Давлат хизматларини кўрсатиш тизимини яратиш ва фаолият юритиш, аҳоли билан ишлашни йўлга қўйиш, шунингдек, мазкур соҳада инновацион ёндашувлар билан алмашиш мақсадида мамлакатимизга Озарбайжон Республикаси делегацияси ташриф буюрди.
Улар Ўзбекистон Адлия вазирлиги ва Давлат хизматлари агентлиги раҳбарияти билан музокаралар олиб бориб, келгусида истиқболли режалар ҳақида сўз юритишга, яқинда очилган Бухоро шаҳар Давлат хизматлари маркази мисолида фаолиятни амалиётда ўрганишга, Марказга келиш имкони бўлмаган фуқаролар учун йўлга қўйилган сайёр “мобил” давлат хизматлари билан танишишга улгурдилар.
Кейинги манзил — Самарқанд. Ушбу бутун жаҳонга танилган шаҳарга ташриф Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов мақбарасини зиёрат қилиб, уларнинг хотирасини шод этишдан бошланди.
Ташриф давомида озарбайжонлик ҳамкасблар Ўзбекистон Республикаси Халқ қабулхоналари тажрибасига қизиқиш билдиришди. Ахир, улар чет эллик ҳамкасбларимиз орасида машҳур бўлган жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимни жорий этиш учун ташкил этилган. Фаолияти эса халқ билан тўғридан-тўғри мулоқот ўрнатиб,унинг ҳуқуқ ва эркинликлари, қонуний манфаатларини тўлақонли ҳимоя қилишга қаратилган.
Шундай қилиб, мазкур ташкилотнинг ишлаш тамойиллари билан танишиш мақсадида делегатлар унинг Самарканд шаҳри бўлимига ташриф буюрди. Самарқанд вилояти Халқ қабулхонаси мудири Шуҳрат Узаков бу ерда фуқаролар учун яратилган қулай шарт-шароитлар ҳақида айтиб берди. Шунингдек, унинг таъкидлашича, ушбу муассасаларга амалдаги қонун ҳужжатларини биладиган, фуқаролар билан ишлаш учун етарли тажрибага эга мутахассислар жалб қилинган. Фуқароларга қулай шароит яратиш мақсадида, бугунги кунда мамлакатимиз бўйлаб барпо этилаётган замонавий Давлат хизматлари марказлари билан бир бинода Халқ қабулхоналари ҳам жойлашади. Барчаси, фуқаролар давлат хизматлари соҳасига оид масалаларни битта жойда хал этиши учундир.
Ташриф доирасида. Озарбайжонлик меҳмонлар Темурийлар пойтахти ёдгорликлари — Шоҳи-Зинда мажмуаси, Темурийларнинг Гўри Амир мақбараси, Регистон майдони ва бошқаларни зиёрат қилишди.

Для изучения опыта Узбекистана по созданию и функционированию системы государственных услуг, организации работы с населением, а также обмена опытом в инновационных подходах в данной сфере в нашу страну прибыла делегация из Республики Азербайджан.
Они уже успели провести переговоры с руководством Министерства юстиции Узбекистана и Агентства государственных услуг, наметить перспективные планы на будущее, на примере недавно открывшегося Центра государственных услуг ознакомиться с деятельностью на практике, получить информацию о выездных «мобильных» госуслугах для граждан, не имеющих возможности посетить Центры лично.
Следующий пункт назначения — Самарканд. Визит в этот известный во всем мире город начался с посещения мавзолея Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова и почтения его памяти.
В ходе поездки азербайджанских коллег заинтересовала практика ведения Народных приёмных Президента Республики Узбекистан. Ведь ставшие популярными среди зарубежных коллег, они образованы для внедрения качественно новой системы работы с обращениями физических и юридических лиц. А деятельность их направлена на налаживание прямого диалога с народом, полноценную защиту его прав и свобод, законных интересов.
Так, для ознакомления с принципами работы данной организации, делегаты посетили ее отделение в городе Самарканде. Заведующий Народной приёмной Самаркандской области Шухрат Узаков рассказал о созданных здесь благоприятных условиях для граждан. Он также отметил, что в эти учреждения привлечены специалисты, обладающие достаточным опытом в работе с обращениями граждан, знающие действующее законодательство. Для удобства граждан в одном здании с возводящимися сегодня по всей стране современными Центрами государственных услуг будут находится и Народные приёмные. Всё для того, чтобы граждане решали необходимые вопросы, касающиеся сферы госуслуг прямо на месте.
В рамках визита, гости из Азербайджана посетили также и достопримечательности столицы империи Темуридов — мемориальный ансамбль Шахи-Зинда, мавзолей Темуридов Гур-Эмир, площадь Регистан и другие.