Барчаси мусаффо осмон, тоза ҳаво, соғлом келажак учун
Мамлакатимизда кенг кўламда бошланган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Бухоро вилоятида ўтган йилнинг куз ва 2023 йилнинг баҳор мавсумида 16,350 миллион дона манзарали, мевали дарахт ва бута кўчатлари экилган.
Мазкур ишларни амалга ошириш учун бюджет ва бюджетдан ташқари 10,3 миллиард сўм маблағ ажратилди. Шунингдек, экилган дарахтларни сақлаш ва парвариш қилиш мақсадида 881 нафар ишсиз фуқаролар жалб қилинди. Уларга жамоат ишлари жамғармаси ҳисобидан 894,5 миллион сўм маблағ иш ҳақи сифатида тўлаб берилди.
Дарахтларни суғориш учун дастур доирасида 19 километр суғориш тизимини ташкил қилиш ҳамда 22 тик қудуқларни қуриш учун республика бюджетидан ажратилган ссуда маблағлари ҳисобидан қарийб 3 миллиард сўм маблағ йўналтирилди. Мазкур ишларнинг узвий давоми сифатида 2023 йил куз мавсумида шаҳар ва туманларнинг иқлим шароитига мос келадиган 6 миллион 573 минг дона дарахт ва бута кўчатларини экиш, суғориш тизими, парвариш қилиш учун масъуллар ва бошқа асосий параметрлар аниқ кўрсатилиб “Манзилли дастур” ишлаб чиқилди.
Дастур доирасида автомобиль йўллари ёқаси, фермер хўжаликлари фойдаланишидаги ер майдонлари, Ўрмон хўжалиги ташкилотлари, ижтимоий соҳа объектлари, шаҳар ва туманлардаги корхона ва хизмат кўрсатиш соҳалари, маҳаллалар ҳудудларида дарахт ва бута кўчатлари экилиши белгиланган. Албатта бунинг учун вилоятда шунга яраша захира мавжуд. Бухородаги учта кўчат етиштиришга ихтисослаштирилган хўжаликларда 7,7 миллион дона 27 хил турдаги дарахт ва кўчат захиралари яратилган.
Давлатимиз раҳбари раислигида жорий йилнинг 11 октябрь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишда ҳудудларда кўчат ўтқазишда кўп йиллик деҳқонлар, соҳа мутахассисларининг маслаҳатига таяниш зарурлиги қайд этилди. Бугун ҳар бир нуроний ўзи, оиласи, фарзандлари, шу юртнинг эртанги куни учун лойиҳанинг фаол иштирокчисига айланган.
– Президентимиз жуда ҳам тўғри йўл тутди, – дейди қоракўллик меҳнат фахрийси Насриддин Ёдгоров. – “Яшил макон” лойиҳасини давлат сиёсати даражасига кўтариб қўйдики, биз кексалар ёшларга ҳаётий тажрибалардан келиб чиққан ҳолда ўз иқлим ва табиатимизга мос дарахтларни экишни ўргатишимиз шарт.
Давлат раҳбари селектор йиғилишида Қоракўл туманидаги ихтисослашган давлат ўрмон хўжалиги тажрибасини кенг миқёсида оммалаштириш юзасидан ҳам таклифни ўртага ташлаган эди. Дарҳақиқат жамоанинг ниҳолчилик, айниқса, доривор кўчатлар етиштириш борасидаги ишлари эътирофга сазовор.
– Қоракўл ихтисослашган давлат ўрмон хўжалигининг жами экиладиган майдони 28 гектардан иборат, – дейди Қоракўл ихтисослашган давлат ўрмон хўжалиги бўлим бошлиғи Шокир Мустоқов. – 12 гектар майдонга кўчатхона, 16 гектар майдонга доривор ўсимликлар етиштирилади. Ундан ташқари, тут ниҳолхона ва кўчатхона ҳам мавжуд. У ерда 20 га яқин манзарали ва мевали кўчатлар бор. Асосан наъматак кўчатидан дала атрофларига иҳота сифатида ҳам фойдаланса бўлади. Мевасини йиғиб олиб, доривор сифатида ишлатса бўлади. Наъматак кўчатимизни бу йилги экиш режамиз 9 гектардан иборат эди. Юз фоиз кўчатлар экилиб парваришланмоқда. Наъматак икки йилда ҳосилга киради.
Наъматак кўчатлари ҳовли чети, йўл бўйлари, дала майдонларида экилган тақдирда ҳам яхшигина ҳосил олиш имконини беради. Энг асосийси, унинг бутаси атрофга кислород берса, меваси инсон саломатлиги учун ниҳоятда катта аҳамиятга эга. Бугунги кунда хўжаликда ноёб кўчатларини кўпайтириш, Бухоро иқлим шароитига мос келадиган дарахтларни етказиб бериш борасида ҳам салмоқли натижаларга эришилмоқда.
Маълумотларга кўра, айни пайтда Ғиждувон тумани ўрмон хўжалигида 150 минг туп сада қайрағоч ҳамда 100 минг туп қайрағоч дарахт кўчатлари захираси ташкил қилинган. Улар доимий равишда ўрганилиб, мониторинг қилинмоқда. Айниқса, сада қайрағоч кўпайтириш тажрибаси яшил макон яратишда ўзига хос ўринни банд этяпти.
