Қизилқум маҳалласи обод бўлмоқда
Наманган вилояти ҳокими Шавкат Абдураззоқов Мингбулоқ туманида бўлиб, Қизилқум маҳалласида «Обод кўча, обод хонадон» дастури асосида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишди.
Дастур ижроси доирасида ҳудудда кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилаётган бўлиб, ҳозирга қадар 2,5 миллиард сўмлик 13,7 километр тоза ичимлик суви тармоғи тортилди, 393 хонадонга сув ҳисоблагичлар ўрнатилди. Шунингдек, 2023 йил биринчи ярмида сув иншоотлари тўла таъмирланди. Электр таъминотини яхшилаш мақсадида жойларга бетон таянч устунлар ва 1 та трансформатор ўрнатилди. 3,7 километр электр тармоқ, 1 та трансформатор мукаммал таъмирланди. Шу билан бирга, 168 та аҳоли хонадонида газ жиҳозлари жорий таъмирланди. Мослаштирилган ҳудуд бўлганлиги сабабли 1,2 километр газ тармоғи демонтаж қилинди. Жами 3 километр узунликда оптик толали алоқа тармоғи тортилиши эвазига 40 та хонадон интернет хизматига уланди.
Айни пайтда маҳалланинг 9,5 километр ички қисми тўлиқ асфальтланмоқда.
- Барча кўчалар асфальтланади, - деди вилоят раҳбари аҳоли билан мулоқот чоғида. - Маҳалла учун янги бино, спорт майдончаси, оналар ва болалар хиёбони барпо этилади. Маҳалла тамоман янги қиёфа касб этади.

Махалля Кызылкум благоустраивается
Хоким Наманганской области Шавкат Абдуразаков посетил Мингбулакский район и ознакомился с работой, реализуемой в махалле Кызылкум на основе программ «Благоустроенная улица», «Благоустроенный дом».
На сегодняшний день здесь проложено 13,7 километра сети чистой питьевой воды на 2,5 миллиарда сумов, установлены водомеры в 393 домохозяйствах. Также в первом полугодии 2023 года полностью отремонтированы водные сооружения. В целях улучшения электроснабжения на местах установлены бетонные столбы и трансформатор, капитально отремонтированы 3,7 километра электросети. При этом в 168 домохозяйствах произведен текущий ремонт газового оборудования. В связи с тем, что район входит в состав адаптированных зон, демонтировано 1,2 километра газовых сетей. 40 домов подключены к интернету путем прокладки оптоволоконной сети общей протяженностью 3 километра.
В настоящее время 9,5 километра внутренних дорог махалли покрываются асфальтом.
– Все улицы будут заасфальтированы, – сказал глава области в ходе диалога с населением. – Будут построены новое здание махалли, спортивная площадка, сквер для прогулок мам и детей. Махалля приобретет совершенно новый облик.