Сўнгги йилларда мамлакатимизда сиёсий, ижтимоий-иқтисодий, маънавий-маърифий соҳаларда жадал ислоҳотлар даври бошланди. Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан амалга оширилаётган “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари, шубҳасиз, мазкур ислоҳотларнинг энг муҳимларидан биридир.
Бундан кўзланган мақсад, авваламбор, халқимиз турмуш шароитини яхшилаш, фаровонлигини ошириш ва бандлигини таъминлашга, қолаверса, ҳар бир фуқаронинг ҳаётдан рози бўлиб яшашига қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Айни пайтда мазкур дастурлар доирасида энг чекка қишлоқларда ҳам замонавий инфратузилма ва иншоотлар бунёд этилмоқда. Бунда ҳар ким ўзи яшайдиган уй, маҳалла ва қишлоқни ободонлаштиришда ҳиссасини қўшса, юртимиз янада обод бўлади, обод юртда яшайдиган одамлар кайфияти яхши бўлиши таъминланади, деган қараш устувор аҳамият касб этаётир.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши маълумотларига кўра, жорий йилда “Обод маҳалла” дастури бўйича мамлакатимиздаги 105 маҳалланинг қиёфаси тубдан янгиланиб, қурилиш-ободонлаштириш ишлари амалга оширилди. Мазкур дастур доирасида ҳар бир маҳаллада ҳудудий ишчи гуруҳлари тузилиб, хонадонма-хонадон юриб, суҳбатлар ўтказилди. Аҳолини қийнаётган муаммолар аниқланди. Ўрганишлар натижалари бўйича белгиланган маҳаллаларда ижтимоий инфратузилмани яхшилаш, қурилиш, ободонлаштириш ишларини амалга ошириш ҳамда аҳолига қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича “Йўл хариталари” ишлаб чиқилди.
Президентимизнинг 2018 йил 27 июндаги “Обод маҳалла” дастурининг асосий параметрларини тасдиқлаш ва уларнинг ижросини таъминлаш масалалари тўғрисида”ги қарори бўйича Тошкент шаҳрида 2018-2019 йилларда жами 68 маҳаллани ободонлаштириш белгиланган. Жумладан, жорий йилда 44 маҳаллада мазкур ишларни олиб бориш учун бюджет ва тижорат банклари ҳисобидан 49 миллион сўмдан ортиқ маблағ ажратилган.
Анчадан буён пойтахтимизнинг Олмазор туманидаги “Олтинсой“ маҳалла фуқаролар йиғинидаги кўп қаватли уйларнинг фасад қисми таъмирланмаган, ҳудуддаги тартибсиз қурилган ноқонуний қурилмаларни кўрган кишининг кўнгли хира бўлар эди. Ўша пайтлар ички йўлларда автомашина билан ҳаракатланиш анча ноқулай бўлиб, айрим кўп қаватли уйлар атрофида болалар майдончалари деярли йўқ эди. Шу каби муаммоларни инобатга олиб, жорий йил мазкур маҳаллада “Обод маҳалла” дастурига биноан катта бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари олиб борилди. Қисқа фурсатда ҳудуд қиёфаси тубдан ўзгартирилиб, турар жойлар, ижтимоий соҳа объектлари, савдо ва маиший хизмат кўрсатиш иншоотлари қад ростлаган масканга айланди.
– Маҳалламизда 6 минг 553 нафар аҳоли ҳаёт кечирмоқда, – дейди “Олтинсой“ маҳалла фуқаролар йиғини раиси Алимжон Мирзабоев. – Дастур доирасида 17 кўп қаватли уй томи мукаммал ёпилди. Шунингдек, 6 болалар майдончаси, 1 автотураргоҳ қурилди. Маҳалламиздаги 2 ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли уйи қайта таъмирланди. Ноқонуний қурилмалар олиб ташланиб, улар ўрнида замонавий типдаги спорт майдончаси қурилди. Ички йўллар жорий таъмирдан чиқарилиб, уйлар атрофида ўзига хос ландшафт дизайнга эга мўъжаз боғлар барпо этилди. Болалар майдончаларида кичкинтойлар учун барча шароит яратилди.
