Сирдарё вилоятининг Сардоба тумани ҳокими ташаббуси билан “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида аҳолининг камбағал қатламини ушбу ҳолатдан чиқариш мақсадида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Ана шу эзгу мақсад йўлида хайрли иш тумандаги Бирлик маҳалла фуқаролар йиғинидан бошланди. Бу ерда истиқомат қилувчи аҳолининг камбағал қатламини моддий қўллаб-қувватлаш мақсадида таъминотчи “FORISH SUNRISE FOODS” томорқа хизмати масъулияти чекланган жамияти томонидан кам таъминланган, эҳтиёжманд ва камбағаллик даражасида яшаётган оилаларнинг ҳар бирига 1 сотихли иссиқхоналар қуриб берилмоқда.
– Мақсадимиз – камбағаллик даражасида яшаётган фуқароларни ушбу ҳолатдан доимий даромад манбаи билан таъминлаган ҳолда чиқаришдан иборат, – дейди “FORISH SUNRISE FOODS” томорқа хизмати МЧЖ раҳбари Элбек Синдаров. – Иссиқхонадан йилига 3 марта кўчат экиб, 3 мартагача ҳосил олиш имконияти бор. Масалан, битта, 1 сотихли иссиқхонага 700 туп помидор кўчати экиб, ҳар туп кўчатдан ўртача 4-5 килограммдан ҳосил олинган тақдирда, бугун бозорларимизда помидорнинг 1 килоси ўртача 3 минг сўмдан ҳисоблаганимизда, биринчи ҳосилнинг ўзидан 7-8 миллион сўмдан ортиқ даромад қилса бўлади.

Цель – вывести население из бедности
По инициативе хокима Сардобинского района Сырдарьинской области в рамках Программы «Каждая семья – предприниматель» реализуется ряд мер по выведению населения из бедности.
Добрая работа в данном направлении началась в районном сходе граждан махалли "Бирлик". В целях материальной поддержки местных жителей обществом с ограниченной ответственностью “FORISH SUNRISE FOODS” в сфере тепличного хозяйства для каждой нуждающейся семье строятся теплицы площадью 1 сотка.
-Наша цель – обеспечить граждан постоянным источником дохода, - сказал руководитель ООО “FORISH SUNRISE FOODS” Элбек Синдаров. –В таких теплицах можно трижды в год выращивать различные культуры и до трех раз получать урожай. Например, в одной теплице на 1 сотке можно вырастить 700 кустов помидора и получить в среднем по 4-5 килограммов урожая с каждого куста. Если учесть, что сегодня на наших рынках стоимость 1 килограмма помидоров составляет в среднем 3 тысячи сумов, то только с первого урожая можно получить более 7-8 миллионов сумов прибыли.