Савобнинг, эзгу ишнинг қўш қаноти
Қашқадарё вилоятида давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган бешта ташаббусни ҳаётга кенг жорий этиш, жумладан, ёшлар таълим-тарбияси учун қўшимча шароитлар яратиш, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ҳар бир ҳудуднинг шароит ва имкониятлари ўрганилиб, секторлар бўйича чора-тадбирлар белгиланган. Ёшларни маданият ва санъат муассасаларига кенг жалб этиш бўйича ”Йўл харитаси” ишлаб чиқилган.
Айни пайтда вилоятда 24 та маданият маркази мавжуд бўлиб, уларда 141 та тўгарак фаолият кўрсатади. Ташаббусдан сўнг ҳар бир маданият марказида талаб ва эҳтиёждан келиб чиқиб, қўшимча 2 тадан йўналиш фаолияти йўлга қўйилди. Бу эса истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш, истеъдодини намоён қилишида муҳим аҳамият касб этмоқда. Масалан, Чироқчи тумани Чироқчи маҳалласидаги маданият марказида янгидан 3 та ансамбль ташкил этилди. “Бойчечак” рақс ансамблида 20 га яқин ёш санъат сирларини ўрганмоқда. Янги ташкил этилган “Доирачи” ва “Ифтихор” ашула ва рақс ансамблларида шуғулланувчи ёшлар сафи кенгаймоқда.
– Тўгараклар ёшлар билан гавжум, – дейди Чироқчи тумани маданият маркази раҳбари Ойбек Эшонов. – Айниқса, Президентимиз ташаббуси билан санъат ва маданият соҳасига қаратилаётган алоҳида эътибордан сўнг ёшларда қизиқиш янада ортмоқда. Бугун аъзолар сони 200 дан ошади. Муҳими, маданият, санъатга одамларнинг қарашлари ҳам ўзгарди. Кекса отахону онахонлар набираларини етаклаб тўгаракларга олиб келмоқда, ўтириб болаларнинг қўшиқ ва рақсини томоша қилмоқда. Ҳудудларда жойлашган марказларга ҳам аввал 6, 10 нафар бола қатнаган бўлса, бугун рассомчилик, мусиқа санъати ва ашула тўгаракларида 100 дан зиёд бола иштирок этаётир.
Ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш мақсадида ҳудудларда ёшлар клублари фаолияти йўлга қўйилди. Хусусан, Чироқчи туманининг Жар, Дам, Чияли, Кўкдала қишлоқларида ана шундай маданият масканлари иш бошлагани ота-оналарни беҳад қувонтирмоқда.
5.jpg
Чироқчи – бахшилар юрти. Ўзбекистон халқ бахшиси Шомурод бахши Тоғаевнинг ёш шогирдлари энди тумандаги 15-болалар мусиқа ва санъат мактабида ташкил этилган бахшилик йўналишида маҳоратини оширадиган бўлди.
– Президентимизнинг миллий санъатимиз ривожига қаратаётган эътибори биз, ёшларни янада руҳлантириб юборди, – дейди бахшичилик йўналиши ўқитувчиси Санжар Чўбаев. – Масалан, санъат мактабларида бахшичилик бўйича дарслар ўтилмоқда, нуфузли фестиваллар ташкил этилаётир. Бу миллий бахшичилик санъатимизни ривожлантириш, халқаро миқёсда кенг тарғиб этишга хизмат қилади. Мактабимизда ҳам бахшилик синфи очилди. Ишонасизми, қизиқувчи ёшлар сафи кутилганидан ҳам кўпроқ кенгаймоқда. Боиси, бахшичилик санъатида ҳикмат кўп, унда миллатимизнинг ўзлиги, тарихи, адабиёти, анъаналари – барча-барчаси мужассам. Буни ўрганиш ва ўргатиш эса ғоят масъулиятли иш. Ўтган йили бир нафар ўқувчим бор эди. Ҳозир улар сони 10 дан ошди.
