Мамлакатимизда бугунги кунда аҳолининг яшаш шароитини яхшилаш, ҳудудлардаги инфратузилмани такомиллаштириш борасида ўзига хос тизим яратилди. Натижада қисқа муддатларда қишлоқларнинг қиёфаси янгиланмоқда, давлат бюджети маблағлари ҳисобидан муаммолар ижобий ечим топмоқда.
Узоққа бормайлик, Фарғона вилояти Ёзёвон туманидаги “Тегирмонбоши” маҳалласи фуқаролар йиғини бугун бунёдкорлик ишлари боис обод масканга айланди. Президентимизнинг топшириқлари асосида мазкур маҳалла танлаб олиниб, “Обод хонадон”, “Обод кўча” ва “Обод маҳалла” мезонларини жорий этиш ишлари амалга оширилди.
Қарийб 130 йил тарихга эга бўлган Тегирмонбоши маҳалласига бугун барча ҳавас билан қарамоқда. 20 миллиарддан ортиқ маблағ ҳисобидан маҳалланинг инфратузилмаси яхшиланиб, аҳолининг яшаш тарзи ўзгарди. Маҳалладаги 335 та хонадоннинг ҳар бирига ислоҳотларнинг нафаси кириб борди, десак янглишмаймиз. Бу каби эзгу ишлар айни дамда бошқа ҳудудларда ҳам давом этаётган бўлиб, Қува, Қўштепа, Риштон ва Фурқат туманларидаги 4 та маҳалла фуқаролар йиғинида “Обод хонадон”, “Обод кўча” ва “Обод маҳалла” мезонларини жорий этиш, ҳудуд инфратузилмасини яхшилаш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва оғир ҳудуд тоифасидан чиқариш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Аксарият маҳаллаларда кўчалар, ижтимоий соҳа объектлари ичимлик суви, электр таъминоти каби муҳим соҳалар йиллар давомида қаровсиз ва эътиборсиз қолиши натижасида ночор аҳволга келиб қолган. Бугун эса босқичма-босқич барчаси ҳал этилиб, одамлар учун муносиб турмуш шароити яратилмоқда. Фарғонада ҳам мазкур йўналишдаги саъй-ҳаракатлар ўз самарасини бермоқда. “Менинг маҳаллам” дея фахрланишга арзигулик масканлар кун сайин кўпаймоқда, улар одамларнинг дунёқарашини ўзгартирмоқда.
Қува туманининг “Қорақум”, Қўштепа туманининг “Шомирза”, Риштон туманининг “Пандигон” ва Фурқат туманининг “Чиркай” маҳалла фуқаролар йиғинларида иш қизғин бормоқда. Қарийб бир ярим ой давомида ушбу маҳаллаларда “Обод маҳалла”, “Обод кўча”, “Обод хонадон” мезонларини ҳаётга татбиқ этиш, турли ижтимоий муаммоларни ҳал қилиш, ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш, маҳаллаларни тадбиркорлик марказларига айлантириш бўйича катта ишлар амалга оширилди.
4 та маҳаллада барча хонадон хатловдан ўтказилиб, ўрта ва оғир шароитда яшаётган 774 та хонадон аниқланди, бу хонадонлар капитал ёки қисман таъмирлаб берилди, ошхона, тандирхона, ювиниш хоналари қуриб берилди. Кўплаб хонадонларнинг кадастр ҳужжатлари расмийлаштирилди. Шунингдек, маҳаллалардаги 36 та кўчада “Обод кўча” мезонларини жорий этишда 5,9 километр асфальт, 14,3 километр йўлга шағал ётқизилиб, 1 минг 775 метр квадрат пиёдалар йўлаги барпо этилди. 13,4 километр узунликдаги янги электр тармоғи тортилди, 20 та трансформатор таъмирланди, 439 та симёғоч устуни бетон устунларга алмаштирилди, 248 та янги қўшимча темир-бетон устун ўрнатилди. 28,5 километр узунликдаги янги ичимлик суви тармоқлари, шунингдек, оқова сув тармоғи тортилди. 9 та янги ичимлик суви иншооти ўрнатиш, 2 тасини таъмирлаш ишлари амалга оширилди. 3 та газ тақсимлаш пункти таъмирланди. 13 километр газ тармоғи таъмирланди, эҳтиёжманд оилаларга суюлтирилган газ балонлари етказиб берилди.
Маҳаллаларда 250 нафардан зиёд ишсиз аҳолининг бандлиги таъминланди. Бунда Қува туманининг Қорақум маҳалласида атиргулчилик хўжалиги ташкил этилиши, ҳар бир маҳаллада ишсизларга тадбиркорлик ёки ўзини ўзи банд қилиш фаолиятини бошлаши учун турли асбоб-ускуна ва меҳнат қуроллари етказиб берилгани, жами 60 нафар фуқарога 1 миллиард 366 миллион сўм кредит, 29 нафарга 212 миллион сўмлик субсидия олишига кўмаклашилгани муҳим аҳамият касб этди.
