Шу кунларда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳудудларда мевали ва манзарали кўчат экиш ишлари давом этмоқда. Бунинг натижасида катта йўл ёқалари, бўш турган ерлар боғ-роғларга айланмоқда.
Бугун “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида барча таълим ташкилотлари вакиллари ҳам қалб амри билан иштирок этиб, бир донадан бўлса-да, ниҳол экишга ҳаракат қилмоқда. Жумладан, Сирдарё вилоятининг Гулистон туманида жойлашган “Нурли маскан” мактаб-интернатида ҳам лойиҳа доирасида кўчат экиш ишлари амалга оширилди. Унда вилоят Мактабгача ва мактаб таълими тизими ходимлари, ушбу мактаб жамоаси ва ишчи ходимлар иштирок этди.
–“Яшил макон” умуммиллий лойиҳада фаол иштирок этайлик” шиори остида ўтказилган акция доирасида муассасамиз ҳудудига жамоамиз билан 300 дан ортиқ манзарали ва мевали ниҳоллар, хусусан, қора қарағай, эман, қайрағоч, бодом, ўрик, олхўри, гилос кўчатлари ўтқаздик – дейди” Нурли маскан мактаб-интернати директори Нигора Баликова. – Келгусида ҳам бундай ишларда янада фаол иштирок этишни ўз олдимизга мақсад қилиб қўйдик.

В эти дни в рамках общенационального проекта «Яшил макон» в регионах продолжается работа по посадке плодовых и декоративных деревьев. В результате по обочинам дорог, на пустующих землях появляются сады.
Представители образовательных учреждений, принимающие участие в данном проекте, стремятся посадить больше саженцев. В частности, и на территории школы-интерната «Нурли маскан», расположенном в Гулистанском районе Сырдарьинской области, выполнена работа по посадке саженцев. В ней были задействованы сотрудники системы дошкольного и школьного образования, коллектив этой школы, рабочие и служащие.
– В рамках акции под девизом «Примем активное участие в общенациональном проекте «Яшил макон» на территории нашего учреждения было посажено более 300 саженцев плодовых и декоративных деревьев, в частности, карагач, миндаль, абрикос, черешня, – говорит директор школы-интерната Нигора Баликова. – Мы решили и в будущем активно участвовать в деятельности по озеленению окружающей среды.