6.jpg
Ёшларни жисмоний тарбия ва спортга жалб этиш, соғлом ва баркамол бўлиб вояга етишини таъминлашдек устувор йўналишларни қамраб олган 2-ташаббус бўйича ҳам умумтаълим мактаблари, касб-ҳунар коллежларида кечки пайтда шуғулланиш учун қўшимча спорт тўгараклари ташкил этилиб, уларга 1000 дан ортиқ уюшмаган ёш жалб қилинган. Вилоятда шу вақтга қадар 9 та сузиш ҳавзаси мавжуд эди, бугун улар яна биттага кўпайди. Китоб туманида янги, замонавий ёпиқ сузиш ҳавзаси, теннис корти, мини-футбол ва баскетбол майдони бунёд этилди. Жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш жамғармасининг 6,8 миллиард сўм маблағи ҳисобидан барпо этилган сув ҳавзаси иншоотида барча шароит яратилган. Айни пайтда қизиқувчи ёшлар бу ерда сузиш сир-асрорларини ўрганаётир. Теннис корти, мини-футбол ва баскетбол майдонлари ҳам спортсевар ёшлар билан гавжум.
– Бассейнда сузишни орзу қилардим, – дейди Алибек Қодиров. – Туманимизда ҳам мана шундай муҳташам сузиш ҳавзаси қурилгани биз, ёшлар учун айни муддао бўлди. Ҳозир мураббийлар кўмагида машғулотлар олиб борилмоқда. Келажакда бу спорт турини пухта эгаллаб, юртимиз байроғини халқаро миқёсда юксакларга кўтармоқчиман.
8.jpg
Косон туманидаги Ўрта Оброн маҳалласида жойлашган сув ҳавзасида ҳам сузиш бўйича тўгарак фаолияти йўлга қўйилди. Бу ерда бошқа маҳаллалардан ҳам сув спорти билан шуғулланиш истагида бўлган йигит-қизлар қатнашмоқда.
– Илгари бундай сузиш ҳавзаси фақат вилоят марказидагина бўларди, – дейди мураббий Соҳиба Тоғаева. – Энди туманимизда ҳам бор. Сузиш саломатлик учун ғоят фойдали. Бу спорт турини аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида оммалаштириш яхши самара беради. Ҳозирнинг ўзида ўқувчиларимиз сони 100 нафарга етди. Келажакда улар яхши спортчи бўлиб етишишига ишонамиз.
Ғузор тумани Чаноқ маҳалласидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактабида ҳам ўзбек жанг санъати, қўл тўпи, стол тенниси тўгараклари ташкил этилган. Айни пайтда уларда 700 га яқин ёш шуғулланмоқда.
– Ота-оналарда ҳам спортга муносабат ўзгарди, – дейди Ғузор тумани жисмоний тарбия ва спорт бўлими бошлиғи Тўлқин Қаҳҳоров. – Ҳозир бу ерда мактаб ўқувчиларидан ташқари 100 нафарга яқин уюшмаган ёш ҳам машғулотларда қатнашмоқда.
10.jpg
Вилоятда ҳафтанинг бир куни спорт-соғломлаштириш куни сифатида белгилангани ҳам спортни оммавийлаштиришда муҳим аҳамият касб этмоқда. Оммавий марафон, юриш машқлари, тоза ҳавода сайр лойиҳалари ва бошқа қатор спорт тадбирлари мунтазам ташкил этилаётир.
Давлатимиз раҳбарининг компьютер ва интернет технологияларидан самарали фойдаланиш борасида белгилаб берган вазифалари ижроси амалда ўз ифодасини топмоқда. Вилоятдаги ахборот технологиялари касб-ҳунар коллежларида, мактабларда компьютер саводхонлиги тўгараклари ташкил этилди. Уларда ўқувчилар билан бирга, уюшмаган ёшларга ҳам компьютер технологиялари ва интернетдан фойдаланиш бўйича дастлабки билим кўникмалари ўргатилмоқда.