9 минг 116 нафар шахс тиббий кўрикдан ўтказилди. Кўрик натижасига кўра, уларнинг 26 нафарига даволаниш учун ордер, 4 нафар фуқарога ногиронлик аравачаси, 308 нафарига бепул дори-дармон воситалари олиб берилди. Ўтган қисқа давр мобайнида маҳаллаларда кўплаб маънавий-маърифий тадбирлар ва спорт мусобақалари ҳам ўтказилди.
Қува туманидаги “Қорақум” маҳалла фуқаролар йиғинида 1 минг 118 та хонадонда қарийб олти минг нафарга яқин аҳоли истиқомат қилмоқда. Бугун бу ерга келган киши кенг миқёсли ободонлаштириш ва бунёдкорликка гувоҳ бўлади. Қисқа вақт ичида ҳар бир хонадонга кирилиб, муаммолари ўрганилди. Ичимлик суви, электр-энергия, табиий таъминотини яхшилаш ишлари олиб борилмоқда. Ички кўчаларга асфальт ётқизилмоқда. Маҳалла биноси мукаммал таъмирланди, 2-умумтаълим мактаби, 50, 55-мактабгача таълим ташкилоти, оилавий шифокорлик пунктида таъмирлаш ишлари бажарилди. Аҳолини ишли-даромадли қилиш учун ҳам бор куч-имконият ишга солиниб, ҳозирга қадар юздан ортиқ фуқаро иш билан таъминланди. Томорқалардан самарали фойдаланиш, хонадонларни обод қилиш, уй-рўзғор маданиятини ривожлантириш борасида турли тарғибот тадбирлари, кўргазмали семинарлар ўтказиляпти. Интеллектуал мусобақалар маҳалла ёшларининг билимини бойитаётган бўлса, уч авлод мулоқотлари авлодлар ўртасидаги маънавий риштани янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
– Рости, бу ишларни фақат орзу қилардик холос, – дейди маҳалла фуқаролар йиғини раиси Мирзаакбар Исмоилов. –Давлатимиз раҳбарининг топшириғи асосида маҳалламиз обод, ҳар жиҳатдан намунавий ҳудудга айланмоқда. Шу билан аҳолини даромадли қилиш, бандлигини таъминлаш ҳам эътибордалиги барчамизни хурсанд қилмоқда. Атиргулчилик хўжалигининг ташкил этилгани эса юзлаб оилаларга катта имконият эшигини очмоқда. Томорқадан унумли фойдаланиш бўйича яхши тажрибалар оммалаштирилаяпти.
Вилоят секторлари, бошқарма ва ташкилотлари раҳбарлари, шаҳар ва туманлар секторлари раҳбарлари иштирокида Қува туманининг Қорақум, Қўштепа туманининг Шомирза, Риштон туманининг Пандигон ва Фурқат туманининг Чиркай маҳалласида амалга оширилган ишларни қолган шаҳар ва туманларда танлаб олинган маҳаллаларда ҳаётга татбиқ этишга бағишланган амалий семинарлар бўлиб ўтди.
Вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров бу каби бунёдкорлик, ободонлаштириш ишлари тизимли давом этишини билдириб, Фарғонада оғир тоифадаги маҳалла қолмаслигини қайд этди. Шунингдек, маҳаллалардаги янги ижтимоий объектларнинг очилиш маросимлари ҳам ўтказилди.Ҳар бир маҳаллада вилоят ҳокими билан мулоқотда хонадондан бошланган ободликдан ўз мамнуниятларини изҳор қилган аҳоли вакиллари халқимизни ҳаётдан рози қилишдек улуғвор мақсад йўлида иш олиб бораётган давлатимиз раҳбарига ўз миннатдорчиликларини изҳор қилишди.

В нашей стране создана уникальная система улучшения условий жизни населения и совершенствования инфраструктуры в регионах. В результате за короткий период времени обновляется облик сел, за счет средств государственного бюджета положительно решаются имеющиеся проблемы.
К примеру, сегодня сход граждан махалли «Тегирмонбоши» Язъяванского района Ферганской области благодаря созидательным работам превратился в благоустроенное место. Эта махалля была выбрана на основании поручения Президента и проведена работа по внедрению критериев «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица» и «Благоустроенная махалля».
Сегодня все по-доброму завидуют махалле «Тегирмонбоши», история которой насчитывает почти 130 лет. За счет средств в размере более 20 миллиардов сумов была улучшена инфраструктура махалли и изменился образ жизни населения. Не будет ошибкой сказать, что дух реформ проник в каждый из 335 домов махалли. В настоящее время подобные благие дела проводятся и в других районах. В четырех сходах граждан махаллей Кувинского, Куштепинского, Риштанского и Фуркатского районов проводятся масштабные работы по внедрению критериев «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица» и «Благоустроенная махалля», улучшению инфраструктуры территории, обеспечению занятости населения, выведению территорий из категории трудных.