Дастур доирасида пойтахтимизнинг барча туманларида кам таъминланган ва ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар учун 983 хонадондан иборат 39 кўп қаватли уй қурилиши бошлаб юборилган. Шунингдек, маҳаллалардаги 598 кўп қаватли уйнинг 538,1 минг квадрат метр том қисми мукаммал, 1 минг 747 кириш йўлаги, 182 лифт, 627 электр тақсимловчи шит таъмирланди. Шунингдек, уйлар атрофига 1 минг 130 видеокузатув мосламалари ўрнатилган бўлса, 2 минг 648 гараж тартибга келтирилди.
Обод манзилга айланган пойтахтимизнинг Юнусобод туманидаги “Янги боғ” маҳалла фуқаролар йиғинидаги бунёдкорлик ишларидан аҳоли мамнун. Дастур ижросидан сўнг узоқ йиллар мобайнида йиғилиб қолган муаммолар бирин-кетин ечимини топа бошлади. Жумладан, кўп қаватли уйларнинг том ва фасад қисми кўпдан буён таъминланмаганди. Чиқиндихонадан тарқалаётган бадбўй ҳидга чидаб бўлмас эди. Шунингдек, ҳудудда биронта болалар майдончаси ва савдо шохобчаси йўқлиги аҳолига ноқулайлик туғдираётган эди. Айниқса, пиёдалар ва кириш йўлаклари таъмирталаб, муддати ўтган симёғочлар туфайли совуқ кунларда узилишлар ҳам бўлиб турарди.
Дастур доирасида маҳалладаги мавжуд 37 кўп қаватли уй-жойнинг фасади, томи мукаммал таъмирланди. Кўчаларга эса 47 та чироқ ўрнатилди.
– Яратилаётган қулайликлар 2018 йилда маҳалладошларимизга катта совға бўлди, – дейди “Янги боғ” маҳалла фуқаролар йиғини масъул мутахассиси Шоҳида Тоирқориева. – Маҳалламизда замонавий аттракционлар билан жиҳозланган 6 болалар, 1 мини-футбол майдончаси, бундан ташқари, ҳар бир кўп қаватли уй олдида автомобиллар учун махсус тураргоҳ қурилди. Аҳолига янада қулайлик яратиш мақсадида 10 километрдан ортиқ эскирган иссиқлик қувури алмаштирилган бўлса, 6 та трансформатор пунктини реконструкция ва мукаммал таъмирлаш ишлари бажарилди. 8 километрдан ортиқ табиий газ қувурлари ва 2 газ тақсимлаш пункти қайта таъмирланди.
Шу билан бирга, пойтахтимизда “Обод маҳалла” дастури юзасидан аҳоли ўртасида ҳуқуқий, маънавий-маърифий тарғибот тадбирлари мунтазам ўтказилиб, бунинг натижасида 3 минг 123 объектнинг санитария ҳолати яхшиланди. Шунингдек, 61 минг 534 хонадон ветеринария ҳолати бўйича хатловдан ўтказилиб, аниқланган муаммолар юзасидан тегишли ёрдам чоралари кўрилди.
Ўтган вақт давомида маҳаллаларда олиб борилган ободонлаштириш ва бунёдкорлик ишларига 3 мингдан ортиқ кўнгилли ҳашарчилар ва 180 дан ортиқ махсус техникалар жалб этилди. Дастур доирасида кадастр ҳужжатлари мавжуд бўлмаган жами 2 минг 492 объект қайта расмийлаштирилди.
Маҳаллалар ободлиги, халқимиз фаровонлиги, юртимиз тараққиётига ўз ҳиссасини қўшаётган давлат дастурлари борадаги ишлар 2019 йилда ҳам тизимли равишда давом этади.

Благоустроенные махалли нашей процветающей страны
В последние годы в нашей стране начался этап интенсивных политических, социально-экономических, духовно-просветительских реформ. В их числе – реализуемые по инициативе главы нашего государства программы «Обод кишлок» и «Обод махалла».
Цель данных программ заключается прежде всего в улучшении условий жизни нашего народа, обеспечении его занятости и благополучия.
