Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 май куни саноат ва жамоат транспорти соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар, маҳаллалардаги бунёдкорлик ишлари билан танишиш мақсадида Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Чилонзор саноат зонасидаги корхоналар фаолияти билан танишди.
Мазкур саноат ҳудудида бугунги кунда 510 та корхона бўлиб, яна кўплаб янгилари ташкил этилмоқда.
Хусусан, озиқ-овқат корхонасида йилига 7 минг тонна маҳсулот, шу жумладан, 10 турдаги чипс тайёрланмоқда. Яқинда лойиҳанинг иккинчи босқичи ишга туширилиб, маҳсулотлар тури кенгайтирилади.
Мебелсозлик тармоғидаги корхонада йилига 2 миллион метр квадрат ёғоч панеллар ишлаб чиқарилмоқда. Уларнинг катта қисми импорт ўрнини босиши билан аҳамиятли.
Функционал озиқ-овқатлар комбинатида йилига 5 миллион қути йодланган қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Уларнинг 30 фоизини экспортга йўналтириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу корхоналарнинг ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Уларнинг ҳар бири ўзига хос йўналиш танлаганига эътибор қаратиб, барча ҳудудларда шундай корхоналарни ташкил этиш зарурлигини таъкидлади. Йоднинг аҳоли саломатлиги учун муҳимлигини инобатга олиб, мамлакатимизда йод билан бойитилган озиқ-овқатларни кўпайтириш бўйича кўрсатма берди.
Шу ерда Чилонзор туманида саноатни ривожлантириш режалари бўйича тақдимот ўтказилди.
– Чилонзор туманида жуда катта инфратузилма, бўш турган бинолар, кафолатланган энергия ресурлари бор. Фақат тадбиркорларга маблағ бериб, хорижий технологиялар олиб келиб, Чилонзорни индустрия хабига айлантириш керак, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари иқтисодий лойиҳалар ижтимоий соҳада ҳам натижа келтириши зарурлигига алоҳида тўхталди. Тадбиркорларга кўмак бериб, фаолиятини кенгайтириб, маҳаллаларда камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигига ҳисса қўшиш зарурлигини таъкидлади. Бу борада бошланган янги дастурдан фойдаланиб, тумандаги 3 минг камбағал ва 10 минг ишсиз фуқарони иш билан таъминлаш вазифаси қўйилди.
Президентимиз Чилонзор туманидаги корхоналарда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар кўргазмасини ҳам кўздан кечирди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари “Тошшаҳартрансхизмат” акциядорлик жамияти тизимидаги 7-автобус саройига борди.
Аҳолининг кундалик ҳаётига дахлдор ҳар бир масала давлатимизнинг эътиборида. Хусусан, жамоат транспорти тизими ўсиб бораётган талабдан келиб чиқиб ривожлантирилмоқда.
Сўнгги йилларда Тошкент шаҳри ҳам энига, ҳам бўйига ўсди. Муқим аҳоли, вақтинча яшовчилар, туристлар, талабалар сони ошди. Илгари шаҳарда кунига 800-900 минг йўловчи жамоат транспортидан фойдаланган бўлса, ҳозирда бу кўрсаткич 1 миллион 300 мингдан ошган. Шу боис автобуслар етишмаслиги, кутиш вақти кўплиги каби муаммолар юзага келган эди.
Давлатимиз раҳбари ўтган йил 13 декабрь куни пойтахтмиздаги 18-автобус саройида бўлиб, бу аҳволни ўзи кўрган, янги автобуслар олиб келиш ва йўловчиларга қулайликларни ошириш бўйича топшириқлар берган эди. Шундан келиб чиқиб, жорий йил 16 февралда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Бу галги ташриф чоғида Шавкат Мирзиёев соҳадаги вазифалар ижроси билан танишди.
Апрель-май ойларида Тошкент шаҳрига 755 та замонавий автобус олиб келиниб, йўловчилари энг кўп йўналишларга қўйилган. Натижада автобусларнинг кунлик сони 1 минг 400 тага етган, 9 та қўшимча йўналиш очилган. Яқин кунларда яна 245 та автобус келтирилади.
Жумладан, 7-автобус саройи шу пайтгача 18 та йўналишда кунига 90 минг йўловчига хизмат кўрсатар эди. Яқинда унинг парки 67 та янги транспорт билан бойиди. Табиийки, йўловчи ташиш қуввати ошиб, автобусларнинг оралиқ вақти қисқарди.
