Мирзачўл обод бўлмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Мирзачўл тумани Ғалаба маҳалласида «Обод қишлоқ» дастури доирасида амалга оширилган ишларни кўздан кечирди.
Чўл ҳудудда жойлашган бу туман узоқ йиллар эътибордан четда қолиб кетган эди. Инфратузилма объектлари эскириб, маиший қийинчиликлар юзага келганди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан «Обод қишлоқ» дастури қабул қилингач, кўплаб ҳудудлар сингари Ғалаба маҳалласи ҳам том маънода обод бўлди. Янги уй-жойлар, ижтимоий объектлар қурилди, йўл бўйлари ва майдонлар ободонлаштирилди. Бугун бу жойлар янги қиёфа касб этган.
Шавкат Мирзиёев шу маҳалладаги “Мирзачўл тикувчилик мажмуаси” масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан танишди.
Собиқ пахта тозалаш корхонасининг бўш турган биносида 3 миллиард сўмлик қурилиш, таъмирлаш ва жиҳозлаш ишлари амалга оширилгани натижасида янги ишхона пайдо бўлди. Бу ерда замонавий уйларга кўчиб ўтган оилалардаги уй бекалари ва коллежларни битирган қизлар “Тадбиркор аёл” ушмаси кўмагида тикувчилик касбига қайта тайёрланиб, иш билан таъминланди. Корхона йилига 8 миллиард сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқариш қувватига эга.
Ҳозирда жамоа “Ўзпахтасаноат” тизимидаги ва бошқа корхоналарга шартнома асосида махсус кийимлар тикиб бераётир. Жинси матосидан эркаклар ва аёллар учун кийим-кечаклар ҳам тикилмоқда.
– Мирзачўлни  обод қилиш бўйича ишларни бундан кейин ҳам давом эттирамиз. Мақсадимиз одамларни рози қилиш, уларга муносиб турмуш шароити яратиш, деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз мазкур маҳалланинг Баракат кўчасида яшовчи Мақсуд Мисиров хонадонида ҳам бўлди. Хонадон эгалари мирзачўлликларнинг обод жойларда яшаши ва ишлаши учун яратилаётган шароитлар учун миннатдорлик билдирди.

Мирзачуль благоустраивается
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, проделанной в рамках программы "Обод кишлок" в махалле Галаба Мирзачульского района.
Долгие годы этот степной район оставался без должного внимания. Изношенная инфраструктура, плачевное состояние социальных объектов негативно влияли на благополучную жизнь людей.
После принятия по инициативе главы государства программы "Обод кишлок" благоустроительная работа осуществлена и в махалле Галаба. Построены новое жилье, социальные объекты, благоустроены улицы и дорожная инфраструктура. Сегодня это место приобрело новый облик.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью здешнего общества с ограниченной ответственностью “Мирзачул тикувчилик мажмуаси”.
Благодаря реконструкции и оснащению пустовавшего здания бывшего хлопкоочистительного предприятия, на что было направлено 3 миллиарда сумов, здесь появились новые рабочие места. Приняты на работу прошедшие обучение швейному делу домохозяйки из семей, переселившихся в новые современные дома, а также выпускницы колледжей.
В настоящее время коллектив шьет специальную одежду для предприятий системы АО "Узпахтасаноат" и других. Изготавливается также мужская и женская одежда из джинсовой ткани.
– Будем последовательно продолжать работу по дальнейшему благоустройству Мирзачуля. Наша цель - сделать так, чтобы люди были довольны, создать достойные условия жизни, - сказал глава государства.
Президент побывал в доме Максуда Мисирова, проживающего на улице Баракат этой махалли. Семья поблагодарила за создаваемые условия для благополучной жизни мирзачульцев и труда в современных условиях.