Тошкент ахборот технологиялари университети Қарши филиалида ахборот-коммуникация технологиялари учун халқаро стандартларга мос дастурий таъминот воситалари ишлаб чиқаришни янада ривожлантириш, ёш дастурчиларни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Филиалда дастурчилар тайёрлаш ва электрон ҳукумат маркази, Европа Иттифоқининг ЭРАСМУС плюс дастури доирасидаги халқаро лойиҳалар асосида тиббиётда техник реабилитация илмий лабораторияси фаолияти йўлга қўйилгани изланувчан талабалар салоҳиятини рўёбга чиқариш, дастурий маҳсулотлар яратишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Филиал педагогик жамоаси ташаббуси билан аҳолининг компьютер саводхонлигини ошириш, ахборот технологияларига қизиқувчи болалар истеъдодини рўёбга чиқариш, интернет имкониятларидан оқилона фойдаланишга кўмаклашиш мақсадида компьютер саводхонлиги ўқув курслари ташкил этилган. Айни пайтда бу ерда 50 нафар ўқувчи билан дастлабки машғулотлар олиб борилмоқда.
– Қарши туманидаги 65-умумтаълим мактабининг 8-синфида ўқийман. Тенгдошларим билан ТАТУ Қарши филиали қошидаги компьютер тўгарагига қатнашяпмиз, – дейди Мадина Анварова. – Бу ерда ҳар хил дастурлар устида ишлашни ўрганяпмиз. Бу бизнинг кейинги фаолиятимизда жуда қўл келади.
15.jpg
Ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилиш, жаҳолатга қарши маърифат билан курашиш ғояси илгари сурилган тўртинчи ташаббус асосида қадрдон мактабга совға акцияси ўтказилмоқда. Унга кўра, ҳар бир раҳбар ходим, депутат, тадбиркор ё фермер ўзи ўқиган мактабга турли китоблар жамланмасини совға қилмоқда. Натижада мактаб кутубхоналари юзлаб сара адабиётлар билан бойимоқда. Яккабоғ туманидаги 8-умумтаълим мактабида ўқувчилар мусаффо ҳаво, мафтункор табиат қўйнида китоб ўқиши, баҳс-мунозара қилиши учун махсус айвончалар ташкил этилган. Ўқувчилар танаффусда бу ерда дарс тайёрлаб, ўзлари севган китобни мутолаа қилади. Шу мактабда ўқиган фермер Дилмурод Йўлдошев мактаб кутубхонасига 80 дона китоб совға қилди. 3 мингдан ортиқ китоб фондига эга кутубхона собиқ ўқувчиларнинг ҳиммати билан яна 200 тага кўпайди.
– Президентимиз томонидан жуда эзгу ташаббус бошлаб берилди, – дейди Дилмурод Йўлдошев. – Мактабларни китоб билан бойитиш, янги адабиётлар билан таъминлаш бўйича берган тавсиялари бизни ҳам қувонтирди. Туманимизда 101 та мактаб бўладиган бўлса, биз фермерлар ҳамма мактаб кутубхоналарини нодир адабиётлар билан бойитишга ҳисса қўшамиз.
Очиқ майдондаги китоб мутолааси ана шундай хурсандчиликларга уланди. Бу ерга ташриф буюрган китобсеварлар янги адабиётлар билан танишди. Китоб баҳси авжига чиқди. Мактабга китоб совға қилган фермер билан суҳбат ҳам айнан маънавият бешигининг инсон камолотида тутган ўрни ҳақида бўлди.
– Бадиий китоблар ўқишни ёқтираман, – дейди мактабнинг 8-синф ўқувчиси Дилдора Жалилова. – Яқинда ўзбек адабиётининг ёрқин намояндаларидан бири Пиримқул Қодировнинг “Юлдузли тунлар” романини ўқиб чиқдим. Мактабимиз кутубхонасига кўп китоблар совға қилинганидан жуда ҳам хурсандмиз.
17.jpg
Албатта, камолга етаётган ёш авлоднинг маънавий оламини гўзал туйғулар, эзгу ниятлар билан бойитиш, Ватан қадрини сингдиришда китобнинг аҳамияти беқиёс. Давлатимиз раҳбари томонидан китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини оширишга қаратилаётган эътибор китобга бўлган меҳр-иштиёқни оширмоқда.
