Қашқадарёда 440 минг аҳоли даромадли иш билан таъминланади
Сўнгги йилларда давлат ва жамиятни ислоҳ қилишда, аввало фуқаролар билан давлат органлари ўртасида самарали мулоқот тизими йўлга қўйилди. Давлат раҳбаридан тортиб энг қуйи бўғин раҳбарларининг аҳоли билан доимий ва юзма-юз мулоқот олиб бориш тизими жорий қилинди.
Хусусан, Президентимизнинг ҳудудлардаги бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар ва аҳоли ҳаёти билан яқиндан танишиш мақсадида вилоятларга ташрифи анъана тусига кирди. Жумладан, жорий йилнинг 24 февраль куни давлатимиз раҳбари Қашқадарё вилоятида бўлиб, вилоятда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши билан танишди.
Ташриф аввалида Президентимиз Қарши туманида 2021 йилда янгидан ташкил этилган Янги Батош маҳалласида бўлиб, маҳалла инфратузилмаси, фуқаролар турмуш тарзи билан яқиндан танишди. Маҳаллада янгидан ташкил этилган 660 ўринли мактабда бўлиб, у ерда ўқувчи ёшлар ва педагоглар билан мулоқот қилди.
Шу ўринда айтиб ўтиш керак, бугун мамлакатда амалга оширилаётган ҳар бир ислоҳотда таълим соҳасига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Биргина Қашқадарё вилояти мисолида оладиган бўлсак, вилоятда 155 минг ўқувчи ўрни етишмас эди. Бунинг учун вилоятга 1 триллион маблағ ажратилиб, 215 та мактаб қурилди. Натижада Қашқадарё вилояти мактаблар сони бўйича республикада биринчи ўринга кўтарилди.
Мулоқот давомида давлат раҳбари эндиликда ўқувчилар мактабдан чет тилларини ва ҳунар ўрганиб чиқиши, 11-синф ҳаёт йўли синфи бўлиши ва ҳар бир ёш шундай ўқиб, жамиятда ўз ўрнини топса, бу Ўзбекистонимизга мустаҳкам замин бўлишини таъкидлаб ўтди.
Шу билан бирга, ташриф давомида Президентимиз Қарши шаҳридаги “Буюк турон” кичик саноат зонасида ҳам бўлиб, бу ерда тадбиркорлар учун яратилган шароитлар ва лойиҳаларнинг амалга оширилиши ҳамда ишчилар меҳнат фаолияти билан танишди. Ушбу саноат зонасида ҳозирга қадар 2 та лойиҳа амалга оширилган бўлиб, 500 дан ортиқ иш ўрни яратилган. Жорий йил охирига қадар яна 2 та лойиҳа ишга туширилади ва умумий иш ўринлари сони 1 минг 500 тага етади.
Албатта, ҳудудлар иқтисодиётини юксалтириш ва аҳоли турмуш фаровонлигини оширишда бундай саноат зоналарининг ўрни беқиёс саналади. Боиси, Қашқадарё вилояти тадбиркорликни ривожлантириш учун меҳнаткаш аҳолиси сони юқори, бой табиий ресурслари етарли бўлган вилоят ҳисобланади.
Жумладан, вилоят ҳудудида ерости ва ерусти табиий қазилма бойликлари, қолаверса қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари бўйича улкан хом ашё базаси ҳамда истеъмол бозори мавжуд. Аммо, вилоятда етиштирилаётган қишлоқ хўжалик маҳсулотларининг саноат усулида қайта ишлаш даражаси паст. Хусусан, етиштирилган меванинг 12 фоизи, сабзавотнинг 2 фоизи, узумнинг 4,8 фоизи, гўштнинг 1,1 фоизи, сутнинг 2,8 фоизи қайта ишланаётганлиги, бу маҳсулотларга вилоятнинг ўзида катта бозор борлигини кўрсатади.
Вилоятда кейинги 5 йилда етиштириладиган қарийб 10 миллион тонналик чорвачилик маҳсулотларини ёки қарийб 65 миллион тонналик деҳқончилик маҳсулотларини қайта ишлаш бўйича янги инвестиция лойиҳаларини жорий этиш зарурати мавжуд. Шу боис, вилоят фаоллари билан бўлиб ўтган йиғилишда давлатимиз раҳбари вилоятни келгуси йилларда ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирларни белгилаб берди.
Йиғилишда, аввало, вилоятда энергия таъминотини яхшилаш чоралари кўрсатиб ўтилди. 2023 йилда вилоятда электр истеъмоли 6,9 миллиард киловатт соатни ташкил этиб, 310 миллион киловатт тақчиллик бўлиши кутилаётгани ҳисобга олиниб, Нишон ва Чироқчи туманларида 3 та қуёш электр станциясини ишга тушириш режалаштирилган.
Шу билан бирга, электр тармоқлари янгиланиб, энергия истеъмоли юқори қурилмалар алмаштирилади. Йилига 2,2 миллиард киловатт сарфлайдиган Қарши магистрал каналининг насос станцияларида 6 частотали бошқариш воситаси ўрнатилади. Бу орқали шу йилда 50 миллион киловатт, келгуси йилдан бошлаб йилига 175 миллион киловатт электр иқтисод қилинади.
Йиғилишда вилоятда саноатни ривожлантириш, тадбиркорлик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳам қатор чоралар белгилаб олинди. Хусусан, 2023 йилда вилоятга 1,5 миллиард доллар инвестиция жалб қилиниб, 440 минг аҳолини даромадли иш билан таъминланади.