В большинстве махаллей в результате многолетнего пренебрежения и беспечности некоторые улицы, социальные объекты, коммуникации питьевой воды и электроснабжения пришли в упадок. Сегодня все постепенно решается, для людей создаются достойные условия жизни. Усилия в этом направлении дают ожидаемые результаты и в Фергане. Изо дня в день увеличивается количество мест, которыми можно гордиться, и это меняет мировоззрение людей.
Полным ходом идет работа в сходах граждан махаллей «Каракум» Кувинского района, «Шамирза» Куштепинского района, «Пандигон» Риштанского района и «Чиркай» Фуркатского района. За почти полтора месяца в этих махаллях была проделана большая работа по реализации критериев «Благоустроенная махалля», «Благоустроенная улица», «Благоустроенный дом», решению различных социальных проблем, сокращению безработицы и бедности, превращению махаллей в центры предпринимательства.
В четырех махаллях были обследованы все дома. Выявлено 774 дома, положение жителей которых составляет среднее и тяжелое. Эти дома были полностью или частично отремонтированы, построены кухни, тандырные печи и санузлы. Для многих домохозяйств оформлены кадастровые документы.
Вместе с тем в рамках реализации критериев «Благоустроенная улица» на 36 улицах уложено 5,9 километра асфальта, 14,3 километра гравия, построено 1 775 квадратных метров пешеходных дорожек. Проложена новая линия электропередач протяженностью 13,4 километра, отремонтировано 20 трансформаторов, 439 алюминиевых опор заменены на бетонные, установлены 248 новых дополнительных железобетонных опор. Проложено 28,5 километра новых сетей питьевого водоснабжения, а также канализационная сеть. Установлено 9, отремонтировано 2 новых объекта питьевого водоснабжения. Отремонтировано 3 газораспределительных пункта и 13 километров газовых труб. Малообеспеченным семьям доставлены баллоны со сжиженным газом.
В махаллях были обеспечены работой более 250 безработных жителей. В связи с этим в махалле «Каракум» Кувинского района создано хозяйство по разведению роз, безработным в каждой махалле передано различное оборудование и рабочие инструменты для налаживания предпринимательской деятельности или самозанятости, всего 60 граждан получили кредит в размере 1 миллиарда 366 миллионов сумов, а 29 гражданам оказано содействие в получении субсидии в размере 212 миллионов сумов, что приобрело важное значение.
Медицинское обследование прошли 9 тысяч 116 человек. По результатам обследования 26 из них получили ордера на лечение, 4 человека получили инвалидные коляски, 308 граждан ¬– ¬бесплатные лекарства. За прошедший небольшой период в махаллях было проведено множество духовно-просветительских мероприятий и спортивных соревнований.
В махалле «Каракум» Кувинского района в 1 118 домохозяйствах проживают около 6 000 человек. Здесь можно стать свидетелем масштабного благоустройства и созидательной работы. За короткое время изучены проблемы в каждом домохозяйстве. Продолжаются работы по улучшению ситуации с питьевой водой, электричеством и природными ресурсами. На внутренних улицах укладывают асфальт. Здание махалли капитально отремонтировано, в общеобразовательной школе № 2, ДОУ №№ 50 и 55, семейном врачебном пункте проведены ремонтные работы. Приложены все усилия, чтобы обеспечить население прибыльной работой. Так, на сегодняшний день трудоустроено более ста граждан.
Проводятся различные пропагандистские мероприятия и демонстрационные семинары по эффективному использованию приусадебных участков, благоустройству махаллей, развитию бытовой культуры. Если интеллектуальные соревнования обогащают знания молодежи, то встречи трех поколений служат дальнейшему укреплению духовной связи.
– Честно говоря, о сегодняшних условиях и возможностях раньше мы могли только мечтать, ¬¬¬– говорит председатель схода граждан махалли «Каракум» Мирзаакбар Исмоилов. – По поручению главы государства наша махалля становится благополучной, образцовой во всех отношениях. Нас также радует, что особое внимание уделяется обеспечению занятости населения. Создание отдельного садоводческого хозяйства по выращиванию роз открывает большие возможности для сотен семей. Популяризируется передовая практика продуктивного использования приусадебного участка.
С участием руководителей областных секторов, управлений и организаций, городских и районных секторов проведены практические семинары, посвященные популяризации работы, проводимой в вышеперечисленных четырех махаллях Кувинского, Куштепинского, Риштанского и Фуркатского районов, а также в отдельных махаллях других городов и районов региона.
Хоким области Хайрулло Бозоров заявил, что подобные работы по благоустройству будут продолжаться на системной основе и что в Фергане не останется махаллей с относительно тяжелой экономической и социальной ситуацией. Также состоялись церемонии открытия новых социальных объектов в махаллях.
В каждой махалле представители населения выражают удовлетворение осуществляемой созидательной работой и благодарят лидера нашей страны, который неустанно трудится на пути к благородной цели – обеспечить довольство народа, прославить человеческое достоинство.