Мутасаддилар Тошкент шаҳрининг янгиланган Транспорт бош режаси бўйича ҳам ахборот берди. Қайд этилганидек, у шаҳарнинг кенгайиши ва йўловчилар оқими таҳлили асосида, 167 та йўналишдан иборат тарзда ишлаб чиқилган. Шундан 17 тасида кунлик режа белгилаш тартиби бекор қилиниб, босиб ўтилган масофага қараб ҳисоб-китоб тизимига ўтилган. Июнь-июль ойларида қолган 150 та йўналиш ҳам тендер савдолари орқали шундай тизимга ўтказилади. Натижада қатновлар мунтазамлиги таъминланади, хизмат сифати ошади.
Бунда ҳайдовчиларнинг малакаси ҳам жуда муҳим. Шу боис Тошкент давлат транспорт университети ва бошқа ўқув марказларида ҳайдовчиликка ўқитиш ҳамда қайта тайёрлаш йўлга қўйилган. Автобус ҳайдовчиларининг ойлик маошлари икки баробар оширилиб, йил бошидан бери мингдан зиёд ҳайдовчи ишга қабул қилинган.
Давлатимиз раҳбари автобусларга сифатли сервисни йўлга қўйиш муҳимлигини таъкидлади. Йўлкира тўлови тизимини тартибга солиш, ҳаракат назоратини рақамлаштириш, бекатларда шароитларни яхшилаш бўйича кўрсатмалар берди.
– Янги автобуслар, албатта, халқимизга қўшимча шароит яратди, – деди Шавкат Мирзиёев. – Эндиги вазифа йўлларда тирбандликни камайтириб, автобусларнинг эркин ҳаракатини таъминлаш. Пировард мақсад – Тошкентда жамоат транспорти қамровини 2 миллион йўловчига етказиш.
Президент автобусга ўтириб, оддий йўловчилар билан бирга йўналиш бўйлаб юриб кўрди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳридаги 3-Катта Чилонзор маҳалласига ҳам ташриф буюрди.
Мамлакатимизда барча дастурлар аҳоли эҳтиёжидан келиб чиқиб, манзилли амалга оширилмоқда. Бунинг учун “маҳалладаги бешлик” тизими жорий этилиб, уларга кенг имкониятлар берилди. “Хавфсиз маҳалла”, “Хавфсиз кўча” концепциялари ҳаётга татбиқ этилмоқда. Маҳаллаларнинг ўзига маблағ йўналтирилиб, обод қилинмоқда.
Бу 3-Катта Чилонзор маҳалласида ҳам яққол намоён. Фуқаролар йиғини биноси, 52 та кўп қаватли уй замонавий қиёфага эга. Майдончалар ва ички йўллар текисланиб, атрофи ободонлаштирилган. Болалар ўйингоҳи ва сайилгоҳ ташкил этилган.
«Яшил макон» умуммиллий лойиҳасига мувофиқ, бўш майдонларга дарахт кўчатлари, райҳон, намозшомгул каби гуллар экилди, майсазорлар ташкил этилди. Маҳалла ҳудудидан ўтган “Анҳор” канали бўйида сайилгоҳ, пиёдалар ва велосипед йўлаклари барпо этилди. Шунингдек, электр подстанцияси, трансформатор ва паст кучланишли кабеллар янгиланди.
Президентимиз бу ўзгаришларни кўздан кечирди. Шу ерда маҳаллалар фаоллари, нуронийлар билан мулоқот бўлди.
– Биласизлар, ҳамма ишларимизни маҳаллада амалга оширяпмиз. Агар маҳалла обод, оилалар тинч ва даромадли бўлса, ўқиш, изланиш, ривожланиш бўлади. Шу боис бу тизимга қўшимча ваколатлар бераяпмиз. Бугун маҳалла камбағалликни қисқартириш, хотин-қизлар муаммосини ҳал қилиш, ёшлар тарбиясида катта кучга айланмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев.
Аҳоли вакиллари буни маҳалла ҳаётида сезаётгани, ёшларни ўқитиш, ишга жойлаштириш эътиборда эканини айтишди. Чилонзордаги 55 та маҳаллани обод қилиш, ижтимоий масалаларни ҳал этишга 115 миллиард сўм ажратилгани қайд этилди.
Бу йил Тошкент шаҳрининг 585 та маҳалласига 351 миллиард сўм, шундан Чилонзордаги 55 та маҳаллага 35 миллиард сўм йўналтирилиши маълум қилинди.
Президент бандлик масаласига алоҳида эътибор қаратди.
– Хабарингиз бор, камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича янги тизим асосида иш бошладик. Бунда маҳаллалардаги ишсизлар салоҳиятли тадбиркорларга бириктирилади. Чилонзор туманида 10 минг нафар ишсиз фуқаронинг бандлигини таъминлашимиз керак. Ўйлайманки, тадбиркорлар бу бўйича ўзига масъулият олиб, нуронийларимиз бош-қош бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Учрашувда Президент фуқаролар билан очиқ, самимий суҳбатлашди.