Айни кунда вилоятдаги тадбиркорлар учун яратиб берилган шароит сабаб 80 та маҳаллада 6 мингдан зиёд аҳоли касаначилик билан шуғилланиб келмоқда. Хусусан, касаначиликка жалб қилинган эҳтиёжманд фуқарога ижтимоий нафақа 6 ой давомида тўлаб берилмоқда. Асбоб-ускуна ва хомашё сотиб олишлари учун эса 9 миллион сўмгача субсидия тақдим этилади. Булар орқали Қашқадарёда яна 150 та маҳаллада қўшимча 20 минг аҳолини касаначи қилиш мумкинлиги қайд этилди.
Шунингдек, аҳоли бандлигини таъминлаш мақсадида Деҳқонобод, Яккабоғ, Шаҳрисабз ва Нишон туманларида сув таъминотини яхшилаб, 10 минг аҳолини банд қилиш, Миришкордаги 5 минг гектарли табиий кўлда балиқ етиштиришни кўпайтириш вазифалари белгилаб олинди.
Хулоса қилиб айтганда, ташриф давомида белгилаб берилган вазифа ва режалар, аввало, вилоят аҳолиси фаровонлигини ошириш, турмуш тарзини янада яхшилашга қаратилгани билан аҳамиятлидир.

В последние годы в процессе реформировании государства и общества была налажена эффективная система регулярного очного диалога с населением руководителей – от главы государства до представителей низовых звеньев.
В частности, стало традицией посещение Президентом регионов с целью ознакомления с проводимой созидательной работой, реализуемыми крупными проектами и жизнью населения. Так, 24 февраля текущего года глава государства посетил Кашкадарьинскую область и ознакомился с ходом осуществляемых в регионе социально-экономических реформ.
В начале поездки Президент посетил созданную в 2021 году в Каршинском районе махаллю «Янги Батош», ознакомился с ее инфраструктурой и образом жизни жителей. Он посетил недавно открытую в махалле школу на 660 мест, пообщался с учащимися и педагогами.
Здесь следует отметить, что в ходе реформ, осуществляемых в стране, особое внимание уделяется совершенствованию сферы образования. Если, к примеру, взять Кашкадарьинскую область, то еще несколько лет назад в школах региона не хватало 155 тысяч мест. Для решения этой проблемы области был выделен 1 триллион сумов, за счет чего построено 215 школ. В результате Кашкадарьинская область вышла на первое место в республике по количеству общеобразовательных школ.
В ходе беседы глава государства подчеркнул, что теперь учащиеся изучают несколько иностранных языков и профессии в школе и, если каждый молодой человек будет учиться таким образом, то обязательно найдет свое место в обществе, станет прочной опорой для Нового Узбекистана.
В ходе посещения Президент побывал в малой промышленной зоне «Буюк турон» в городе Карши, где ознакомился с созданными для предпринимателей условиями, ходом реализации проектов. В настоящее время в этой промзоне реализовано 2 проекта и создано более 500 рабочих мест. До конца текущего года будет запущено еще 2 проекта, а общее количество рабочих мест достигнет 1500.
Безусловно, такие промышленные зоны играют важную роль в оздоровлении экономики регионов и повышении благосостояния населения. В Кашкадарьинской области высока численность трудолюбивого населения, достаточно природных ресурсов для развития предпринимательства. В частности, здесь имеется большой запас наземных и подземных богатств, выращивается достаточно сельскохозяйственной продукции. Однако уровень промышленной ее переработки довольно низкий. Так, перерабатывается всего 12 процентов выращенных фруктов, 2 процента овощей, 4,8 процента винограда, 1,1 процента мяса, 2,8 процента молока, что свидетельствует о наличии большого рынка сбыта данной продукции в самом регионе.
В области имеется потребность в новых инвестиционных проектах по переработке около 10 миллионов тонн животноводческой продукции, почти 65 миллионов тонн сельскохозяйственной продукции, которая будет выращена в области в ближайшие 5 лет. Поэтому на встрече с активом региона глава государства определил меры, направленные на развитие в ближайшие годы.
На встрече были даны поручения по улучшению энергоснабжения региона. С учетом того, что в 2023 году потребление электроэнергии в области составит 6,9 миллиарда киловатт-часов, а дефицит составляет 310 миллионов киловатт-часов, в Нишанском и Чиракчинском районах планируется запустить три солнечные электростанции.
Вместе с тем будут обновлены электрические сети и заменены устройства с высоким энергопотреблением. На насосных станциях Каршинского магистрального канала, потребляющего 2,2 миллиарда киловатт-часов в год, будет установлено 6-частотное регулирующее устройство. Это позволит в этом году сэкономить 50 миллионов киловатт электроэнергии и со следующего года экономить до 175 миллионов киловатт в год.
На заседании был определен ряд мер по поддержке развития в регионе промышленности, предпринимательства и надомного труда. В частности, в 2023 году в область будет привлечено 1,5 миллиарда долларов инвестиций и 440 тысяч жителей будут обеспечены прибыльной работой.
В настоящее время благодаря созданным для предпринимателей условиям свыше 6 тысяч жителей 80 махаллей области занимаются надомным трудом. В частности, малообеспеченным гражданам, занятым надомной работой, социальное пособие выплачивается в течение 6 месяцев. На приобретение оборудования и сырья будут предоставляться субсидии в размере до 9 миллионов сумов. Это позволит привлечь к надомничеству дополнительно 20 тысяч жителей 150 махаллей области.
Также в целях обеспечения занятости населения определены задачи по улучшению водоснабжения Дехканабадского, Яккабагского, Шахрисабзского и Нишанского районов, трудоустройству 10 тысяч человек, увеличению выращивания рыбы в природном водоеме площадью 5 тысяч гектаров в Миришкорском районе.
В заключение отметим, что задачи и планы, определенные главой государства в ходе посещения, важны тем, что они направлены на повышение благосостояния и дальнейшее улучшение условий жизни жителей региона.