В настоящее время в рамках этих программ даже в самых отдаленных селах возводятся современные объекты инфраструктуры.
По сведениям Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, в текущем году в соответствии с программой «Обод махалла» кардинально изменен облик 105 махаллей нашей страны, в которых выполнена работа по строительству и благоустройству. В рамках программы в каждой махалле были созданы региональные рабочие группы, совершен обход домов и проведены беседы. Выявлены тревожащие население проблемы. По итогам изучения разработаны «дорожные карты» по улучшению социальной инфраструктуры в указанных махаллях, реализации работы по строительству и благоустройству, а также созданию оптимальных условий для населения.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны «О вопросах утверждения основных параметров программы «Обод махалла» и обеспечения их исполнения» от 27 июня 2018 года в Ташкенте предусмотрено благоустройство 68 махаллей. В частности, в текущем году для выполнения таких работ в 44 махаллях из бюджета и коммерческими банками было выделено более 49 миллионов сумов.
Многоэтажные дома схода граждан махалли "Олтинсой" Алмазарского района столицы уже многие годы не ремонтировались, незаконные постройки на территории портили внешний облик. На внутренних дорогах было затруднено движение автотранспорта, на прилегающей территории некоторых многоэтажных домов отсутствовали детские площадки. С учетом этих проблем в текущем году в махалле проведена масштабная работа по строительству и благоустройству на основании программы «Обод махалла». За короткий срок был полностью обновлен облик территории, построены жилые дома, объекты социальной инфраструктуры, пункты торговли и бытовых услуг.
– В нашей махалле проживают 6 553 человека, – говорит председатель схода граждан махалли "Олтинсой" Алимжон Мирзабоев. – В рамках программы обновлена кровля 17 многоэтажных домов. Вместе с тем построены 6 детских площадок, автостоянка. Отремонтированы дома двух нуждающихся в социальной помощи семей. Ликвидированы незаконные постройки, на их месте создана современная спортивная площадка. Проведен текущий ремонт внутренних дорог, вокруг домов разбиты небольшие сады. На детских площадках созданы все условия для детей.
В рамках программы во всех районах столицы для малообеспеченных и нуждающихся в социальной помощи семей начато строительство 39 многоэтажных домов, состоящих из 983 квартир. Вместе с тем капитально отремонтировано 538,1 тысячи квадратных метров кровли 598 многоэтажных домов. Произведен ремонт 1 747 подъездов, 182 лифтов, 627 электрощитов. Кроме того, вокруг домов установлено 1 130 камер видеонаблюдения, приведены в порядок 2 648 гаражей.
Население схода граждан махалли «Янги бог» Юнусабадского района довольно проводимой работой по благоустройству прилегающей территории. С реализацией программы одна за другой начали решаться накопившиеся в течение многих лет проблемы. Например, уже давно не ремонтировались кровля и фасад многоэтажных домов. На территории отсутствовали детские площадки и пункты торговли. Нуждались в ремонте пешеходные дорожки и подъезды, часто случался обрыв проводов.
В рамках программы капитально отремонтирован фасад 37 многоэтажных домов махалли. На улицах установлено 47 фонарей.
– Созданные в 2018 году удобства стали большим подарком для жителей махалли, – говорит ответственный специалист схода граждан махалли “Янги бог” Шохида Тоиркориева. – В нашей махалле созданы 6 детских площадок, поле для мини-футбола, у каждого дома – автостоянка. Для создания удобств населению заменены более 10 километров теплотрасс, выполнены реконструкция и капитальный ремонт 6 трансформаторных пунктов. Реконструировано более 8 километров газопроводов и 2 пункта газораспределения.
Вместе с тем в столице в рамках исполнения программы «Обод махалла» регулярно проводятся мероприятия по правовой, духовно-просветительной пропаганде, в результате улучшено санитарное состояние 3 123 объектов. Проведена проверка 61 534 домов на ветеринарное состояние, по выявленным проблемам приняты соответствующие меры.
За истекший период к проводимой благоустроительной и созидательной работе были привлечены более 3 тысяч добровольцев и 180 единиц специальной техники. В рамках программы были переоформлены 2 492 объекта без кадастровых документов.