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳридаги Ғафур Ғулом номидаги маданият ва истироҳат боғида бўлди.
Бу маскан 2019 йилда хорижий компанияга ижарага берилган эди. Ўтган вақтда 12 миллион долларлик қурилиш-таъмирлаш ишлари амалга оширилиб, шароитлар яхшиланди. 43 та янги аттракцион ўрнатилиб, уч юздан зиёд иш ўрни яратилди.
Асосийси, боғни реконструкция қилишда бирор-бир дарахтга зиён етказилмасдан, аксинча, ҳудудга уч мингдан зиёд манзарали кўчатлар ва дарахтлар экилди. Боғда ичимлик суви ва газ ҳамда канализация ўтказилган, шунингдек, ҳудуд тўлиқ замонавий суғориш тизими билан қамраб олинган.
Илгари боққа кунига 30 минг атрофида меҳмон келган бўлса, реконструкциядан сўнг ўртача 60 минг киши ташриф буюрмоқда.
Давлатимиз раҳбари боғ бўйлаб юриб, одамлар билан суҳбатлашди. Болажонларга меҳр кўрсатиб, эзгу тилаклар билдирди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 мая посетил Чиланзарский район города Ташкента с целью ознакомления с реализуемыми проектами в сфере промышленности и общественного транспорта, ходом созидательной работы в махаллях.
Сначала глава государства ознакомился с деятельностью предприятий Чиланзарской промышленной зоны в городе Ташкенте.
Сегодня в промзоне действуют 510 предприятий, создаются новые производства.
В частности, одно из предприятий пищевой промышленности изготавливает 7 тысяч тонн продукции в год, в том числе 10 видов чипсов. Скоро будет запущен второй этап проекта, что позволит расширить ассортимент продукции.
Действующее здесь мебельное предприятие ежегодно производит 2 миллиона квадратных метров деревянных панелей, большая часть которых замещает импорт.
На комбинате функционального питания налажено производство йодированных кондитерских изделий мощностью 5 миллионов упаковок в год. На экспорт планируется поставлять 30 процентов продукции.
Глава государства осмотрел технологический процесс предприятий. Обратив внимание на уникальную направленность каждого производства, указал на необходимость создания таких мощностей во всех регионах. Отметив важность йодированных продуктов питания для здоровья населения, Президент дал указание нарастить производство продовольственной продукции, обогащенной йодом.
Здесь же состоялась презентация планов по развитию промышленности в Чиланзарском районе.
– Чиланзарский район обладает огромной инфраструктурой, здесь есть много неиспользуемых зданий и гарантированный доступ к энергоресурсам. Необходимо только финансово поддержать предпринимателей, привезти зарубежные технологии и превратить Чиланзар в индустриальный хаб, – сказал Президент.
Глава государства особо отметил, что экономические проекты должны приносить и социальный эффект. Подчеркнута необходимость содействия предпринимателям в развитии и расширении деятельности, чтобы они могли участвовать в сокращении бедности и повышении занятости в махаллях. Поставлена задача предоставить работу 3 тысячам малообеспеченных и 10 тысячам безработных граждан района, в том числе через участие в стартовавшей недавно новой программе.
Президент также осмотрел выставку товаров, выпускаемых предприятиями Чиланзарского района.
После этого глава государства посетил автобусный парк № 7 акционерного общества «Тошшахартрансхизмат».
Каждый вопрос, связанный с повседневной жизнью населения, находится под постоянным вниманием государства. В частности, в связи с растущим спросом развивается система общественного транспорта.
За последние годы город Ташкент укрупнился. Увеличилось количество постоянных и временных жителей, туристов, студентов. Если раньше общественным транспортом в городе пользовались 800–900 тысяч пассажиров, то сейчас эта цифра превысила 1 миллион 300 тысяч. Поэтому возникли такие проблемы, как нехватка и долгое время ожидания автобусов.
13 декабря прошлого года глава государства посетил автобусный парк №18 столицы, где лично ознакомился с положением дел и дал поручение привезти новые автобусы, создать комфортные условия для пассажиров. На основании этого 16 февраля текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по реформированию системы общественного транспорта». В ходе нынешнего посещения Шавкат Мирзиёев ознакомился с выполнением поставленных задач.
В апреле-мае в город Ташкент было доставлено 755 современных автобусов, они поставлены на маршруты с наибольшим пассажиропотоком. В результате ежедневное количество автобусов достигло 1400, открыто 9 дополнительных маршрутов. В ближайшие дни привезут еще 245 автобусов.
