Сайёр қабул: давлат хизматига очиқ йўл
Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Андижон вилоят филиали ташаббуси билан Андижон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялари институтида сайёр қабул ўтказилди.
Давлат фуқаролик хизматчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, улар учун зарур шарт-шароитлар яратиш, Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги хизматларидан  фойдаланиш, давлат фуқаролик хизматига ишга кириш масалалари ҳамда давлат фуқаролик хизмати соҳасидаги муаммоларни кўриб чиқиш ва уларни жойида ҳал этиш мақсадида ташкил этилган сайёр қабул доирасида қатор тадбирлар бўлиб ўтди.
Дастлаб Давлат фуқаролик хизматчилари, давлат фуқаролик хизматига ишга кириш истагидаги номзодлар, вилоятдаги олий ўқув юртларининг битирувчи босқич талабалари ҳамда қишлоқ хўжалиги соҳасига ихтисослашган бошқармалар вакиллари иштирокида мулоқот ўтказилди. Унда сўз олган Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Андижон вилоят филиали раҳбари Муҳитдин Қўлдошев кейинги йилларда мамлакатимизда кадрлар соҳасини рақамлаштириш, давлат фуқаролик хизматчиларининг ҳақ-ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, ишга киришнинг очиқ, шаффоф ва адолатли механизмини йўлга қўйиш, кадрларни танлаш, малакасини ошириш, захирага олиш ва юқори лавозимларга ўстириш борасида кенг кўламли ислоҳотлар олиб борилаётганлигини таъкидлади.
Шунингдек, Давлат фуқаролик хизматига ишга кириш учун шу жумладан, номзодларни очиқ мустақил танлов орқали саралаб олиш жараёнини комплекс ҳуқуқий тартибга солишни таъминловчи, давлат фуқаролик хизматчиларининг иш самарадорлиги ва компетенциясини баҳоловчи мезонларни, уларнинг малакасини оширишга бўлган талаблар, “Халқчил давлат хизмати” тамойили асосида самарали механизмлар соҳага татбиқ этилаётганлиги қайд этилди.
Мутахассислар томонидан очиқ танлов асосида давлат хизматларига ишга киришда vacancy.argos.uz платформасидан фойдаланиш тартиблари ҳақида иштирокчиларга кенг тушунчалар берилди.
– Тадбирда иштирок этиб, давлат хизматлари ҳақида, айниқса, давлат хизматларига ишга жойлашиш бўйича кенг маълумотлар олдим, – дейди Андижон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялари институтининг ипакчилик ва тутчилик йўналиши 4-босқич талабаси Темурмалик Иномжонов. –  Ишга жойлашиш бўйича қулай ва шаффоф ушбу тизим битирувчи талабаларнинг ўз мутахассисликлари бўйича ишга жойлашишига яқиндан ёрдам беради.
Шундан сўнг давлат фуқаролик хизматига ишга кириш масалалари бўйича Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Андижон вилоят филиали, шунингдек, вилоят Қишлоқ хўжалиги, Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси, Ўсимликлар карантини ва ҳимояси, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш ҳамда Норин-Қорадарё ирригация тизимлари ҳавза бошқармалари мутасаддилари иштирокида сайёр қабул ташкил этилди.
Шунингдек, юқоридаги ташкилотлар вакиллари Андижон вилоятидаги олий ўқув юртлари битирувчи талабалари билан “Давлат хизматига очиқ йўл” шиори остида учрашув ва мулоқотлар ўтказди. Ана шу ташкилотлар фаолияти, улардаги мавжуд бўш иш ўринлари ҳақида маълумотлар берилди.
– Ушбу тадбирда битирувчиларга бошқарма ва туман, шаҳар бўлимларимиздаги мавжуд 22 та бўш иш ўрнини таклиф этдик, – дейди Ўсимликлар карантини ва ҳимояси вилоят бошқармаси Инсон ресурсларини ривожлантириш ва бошқариш бўлими бош мутахассиси Дилноза Султонова. – Шу билан бирга, иштирокчиларга фаолиятимиз ҳақида кенг тушунчалар бердик, буклетлар тарқатдик.
Сайёр қабул ва мулоқотлар давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган барча саволларга мутасаддилардан батафсил жавоб олди. Бир гуруҳ талабалар таклиф этилган бўш иш ўринларида ишлаш истагини билдирди.

По инициативе Андижанского областного филиала Агентства по развитию государственных услуг организован выездной прием в Андижанском институте сельского хозяйства и агротехнологий.
В рамках выездного приема проводились мероприятия, направленные на защиту прав государственных гражданских служащих, создание для них необходимых условий, использование услуг Агентства по развитию государственных услуг, рассмотрение вопросов трудоустройства, проблем в сфере государственной гражданской службы.
Состоялся диалог с государственными гражданскими служащими, лицами, желающими работать в государственной гражданской службе, выпускниками областных вузов, представителями сельскохозяйственных управлений.
Руководитель Андижанского областного филиала Агентства по развитию государственных услуг Мухитдин Кулдошев отметил, что в последние годы в стране проводится весомая работа по цифровизации кадровой сферы, защите прав и законных интересов государственных гражданских служащих, разработке открытого, прозрачного и справедливого механизма трудоустройства, отбору, повышению квалификации и карьерного роста кадров. В сфере реализуются механизмы, основанные на принципе «Народолюбивая государственная служба».
Участникам мероприятия специалисты разъяснили порядок использования платформы vacancy.argos.uz для поступления на государственную службу на основе открытого конкурса.
– Принял участие в мероприятии, получил подробную информацию о трудоустройстве, - говорит студент четвертого курса факультета шелка и шелковицы Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий Темурмалик Иномжонов. – Удобная и прозрачная система способствует выпускникам в нахождении рабочего места по своей специальности.
Затем состоялся выездной прием по вопросам поступления на государственную гражданскую службу с участием специалистов Андижанского областного филиала Агентства по развитию государственной службы, областных инспекции по контролю агропромышленного комплекса, управлений по карантину и защите растений, экологии, охране окружающей среды и изменению климата, развитию ветеринарии и животноводства. Выпускников вузов Андижанской области проинформировали о деятельности наличии свободных рабочих мест.
– Мы предложили выпускникам 22 рабочих места, - говорит главный специалист отдела развития и управления человеческими ресурсами областного управления по карантину и защите растений Дилноза Султонова. – Рассказали участникам мероприятия о своей деятельности и раздали буклеты.