Қоракўлда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси
Қоракўл тумани марказидаги амфитеатр атрофида “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида кенг жамоатчилик вакиллари иштирокида кузги кўчат экиш ишлари бошлаб юборилди.
Тадбирда туман ҳокими Хуршид Тоҳиров сўзга чиқди.
Азалдан кўчат экиб, боғ яратиш  халқимизга хос эзгу амал экани, шу боис мазкур хайрли ишларда нуроний отахону онахонлар бош-қош бўлиб, ёшларни бунёдкорлик тадбирларида фаоллик кўрсатишга ундаши таъкидланди.
Сўзга чиққан нуроний отахонлар ҳам “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси туман маркази ва қишлоқларимизнинг яшилликка бурканишига катта ҳисса қўшишини  уқтирди.
Шундан сўнг тадбир иштирокчилари томонидан эзгу ниятлар билан 2000 тупдан зиёд шумтол, заранг, қайрағоч, садақайрағоч, япон сафораси, катальпа ва арча кўчатлари агротехник қоидаларга амал қилиниб, сув ва маҳаллий ўғит солинган ҳолда ўтқазилди.
Маълумот учун: белгиланган режага асосан туманда 2023 йил куз мавсумида 606,7 минг дона манзарали, мевали дарахт ва бута кўчатлари экиш назарда тутилган. Ушбу тадбирларни мувофиқлаштириш учун туман ҳокимлигида алоҳида штаб ташкил қилинган.

Вокруг амфитеатра в центре Каракульского района в рамках общенационального проекта «Яшил макон» начались работы по осенней посадке саженцев с участием представителей широкой общественности.
Как отметил хоким района Хуршид Тохиров, посадка саженцев и создание садов издревле считались у нашего народа благим делом. И поэтому наши ветераны, принимая активное участие в посадке саженцев, показывают пример молодежи.
Выступившие на мероприятии подчеркнули, что общенациональный проект «Яшил макон» превратит районные центры и села в зеленые пространства.
Участники мероприятия с соблюдением всех агротехнических мер посадили более 2000 саженцев ясеня, клена, японской софоры, карагача, арчи и катальпы, полили их и внесли удобрения.
На основе намеченных планов в районе осенью 2023 года предусмотрено высадить 606,7 тысячи декоративных и фруктовых деревьев и кустарников. Для согласования этих мероприятий в хокимияте района был создан штаб.