Шаҳрисабз туманидаги Мактабобод маҳалласида истиқомат қилувчи Бозор Болтаевнинг кўпдан буён ўйлаб юрган нияти амалга ошди. Йиллар давомида йиққан китобларидан аҳоли ва ёшлар фойдаланиши учун ўз хонадонида кутубхона ташкил қилди.
– Бутун умр китоб ўқидим. Китобга меҳр менга отамдан ўтган, – дейди фахрий ўқитувчи Бозор Болтаев. – Ҳали-ҳали ёдимда, энди мактабга чиққан вақтимда отам “Менинг ўнта дўстим” китобини совға қилган эди. Асардаги боланинг 10 дўсти унинг бармоқлари эди. Китобга меҳрим ўшанда уйғонган. Йиллар давомида ўқиган китобларимни йиғиб бордим. Бугун у мўъжазгина кутубхонага айланган. Қайси мамлакатда ўқишга, китобга эътибор юқори бўлса, ўша ерда ижодий руҳ ҳукмронлик қилади. Президентимиз ташаббуси билан бизда шундай бўлмоқда. Айтинг-чи, қайси мамлакатда китобхонларга машина совға қилиняпти? Албатта, Ўзбекистонда. Бу эзгу ишлар бардавом бўлсин. Халқимиз маънавиятини юксалтириш йўлида амалга оширилаётган бундай олижаноб ишлар яқин келажакда ўз мевасини беради, албатта.
Бозор Болтаевнинг кутубхонасида 10 мингдан ортиқ бадиий, тарихий, илмий-оммабоп китоблар, жаҳон адабиётининг нодир дурдоналари, янги нашрлар, ўқув қўлланмалари бор. Бундан ташқари, Амир Темур ҳаёти ва фаолияти ҳамда Шаҳрисабз ва Қашқадарё тарихига оид нодир асарлар, маълумотларни ҳам бу ердан топиш мумкин. Ушбу уй кутубхонасидан ҳудуддаги 7 та умумтаълим мактаби ўқувчилари, қишлоқ аҳолиси фойдаланмоқда. Қисқа муддатда ўқувчилари сони 300 нафардан ошди.
Эзгу амалнинг қаноти узун бўлади. Бозор Болтаевнинг бу хайрли ташаббуси бошқаларни ҳам руҳлантирмоқда. Қисқа муддатда вилоятда уй кутубхоналари сони 40 дан ошди.
Косон туманида тадбиркор Ориф Омонов томонидан китоб савдо мажмуаси қурилиб, фойдаланишга топширилди. Унинг очилиши ҳақиқий байрамга айланди. Китобсеварлар жам бўлган маросимда китобнинг инсон ҳаётида тутган ўрни, аҳамияти ҳақида сўз юритилди. Ушбу зиё масканидан 5 мингга яқин нусхада бадиий, илмий-оммабоп китоблар, дарслик ва янги чоп этилган нодир асарлар ўрин олган.
– Китоб сўзи араб тилидан олинган бўлиб, ёзув, битик деган маънони англатади, – дейди ўқитувчи Санжар Жумаев. – Китоб инсоннинг энг яқин дўсти, маслаҳатгўйи, дарддошидир. Бугун Косонда шундай “Эзгу зиё” номли китоб дўкони ташкил қилинди. Бу китоб дўконида жами китоблар сони 10 минг атрофида бўлса, келажакда янада ортиб боради, ўқувчилари кўпаяди. Дўконга келувчилар кўпаяди. Демак, ёшлар маънавияти янада юксалади.
Таъкидлаш жоизки, Косон туманидаги 99 та мактаб кутубхонасининг китоб фондини янги асарлар билан бойитиш мақсадида ҳар бир билим даргоҳига ташкилот ва муассасалар ҳомий қилиб бириктирилган.
