Андижон вилоятидаги танлаб олинган тўртта – Қўрғонтепа туманидаги Қизилтўқай, Жалақудуқ туманидаги Қутлуғ, Бўстон туманидаги Меҳнатобод, Избоскан туманидаги Гулистон маҳаллаларида “Обод маҳалла – обод хонадон – обод кўча" дастури доирасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимиз ташаббуси билан амалга оширилаётган ушбу дастур асосида вилоят ҳокимлиги, республика ишчи гуруҳи, умуман, барча мутасадди ва масъул ташкилотлар вакиллари томонидан маҳаллаларда олиб бориладиган қурилиш, ободонлаштириш ҳамда тарғибот ишлари юзасидан режалар ишлаб чиқилиб, амалий ишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, ана шу ишлар натижасида Избоскан туманидаги Гулистон маҳалласи ҳақиқий гулистонга айланмоқда. Айни кунда мазкур маҳалладаги 756 хонадон, 1 минг 273 оила таркибида 3 минг 900 нафарга яқин аҳоли истиқомат қилади. Уларнинг 2 минг 300 нафардан ортиғи хотин-қизлардир. Маҳалладаги ҳар бир кўча, хонадонда ободонлаштириш, шунингдек, табиий газ, ичимлик суви ҳамда электр энергияси таъминотини яхшилаш бўйича амалий ишлар олиб борилмоқда. Бундан каттаю кичик беҳад хурсанд.
Туман тиббиёт бирлашмаси шифокор ва ҳамширалари, кўча бошилар, маҳалланинг "Оқила аёллар" ҳаракати фаоллари маҳалладаги ҳар бир хонадонга кирмоқда, улар билан суҳбатлар ўтказмоқда, саломатликларини текширмоқда. Бундан ташқари, аҳоли вакиллари иштирокида соғлом турмуш тарзи кўникмаларини шакллантириш, хонадонлар покизалиги ва озодалигини сақлаш, фуқароларнинг тиббий ва ҳуқуқий саводхонлиги юксалтиришга қаратилган тарғибот тадбирлари ҳам ўтказилмоқда.
Маҳалладаги ижтимоий соҳа объектларини таъмирлаш, ободонлаштириш бўйича ҳам ишлар белгиланган. Вилоят ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмонов ҳудуддаги 30-умумтаълим мактабида бўлиб, ушбу мактабни реконструкция қилиш, фаоллар залини таъмирлаш бўйича масъулларга топшириқлар берди. Мактабнинг битирувчи синф ўқувчилари билан бўлган суҳбатда ўз тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган 11-синф ўқувчилари Шоҳиста Козимжонова ва Фарзона Шуҳратовага универсал тикув машиналари топширди. Энди улар дарсдан кейин ўз хонадонида тикувчилик билан шуғулланиш, даромад топиш имконига эга бўлди.
Умуман, маҳаллада дастур доирасида амалга ошириши белгиланган кенг кўламли ишлар қизғин давом этмоқда.

В отобранных четырех махаллях Андижанской области – махалле «Кызылтукай» Кургантепинского района, махалле «Кутлуг» Джалакудукского района, махалле «Мехнатабад» Бустанского района, махалле «Гулистан» Избасканского района в рамках программы «Обод махалла – обод хонадон – обод куча» («Благоустроенная махалля – благоустроенный дом – благоустроенная улица») осуществляются широкомасштабные работы.
На основе данной программы, осуществляемой по инициативе Президента страны, представителями хокимията, республиканской рабочей группы, всех уполномоченных и ответственных организаций были разработаны планы по проведению в махаллях строительных, благоустроительных, агитационных работ. На их основе и осуществляются практические работы.
В частности, в результате осуществленных работ махалля «Гулистан» Избасканского района стала превращаться в поистине цветущий край. В настоящее время в махалле 756 домовладений, в них проживают около 3 900 жителей (1 273 семьи). Из них 2 300 составляют женщины. На каждой улице в махалле, в каждом доме проводится практическая работа по благоустройству, улучшению обеспечения электроэнергией, питьевой водой, газом. Этому рады и стар, и млад.
Врачи и медсестры медицинского объединения района, активистки женского движения и старшие улиц побывали в каждом доме махалли. Провели беседы с их жителями, провели медосмотр. Кроме того, с участием представителей населения проводятся агитационные мероприятия, направленные на повышение правовой грамотности, формирования у них навыков здорового образа жизни, сохранения чистоты в доме.
Также намечены работы по ремонту и благоустройству объектов социальной сферы в махалле. Хоким области Шухратбек Абдурахмонов побывал в общеобразовательной школе № 30, которая расположена на данной территории, и дал поручения ответственным по реконструкции школы и ремонту актового зала. В ходе встречи с учащимися выпускных классов школы Шохисте Козимжоновой и Фарзоне Шухратовой, пожелавшим начать предпринимательскую деятельность, передал универсальные швейные машины. Теперь они получили возможность в свободное от учебы время заниматься на дому швейным делом и получать доходы.