Кўчатларни экиш ва парваришлаш, касалликларга қарши кураш, ўзаро тажриба алмашиш ҳам муҳим аҳамият касб этяпти. Бу эса, кўзланган мақсадларга эришишда бош омил вазифасини ўтамоқда. Бухоро иқлим шароитига мос кўчатлар мутахассислар тавсияси асосида тегишли корхона-ташкилот, маҳаллаларга етказиб берилмоқда.
Яна бир маълумот, вилоятда экологик барқарорликни таъминлаш “Орол денгизи ва Оролбўйи ҳудудларида “яшил қопламалар” барпо этиш бўйича 2022-2026 йиллар давомида 200 минг гектар майдонда “Яшил қопламалар” ҳимоя ўрмонзорлари барпо этиш белгиланган бўлиб, бугунги кунда жами 40 минг гектар, шундан Ромитан туманидан 4,5 минг гектар, Жондор тумани чўл ҳудудидан 35,5 минг гектар “Яшил қоплама” ўрмонзорлари барпо этилди. Ушбу тадбирларни амалга ошириш учун маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан 2 миллиард сўм маблағ ажратилди. Жорий йилда ҳам вилоятда яна 40 минг гектар майдон “Яшил қопламалар” билан ўраб олинади. Албатта буларнинг барчаси мусаффо осмон, тоза ҳаво, соғлом келажак, деган энг муҳим жиҳатларни ўзида ифода этаётгани билан ҳам аҳамиятлидир.

В рамках начатого в стране общенационального проекта “Яшил макон” в Бухарской области осенью прошлого года и текущей весной посадили 16,350 тысяч фруктовых, декоративных деревьев и кустов.
На реализацию этой работы из бюджетных и внебюджетных средств было выделено 10,3 миллиарда сумов. К уходу за посаженными растениями привлекли 881 безработного гражданина, которым за работу выплатили 894,5 миллиона сумов из средств Фонда общественных работ.
В рамках программы из ссуды, выделенной из республиканского бюджета, 3 миллиарда сумов были направлены на прокладку 19 километров поливочной системы и строительства 22 вертикальных колодцев, необходимых для полива посаженных деревьев и кустов. Для продолжения работы по посадке деревьев в осенний период текущего года разработана «Адресная программа» с указанием основных параметров и лиц, ответственных за посадку соответствующих климату городов и районов 6 миллионов 573 тысяч деревьев и саженцев и уход.
Намечена посадка деревьев вдоль автомобильных дорог, около фермерских хозяйств, объектов социальной сферы, на территориях городских и районных предприятий, в махаллях. Для этого в области есть все резервы. В хозяйствах Бухары, специализирующихся на выращивании саженцев, подготовили 7,7 миллиона саженцев деревьев и кустарников 27 видов.
На состоявшемся 11 октября текущего года под председательством главы государства видеоселекторном совещании отмечалось, что в этой работе следует опираться на опыт и советы дехкан и специалистов сферы. Сегодня все – от мала до велика – стали активными участниками этого проекта.
– Президент избрал самый верный и правильный путь, - говорит ветеран труда из Каракульского района Насриддин Ёдгоров. – “Яшил макон” – проект на уровне государственной политики, и мы, представители старшего поколения, исходя из накопленного опыта, должны учить молодежь сжать деревья, соответствующие климатическим условиям нашей области.
На селекторном совещании глава государства выступил с предложением популяризировать опыт специализированного государственного лесного хозяйства Каракульского района. Работа хозяйства по выращиванию саженцев и лекарственных растений заслуживает особого внимания.
– Территория этого хозяйства, отведенная для выращивания саженцев, занимает 28 гектаров, - говорит начальник отдела этого хозяйства Шокир Мустоков. – На 12 гектарах расположен питомник по выращиванию саженцев, на 16 гектарах выращивают лекарственные растения. В хозяйстве есть отдельные питомники по выращиванию тутовых и декоративных деревьев. В нынешнем году мы посадили саженцы шиповника на 9 гектарах. Шиповник начинает плодоносить через два года.
Богатый урожай шиповника можно получить при его посадке у дорог и полей. Этот кустарник способствует обогащению воздуха кислородом, а плоды очень полезны для здоровья человека. В хозяйстве осуществляют работу по увеличению саженцев редких видов деревьев, которые будут адаптированы к климату Бухары.
В лесном хозяйстве Гиждуванского района посадили 150 тысяч саженцев карагача с пышной кроной и 100 тысяч саженцев обычного карагача. За развитием саженцев осуществляется постоянный контроль. Уделяется внимание разведению карагача с пышной кроной, так как эти деревья будут способствовать созданию зеленого пространства.
Особое значение имеет обмен опытом в таких вопросах, как выращивание саженцев, уход за растениями и борьба с вредителями. Подходящие к условиям климата саженцы по рекомендации специалистов доставляются в организации и махалли.
С целью обеспечения экологической стабильности и создания «зеленых зон» в Приаралье в области на 2022-2026 годы намечено выделить 200 тысяч гектаров для создания «зеленых зон», 40 тысяч гектаров уже задействованы. Например, в Ромитанском районе для этого использовали 4,5 тысячи гектаров, в степи Жондорского района – 35,5 тысячи гектаров. На это из местного бюджета было потрачено 2 миллиарда сумов. В текущем году «зеленые зоны» будут созданы еще на 40 тысячах гектаров. Безусловно, проводимая работа будет способствовать улучшению окружающей среды.