Бошида кўпчилик ишонмади. Ахир Мўйноқнинг ёзда олов пуркайдиган жазирамаси-ю қишда бадан-баданингни сирқиратадиган изғирини, Оролдан мерос шўрхок тупроғида замонавий иссиқхона барпо қилиб, ҳосил олиш қай бир маънода эртакка ўхшаб кетади.
Аммо бугунги ислоҳотлар амалий ишларга, ҳаётий натижаларга асослангани боис ҳам мўйноқлик ёшлар саҳрода ишлаб, даромад топишни уддалашди.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Қорақалпоғистондаги Халқ қабулхоналари, секторлар раҳбарлари кўзи ёниб турган бу йигит-қизларнинг эзгу орзуларига камарбаста бўлмоқда. Ёшларни қўллаб-қувватлашга оид давлат сиёсатининг ёрқин ҳаётий ифодаси – беш ой нари-берисида Қипчоқдарё овулида қурилган 1 гектардан зиёд иссиқхонада бугун етиштирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари овозаси эса бутун Оролбўйи бўйлаб таралмоқда. Шу боис саҳро қўйнидаги бу иссиқхонани ўз кўзи билан кўриш учун атай Мўйноққа келадиган ёшлар сафи кенгаймоқда.
Бу гал тажриба алмашиш учун Нукус шаҳридан келган ёшлар Мўйноқдаги тенгдошларининг чўл ичидаги шу иссиқхонадан йигирма кунда 36 тонна бодринг узиб, сотишга эришганини эшитиб, икки карра ҳайратланишди. Демак, ишласа, изланса, уддалаш мумкин экан. Ҳадемай улар помидор сотишни бошлашади. Бир бўлак майдонда ҳавасга экилган булғор қалампири-ю бақлажон ҳам униб, ҳосил берди.
Яна бир ибратли жиҳат – Мўйноқ ёшлари ўз қўллари билан етиштирган сабзавот маҳсулотлари билан «Саховат ва кўмак» умумхалқ ҳаракатига ҳам ҳисса қўшишга улгуришди. Куни кеча Мўйноқнинг Таллиўзак, Дўстлик, Мадели, Қозоқдарё, Учсой каби 11 та овулидаги ижтимоий ҳимояга муҳтож 200 дан ортиқ оилага етказиб берилган навбатдаги эзгулик карвонида 13 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари қаторига Қипчоқдарё овулидаги иссиқхонадан янги узилган сабзавотлар ҳам қўшилди.
Албатта, булар – мўйноқлик ёшларни доимий ишли ва тадбиркор қилиш йўлидаги илк қадамлар. Ҳали олдинда бажариладиган вазифалар кўп. Ёшлар билан навбатдаги мулоқотда ҳам неча йилдан бери ўз деҳқонини кутиб ётган Мўйноқ тупроғидан, ерости сувларидан унумли фойдаланиб, янги-янги далалар, ихчам иссиқхоналар барпо қилишга келишиб олинди.
Эрта-индин Қипчоқдарё овулидаги 10 та ёш оиланинг ҳовлисида ёки ҳовли этагидаги бўш майдонларда ҳар бири 10 сотихли 10 та замонавий иссиқхона қурилиши учун грант маблағи ажратиладиган бўлди. Илк ҳисоб-китобларга кўра, 10 сотихли иссиқхонадан ойига камида 8-10 миллион сўм даромад топиш мумкин.

Поначалу многие не верили в успех. Потому что несбыточной мечтой казалось возведение теплицы и получение дохода в Муйнаке, где летом - обжигающая жара, а зимой - пронизывающий до костей ветер, где засоленная почва берет начало от Аральского моря.
Однако ввиду того, что сегодняшние реформы основаны на практической работе, жизненных результатах, муйнакская молодежь получает хороший доход, даже работая в пустынных условиях.
Министерство по чрезвычайным ситуациям, народные приемные в Каракалпакстане, руководители секторов поддерживают намерения этих молодых людей. Ярким жизненным результатом государственной политики по поддержке молодежи является сельскохозяйственная продукция, выращиваемая в теплицах площадью 1 гектар, построенных около пяти месяцев назад в ауле Кипчакдарё. Слава об этом распространяется по всему Приаралью. Поэтому ширятся ряды молодежи, желающей увидеть теплицы и приезжающей за этим в Муйнак.
Молодежь , приехавшая на этот раз для обмена опытом из Нукуса, вдвойне удивилась, услышав, что ее муйнакские сверстники за 20 дней в находящейся в пустыне теплицах собрали 36 тонн огурцов и организовали их продажу. Значит, если постараться, то можно достичь поставленной цели. Скоро они начнут реализацию помидоров. Высаженные на небольшом участке теплицы для эксперимента болгарский перец и баклажаны тоже дали урожай.
Еще один важный аспект – выращенные муйнакской молодежью овощи были направлены в качестве помощи нуждающимся в общенародное движение «Доброта и поддержка». В очередном караване добра, доставленном на днях в адрес более 200 социально уязвимых семей из 11 муйнакских аулов, таких как Таллиузак, Дустлик, Мадели, Козоқдарё, Учсой , в числе 13 видов продовольственной продукции дбыли и свежие овощи, выращенные в теплице аула Кипчакдарё.
Естественно, это является первым шагом на пути обеспечения постоянной работой муйнакской молодежи и поддержки ее предпринимательской деятельности. В ходе очередного диалога с молодежью договорились о рациональном использовании муйнакской земли, подводных вод, создании новых полей, теплиц.
На днях 10 молодым семьям в ауле Кипчакдарё будут выделены грантовые средства на создание 10 современных теплиц по 10 соток во дворах и на прилегающих территориях . По предварительным подсчетам на теплице в 10 соток в месяц можно получать 8-10 миллионов сумов дохода.