Яна бир ташаббус – хотин-қизларни иш билан таъминлаш борасида ҳам қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Аёлларнинг истаги асосида ҳунармандчилик мактаблари ташкил этилди. Айни пайтда уларда 200 дан ортиқ иш билан банд бўлмаган хотин-қизга касб-ҳунар сирлари ўргатилмоқда. Яккабоғ туманида ”Обод қишлоқ” дастури доирасида ”Яшнобод” ва ”Эски Яккабоғ” маҳалла фуқаролар йиғинларида тикув-трикотаж корхоналари бунёд этилмоқда. Айни пайтда ўқув маркази ташкил этилиб, 600 га яқин иш билан банд бўлмаган хотин-қизга касб-ҳунар сирлари ўргатилмоқда. Марказ ўқувчилари стипендия билан таъминланган.
– Маҳалламизда бўш ўтирган аёлларни иш билан таъминлаш мақсадида тикув-трик
edited
оттаж фабрикаси ишга туширилмоқда, – дейди Азиза Мўминова. – Фабрикада ишлаш учун аёлларни қисқа муддатли ўқув курсларида ўқитяпмиз.
Президентимиз томонидан илгари сурилган 5 та ташаббус янги-янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва уларни ҳаётга татбиқ этишда қўш қанот вазифасини ўтамоқда. Эзгу истакли одамлар сони кўпаймоқда, янги ташаббуслар бўй кўрсатмоқда.

В Кашкадарьинской области уделяется большое внимание претворению в жизнь выдвинутых главой государства пяти инициатив, в частности, вопросам создания дополнительных условий для воспитания молодежи, обеспечения занятости женщин.
При изучении условий и возможностей каждой территории намечены мероприятия по секторам. Разработана "дорожная карта" по привлечению молодежи в учреждения культуры и искусства.
В настоящее время в области действуют 24 культурных центра, в которых работает 141 кружок. В соответствии с выдвинутыми инициативами при каждом культурном центре, с учетом потребностей жителей территории, дополнительно налажена работа еще двух кружков. Это способствует поддержке одаренной молодежи и проявлению дарований молодых людей. В центре культуры махалли "Чирокчи" Чиракчинского района организовали 3 ансамбля. В ансамбле “Бойчечак” 20 детей постигают секреты танцевального искусства. Многие желают стать членами ансамблей песни и танца “Доирачи” и “Ифтихор”.
– В кружках занимается много детей, – говорит руководитель центра культуры Чиракчинского района Ойбек Эшонов. – Среди молодых людей возрастает интерес к искусству. В наших кружках занимаются более 200 детей. Бабушки и дедушки приводят внуков в кружки и наблюдают, как они занимаются. Раньше кружки в центрах посещали не более 10 детей, а сегодня число возросло до 100, особенно много детей посещают кружки живописи, музыки, вокала.
Для содержательной организации свободного времени молодых людей на территориях налажена работа молодежных клубов. В Чиракчинском районе такие клубы образованы в кишлаках Жар, Дам, Чияли, Кукдала. Родители приветствуют посещение детьми этих клубов.
Чиракчи – земля бахши. Ученики народного бахши Узбекистана Шомурода бахши Тогаева теперь занимаются в классе бахши, созданном в детской школе музыки и искусства №15.
– Нас, молодых людей, вдохновило внимание Президента к вопросу развития национального искусства, –- говорит учитель класса бахши Санжар Чубаев. – В нашей школе преподают уроки по искусству бахши, проводятся фестивали, которые способствуют развитию и пропаганде в международном масштабе народного искусства бахши. Желающих постигать этот вид искусства больше, чем ожидалось. Потому что это искусство вобрало в себя мудрость народа, самобытность, историю, литературу, традиции нации. Познавать этот вид искусства – дело серьезное. В прошлом году в классе был всего один ученик. Сейчас их 10.