В частности, автобусный парк №7 до настоящего времени обслуживал 90 тысяч пассажиров в сутки на 18 маршрутах. Недавно он пополнился 67 новыми автомобилями. Естественно, увеличилась пропускная способность пассажирских перевозок, уменьшился интервал движения автобусов.
Ответственные лица доложили об обновленном Транспортном генплане города Ташкента. Отмечалось, что он был разработан на основе анализа расширения города и пассажиропотока, включает в себя 167 маршрутов. На 17 из них отменен порядок определения суточного плана, эти маршруты переведены на систему расчетов по пройденному расстоянию. В июне-июле оставшиеся 150 маршрутов также будут переведены на эту систему через тендеры. В результате будет обеспечена регулярность поездок, повысится качество обслуживания.
Немаловажное значение имеет квалификация водителей. В связи с этим в Ташкентском государственном транспортном университете и других образовательных центрах развернуты обучение и переподготовка водителей. Заработная плата водителей автобусов увеличена в два раза, с начала года принято на работу более тысячи водителей.
Глава государства подчеркнул важность налаживания качественного автобусного обслуживания, дал указания по упорядочиванию системы оплаты за проезд, цифровизации управления движением и улучшению условий на остановках.
– Новые автобусы, безусловно, создали дополнительные условия для пассажиров, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Следующая задача – уменьшить пробки на дорогах и обеспечить свободное движение автобусов. Конечной целью является увеличение охвата общественным транспортом в Ташкенте до 2 миллионов пассажиров.
Президент сел в автобус и проехался по маршруту вместе с обычными пассажирами.
Глава государства также посетил махаллю Катта Чилонзор-3 в городе Ташкенте.
В нашей стране все программы в махалле реализуются исходя из запросов населения. Для этого была внедрена система «махаллинской пятерки», которой предоставлены широкие возможности. Реализуются концепции «Безопасная махалля» и «Безопасная улица», средства на благоустройство направляются непосредственно махаллям.
Результаты этой работы можно увидеть на примере махалли Катта Чилонзор-3. Здание схода граждан, 52 многоквартирных дома приобрели современный облик. Приведены в порядок территория и внутренние дороги, организованы детские площадки и аллея.
В соответствии с общенациональным проектом «Яшил макон» высажены деревья, базилик и бархатцы, заложены газоны. На набережной проходящего через махаллю канала Анхор появились пешеходные и велосипедные дорожки. Кроме того, были обновлены электроподстанция, трансформатор и кабели низкого напряжения.
Президент ознакомился с проделанной работой, побеседовал с представителями схода граждан и старшего поколения.
– Как вам известно, все наши начинания мы осуществляем непосредственно в махалле. Если махалля благоустроена, если семьи живут мирно и благополучно, будут и рост, и развитие. Именно поэтому мы наделяем этот институт дополнительными полномочиями. Сегодня махалля становится реальной силой по сокращению бедности, решению проблем занятости, вопросов молодежи и женщин, а главное, сохранению мира, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Жители отметили, что чувствуют преобразования, происходящие в жизни, особое внимание, уделяемое государством образованию и трудоустройству молодежи. Было подчеркнуто, что на благоустройство и решение социальных вопросов в 55 махаллях Чиланзара выделено 115 миллиардов сумов.
Сообщено, что в этом году 585 махаллям Ташкента будет направлен 351 миллиард сумов, в том числе 35 миллиардов сумов 55 чиланзарским махаллям.
Президент особо затронул вопрос занятости.
– Знаете, мы начали работать по новой системе в сфере сокращения бедности и обеспечения занятости населения. В этом процессе передовые предприниматели возьмут шефство над безработными в махаллях. В Чиланзарском районе нам предстоит обеспечить занятость 10 тысяч безработных граждан. Надеюсь, что предприниматели ответственно подойдут к этому вопросу, а представители старшего поколения помогут советом, – сказал глава государства.
В ходе встречи Президент открыто и искренне побеседовал с соотечественниками.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил парк культуры и отдыха имени Гафура Гуляма в городе Ташкенте.
В 2019 году парк был предоставлен в аренду иностранной компании. За прошедшее время здесь выполнены строительно-ремонтные работы на 12 миллионов долларов, установлено 43 новых аттракциона, создано более 300 рабочих мест.
Главное, что при реконструкции парка не пострадало ни одно дерево, наоборот, в парке было высажено более трех тысяч декоративных саженцев и деревьев. В парк проведена сеть питьевого водоснабжения, газоснабжения и канализация, территория полностью покрыта современной оросительной системой.
Если прежде парк посещало около 30 тысяч гостей в день, после реконструкции среднее число посетителей выросло до 60 тысяч.
Глава государства прошелся по парку, побеседовал с отдыхающими. Особенно тепло поприветствовал детей, выразил им наилучшие пожелания.