Фарғона вилоятида уй-жойга муҳтож, имконияти чекланган, эҳтиёжманд оилаларга янги уй-жойлар тантанали равишда топширилди.
Кучли ижтимоий ҳимоя, кам таъминланган оилалар ва ногиронларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналишларидандир. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнини янада жадаллаштириш, одамларнинг эзгу орзу-мақсадлари юзага чиқишига яқиндан кўмаклашиш, жамият ҳаётининг барча жабҳаларида туб ижобий ўзгаришларни амалга оширишга оид кенг кўламли ташаббуслар халқимиз томонидан қўллаб-қувватланмоқда. Президентимизнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида 2019 йил мамлакатимизда Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили деб эълон қилинди. Бу эса эзгу амалларни янада кенгайишига хизмат қилади.
Келгуси йилда турмуш шароити оғир бўлган 1 минг 600 нафар хотин-қизларни имтиёзли кредитлар асосида арзон уй-жойлар билан таъминлаш вазифаси топширилганлиги ҳам аҳолининг ижтимоий ҳимоясига бўлган катта эътибор бўлди.
Янги йил байрами арафасида имконияти чекланган юртдошларимизнинг бир гуруҳига Фарғона туманидаги “Миндонобод” массивида бунёд этилган барча қулайликларга эга замонавий уйлар совға қилингани улар учун ҳақиқий туҳфа бўлди. Марғилон, Қувасой шаҳарлари, Тошлоқ, Қўштепа ва Фарғона туманида истиқомат қилувчи кам таъминланган, оғир турмуш шароитида яшаётган, ногиронлиги бўлган 105 оиланинг бугун қувончи чексиз.
Қувасой шаҳридаги “Юқори Муайн” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Муҳаббатхон Дадажонова ҳам шундай уй соҳибаларидан. Фарзанди Турсуной II гуруҳ ногирони бўлиб, парваришга муҳтож. Опа беш фарзанди ва неваралари билан битта уйда яшаб келаётган эди. Ҳукуматимизнинг ғамхўрлиги билан у ўз уйига эга бўлди.
– Байрам арафасида бу биз учун жуда катта совға бўлди, севинчимни сўз билан ифодалаб беролмайман, – дейди М. Дадажонова. – Президентимизга минг раҳмат. Уч хонали уй беришди. Айниқса, кеча давлатимиз раҳбарининг парламентга мурожаатномасини телевизор орқали кўриб, умрини ногирон фарзандни парваришлашга бағишлаган оналар учун алоҳида ижтимоий нафақа турини жорий этиши ҳақидаги таклифини эшитиб, рости йиғлаб юбордим. Бу биз каби оналарни дарди эди.
Марғилон шаҳар хотин-қизлар қўмитаси раиси Дилноза Эргашеванинг айтишича, шаҳарда бугунги кунда 378 нафар оғир турмуш шароитида яшаётган хотин-қизлар рўйхатга олинган. Уларни уй-жой билан таъминлаш, ишга жойлаштириш борасида муайян ишлар олиб борилмоқда. Шаҳардаги 10 нафар оилага мазкур янги уй-жойлардан берилганлиги ҳам барчани мамнун этмоқда.

В Ферганской области семьям, нуждающимся в жилье и с ограниченными возможностями, переданы ключи от новых домов
Сильная социальная защита, всесторонняя защита малообеспеченных семей и инвалидов являются приоритетным направлением государственной политики нашей страны.
Народ поддерживает широкомасштабные инициативы, направленные на дальнейшее ускорение процессов реформ, реализуемых под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, тесное содействие в осуществлении чаяний и надежд людей, коренные преобразования во всех сферах жизни общества. В Послании главы нашего государства Олий Мажлису 2019 год объявлен Годом активных инвестиций и социального развития, что, в свою очередь, будет служить дальнейшему расширению масштабов благих дел в этом направлении.
Поручено обеспечить в 2019 году 1600 женщин, находящихся в сложной жизненной ситуации, доступным жильем на основе льготных кредитов, что стало символом большого внимания, уделяемого социальной защите населения.
В преддверии Нового года группе соотечественников с ограниченными возможностями были переданы ключи от современных домов со всеми удобствами, возведенные на массиве Миндонобод Ферганского района. Это стало для них настоящим праздничным подарком. Безгранична радость 105 семей, проживающих в тяжелых бытовых условиях.
Одной из владельцев этих домов также является жительница схода граждан махалли Юкори Муайн в Кувасае Мухаббатхон Дадажонова. Ее дочь Турсуной – инвалид второй группы, которая нуждается в уходе. Мухаббатхон проживала с пятью детьми и внуками в одном доме. Благодаря заботе государства у нее теперь собственное жилье.
- В преддверии праздника это стало для нас большим подарком, не могу описать словами свою радость, - говорит М. Дадажонова. - Я очень признательна Президенту нашей страны. Мне дали трехкомнатную квартиру. Посмотрев вчера по телевизору послание главы нашего государства Парламенту и услышав предложение о внедрении особого вида пособий для матерей, посвятивших себя уходу за ребенком-инвалидом, не смогла сдержать слез. Этот вопрос волновал таких матерей, как я.
По словам председателя Маргиланского городского комитета женщин Дилнозы Эргашевой, в городе на сегодняшний день зарегистрировано 378 женщин, оказавшихся в тяжелых жизненных условиях. Проводится весомая работа по обеспечению их жильем и работой. 10 семьям города предоставлены новые дома, что радует всех нас.