По второй инициативе, направленной на привлечение молодежи к занятиям физической культурой и спортом, обеспечение воспитания гармонично развитого молодого поколения, в общеобразовательных школах, профессиональных колледжах дополнительно организовали спортивные кружки для занятий в свободное от уроков или в вечернее время. В них привлечено более 1000 человек из числа неорганизованной молодежи. До настоящего времени в области было 9 плавательных бассейнов, теперь построен еще один новый. В Китабском районе построены современный крытый плавательный бассейн, теннисный корт, площадки для мини-футбола и баскетбола. Бассейн со всеми удобствами построен на средства Фонда развития физической культуры и спорта в объеме 6,8 миллиарда сумов. Многие дети посещают секцию плавания. Всегда многолюдно и на теннисном корте, на площадках мини-футбола и баскетбола.
– Я люблю водный спорт, – говорит Алибек Кодиров. – Здорово, что теперь в нашем районе есть современный бассейн. С нами занимаются опытные тренеры. Хочу стать хорошим спортсменом и защищать честь страны на международных аренах.
Начата работа секции плавания и в бассейне, построенном в махалле "Урта Оброн" Касанского района. Здесь также занимаются и полюбившие спорт дети из других махаллей.
– Раньше бассейн был только в областном центре, – говорит тренер Сохиба Тогаева. – Теперь есть и в нашем районе. Плавание очень полезно для здоровья человека. Популяризация этого вида спорта среди населения, особенно молодежи, дает позитивный результат. Сейчас у нас занимаются 100 человек. Убеждена, что в дальнейшем они станут отличными спортсменами.
В детско-юношеской спортивной школе махалли "Чанок" Гузарского района действуют секции узбек жанг санъати, гандбола, настольного тенниса, в которых занимаются почти 700 детей.
– Изменилось отношение родителей к спорту, – говорит начальник отдела физической культуры и спорта Гузарского района Тулкин Каххоров. – В настоящее время помимо учащихся школы к занятиям привлечены 100 человек из числа неорганизованной молодежи.
В области один день недели объявлен спортивно-оздоровительным, это тоже играет важную роль в популяризации спорта. На регулярной основе организуются массовые марафоны, соревнования по ходьбе, прогулки на чистом воздухе и другие спортивные мероприятия.
На практике реализуются намеченные главой государства задачи по эффективному использованию компьютерных и интернет-технологий. В профессиональных колледжах информационных технологий, школах открыты кружки компьютерной грамотности. Вместе с учащимися и неорганизованная молодежь постигает начальные знания и навыки использования компьютерных технологий.
В Каршинском филиале Ташкентского университета информационных технологий уделяют особое внимание разработке соответствующих международным стандартам средств программного обеспечения для информационно-коммуникационных технологий, поддержке и стимулированию молодых программистов. Налаживание в филиале работы Центра по подготовке программистов и электронного правительства, научной лаборатории медико-технической реабилитации на основе международных проектов в рамках программы ЭРАСМУС плюс Европейского союза играет важную роль в проявлении потенциала студентов и создании программной продукции. По инициативе педагогического коллектива филиала в целях повышения компьютерной грамотности населения, выявления дарований, интересующихся информационными технологиями, содействия разумному использованию возможностей интернета организованы учебные курсы компьютерной грамотности. В настоящее время их посещают 50 учащихся.
– Учусь в 8 классе общеобразовательной школы №65 Каршинского района. С друзьями посещаю кружок компьютерной грамотности при Каршинском филиале ТУИТ, – говорит Мадина Анварова. – Это нам пригодится в дальнейшей работе.
На основе четвертой инициативы – развитие духовности молодежи, пропаганда чтения книг, идея борьбы просветительством против невежества – проводится акция дарения книг родной школе. В рамках акции каждый руководитель, депутат, предприниматель или фермер дарит книги школам, в которых они учились. В результате пополняются фонды школьных библиотек. В общеобразовательной школе №8 Яккабагского района построены специальные террасы, где школьники могут читать и обсуждать книги на чистом воздухе, на лоне природы. На этих террасах во время перемен школьники готовятся к следующему уроку или читают книги. Учившийся в этой школе фермер Дилмурод Юлдошев подарил библиотеке школы 80 книг. Библиотека, в фонде которой было 3 тысячи книг, благодаря бывшим учащимся пополнилась еще 200 изданиями.
