

"Жить заботами других людей - высший критерий гуманности", «Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу», «Люди не завтра, не в далеком будущем, а именно сегодня хотят видеть позитивные изменения в своей жизни».
Эти слова нашего Президента стали мощной движущей силой происходящих в нашей стране кардинальных реформ и преобразований во всех сферах, их идейной основой. В соответствии с этими благородными и жизненными идеями в Зарафшане осуществляется работа, направленная на удовлетворение жизненных нужд и потребностей населения, решение возникающих у них вопросов и устранение проблем.
В 951 доме в махалле "Мурунтау” – одной из отдаленных территорий города проживают 3564 человека. В последние годы в махалле активно развивается семейное и частное предпринимательство.
Хоким Зарафшана, руководитель первого сектора Анвар Раджабов посетил махаллю, побеседовал с жителями, поинтересовался их проблемами и заботами, в частности, вопросами трудоустройства, ремонта жилья, медицинского обеспечения, водо- и электроснабжения. Поинтересовался, кто желает начать бизнес. Многие проблемы решил на месте.
На встречах, прошедших в духе открытого диалога, хоким города выслушал около ста граждан.
- Мне 57 лет, имею первую группу инвалидности, - говорит жительница махали Олия Ганиева. – Хоким ознакомился с нашими жилищными условиями, пообещал помочь в получении путевки в санаторий для восстановления и укрепления моего здоровья. Глубоко благодарна нашему хокиму за такое внимание и заботу.
В тот же день хоким поручил представителям ответственных организаций отремонтировать дома семей, проживающих в тяжелых жилищных условиях. Он передал продукты первой необходимости 20 малообеспеченным семьям. Талантливым ученикам местной общеобразовательной школы № 5 подарил книги.
В ходе встречи более 20 обращений граждан были положительно решены на месте, решение оставшихся вопросов поручено руководителям ответственных ведомств.