– Президентом выдвинута благородная инициатива, – говорит Дилмурод Юлдошев. – Мы с удовлетворением восприняли предложение о пополнении школьных библиотек новыми изданиями. В нашем районе 101 школа, и мы, фермеры, внесем вклад в обогащение их библиотек новой литературой.
На открытых площадках для чтения любители книг ознакомились с новинками литературы. Состоялась беседа о книгах. С фермером, подарившим школе книги, говорили о роли книг в духовном развитии человека.
– Люблю читать художественную литературу, – говорит учащаяся 8 класса Дилдора Жалилова. – Недавно прочитала роман известного узбекского писателя Пиримкула Кадырова “Звездные ночи”. Рады преподнесенным школе книгам.
Конечно, безгранично значение книги в обогащении духовного мира молодого поколения красивыми чувствами и благородными намерениями. Внимание, уделяемое главой государства повышению культуры чтения, приумножает чувство любви к книге.
Наконец, сбылась давняя мечта жителя махалли "Мактабобод" Шахрисабзского района Бозора Болтаева. Он организовал в своем доме библиотеку для населения и молодежи на основе книг, собранных в течение многих лет.
– Я всю жизнь читаю книги. Любовь к чтению мне привил отец, – говорит почетный учитель Бозор Болтаев. – Помню, когда я пошел в школу, отец подарил мне книгу “Мои десять друзей”. На протяжении многих лет собирал книги. В стране, где уделяют внимание чтению книг, царит дух творчества. Так будет и у нас благодаря инициативе Президента. Скажите, в какой стране любителям чтения дарят автомобили? Конечно, в Узбекистане. И пусть такие благородные дела продолжаются. Работа, проводимая на пути повышения духовности народа, обязательно в ближайшем будущем даст свои положительные результаты.
В библиотеке Бозора Болтаева более 10 тысяч книг. Это художественная, историческая, научно-популярная литература произведения мировых писателей, новые издания, учебные пособия. Среди книг есть редкие – о жизни и деятельности Амира Темура, истории Шахрисабза и Кашкадарьи. Этой библиотекой пользуются учащиеся 7 общеобразовательных школ и население кишлака. За короткий срок число читателей превысило 300 человек.
Широки крылья благородных дел. Многих вдохновила благородная инициатива Бозора Болтаева. Теперь в области действуют более 40 домашних библиотек.
В Касанском районе предприниматель Ориф Омонов построил и сдал в эксплуатацию книжный торговый комплекс. Открытие комплекса переросло в настоящий праздник. Здесь говорили о роли и значении книги в жизни человека В комплексе реализуют почти 5 тысяч экземпляров художественной, научно-популярной литературы, учебников и других изданий.
– "Китоб" (книга) – арабское слово, означает запись, скрижаль, – говорит учитель Санжар Жумаев. – Книга – лучший друг, советчик человека. Сегодня в Касане открыли книжный магазин “Эзгу зиё”. Пока здесь 10 тысяч книг, но в дальнейшем будет больше, также больше станет и читателей. А значит, будет возрастать духовность.
Уместно отметить, для пополнения фондов библиотек 99 школ Касанского района к каждой из них прикреплены организации или учреждения-спонсоры.
Ряд мероприятий проводится и в направлении еще одной инициативы – трудоустройства женщин. По желанию женщин образованы школы ремесленничества. В настоящее время в них обучаются более 200 неработающих женщин. В рамках программы "Обод кишлок" в сходах граждан махаллей "Яшнобод" и "Эски Яккабог" Яккабагского района строятся швейно-трикотажные предприятия. Образован учебный центр, в котором профессиональные навыки приобретают 600 женщин. Учащимся центра выплачивают стипендии.
– В целях трудоустройства домохозяек будет задействована швейно-трикотажная фабрика, – говорит Азиза Муминова. – На фабрике будут организованы краткосрочные курсы для женщин.
Пять инициатив, выдвинутых Президентом, способствуют разработке и внедрению новых проектов. Увеличивается число людей с благими намерениями, появляются новые инициативы.