Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасида белгиланган устувор вазифалар ижроси юзасидан Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишни соғлиқни сақлаш вазири А.Иноятов олиб борди.
– Раҳбар кабинетда ўтириши, ишга келиб кетиши ёки қайсидир масала билан югуриб юриши мумкин, лекин тизимли муаммони ҳал қила олмаса ёки натижа кўрсатмаса, бундай раҳбарнинг кимга кераги бор?! Бу гап, аввало, вазирликнинг ўзига ҳам тегишли, – деди вазир. – Вазирлик, ҳудудий бошқармалар ва туман тиббиёт бирлашмалари, ихтисослаштирилган марказлар, вилоят муассасалари раҳбарлари ишни тўғри ташкил қилмаганликлари учун бугун пастда иш кетмаяпти. Ҳар бир раҳбар ўзгаришни ўзидан бошлаши керак. Ўзини тўғриламаса, ишга янгича ёндашмаса, ташаббус ва фаолликни ўзидан бошламаса, бугун талаб этилаётган натижани кўрсата олмайди.
Йиғилишда таъкидланишича, Республика ихтисослаштирилган марказларининг 1 минг 140 нафар мутахассисини сафарбар қилиш орқали ҳудудларда жигар, қон-томир, қорин, кўкрак қафаси, трансплантология, микрохирургия, реконструктив ва пластик жарроҳлик амалиётлари кенг жорий этилади. Буйрак трансплантацияси амалиёти жорий йилдаги 300 тадан 500 тага, жигар трансплантацияси 20 тадан 50 тага оширилади. Ҳудудларда жорий йилда камида 15 минг нафар беморларга юқори технологияли амалиётларни қўллаш билан ёрдам бериш режалаштирилмоқда. Бунда, юрак туғма нуқсонли беморларга 2500 та окклюдер имплантацияси, 1700 та лапароскопия, 1600 та эндоваскуляр ҳамда шунтлаш, стентлаш, ангиография ва коронарография каби амалиётлар ўтказилади.
Оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқилади. Бунда, туғуруқ комплексларини таъмирлаш, зарур ускуналар билан жиҳозлаш ва туғуруқ ўринлари сонини мавжуд 11 мингтадан 15 мингтага ёки 35 фоизга кўпайтириш кўзда тутилади. 46 та туманлараро перинатал марказини жиҳозлашга 5,2 миллион доллар йўналтирилади. Келгуси йилда болаларнинг ҳам ақлий, ҳам жисмоний, рационал ва соғлом ривожланиши, аёлларда камқонлик ва туғма нуқсонларнинг олдини олиш мақсадида болаларни ҳамда ўсмир қиз ва ҳомиладор аёлларни витамин ва дори воситалари билан бепул таъминлашга 145 миллиард сўм йўналтирилади. Эшитиш қобилияти паст бўлган 250 нафар болаларга кохлеар имплант ўрнатилади. Спинал мушак атрофияси бор 112 нафар болани даволаш учун 120 миллиард сўмлик дори воситалари етказиб берилади.
Ҳайъат йиғилишида малака тоифасини бериш, бу жараёнда инсон омили аралашмайдиган, шаффоф, уч босқичли янги тизим жорий этиш борасида сўз юритилди. Таълим йўналишидаги бюрократик тўсиқларга барҳам берилиши таъкидланди.
Яъни методик қўлланмалар, монографиялар, услубий қўлланмалар, илмий ишларга хулосалар беришни вазирлик томонидан тасдиқлаш тизими бекор қилиниб, барча ваколатлар эндиликда ОТМлар ва ихтисослаштирилган марказлар томонидан амалга оширилади. Бундан ташқари, 2023 йил 1 апрелдан бошлаб, малака тоифаси олиш бўйича тақдим этиладиган ҳужжатлари Давлат хизматлари марказлари орқали фақат электрон шаклда қабул қилиш тартиби жорий этилади. Малака тоифа сертификатлари QR-код қўйилган ҳолда электрон шаклда расмийлаштирилади. Кейинги йилдан бошлаб фармацевтика ва тиббиёт ходимлари фаолиятини босқичма-босқич лицензиялашга ўтилади.
Олий таълим муассасаларининг ўқув дастурлари АҚШ, Корея, Германия ва Россия стандартлари асосида қайта кўриб чиқилади. Тиббиётда етакчи бўлган хорижий университетлар дарслик ва илмий ишлари асосида ўзбек ва қорақолпоқ тилларида янги авлод адабиётлари яратилади. Талабаларни назарий ва амалий билим ҳамда кўникмаларини баҳолаш бўйича икки босқичли янги тизим жорий этилади.
– 2022 йилда 1000 дан ортиқ маҳалла тиббиёт пунктлари ташкил этилган бўлса, 2023 йилда яна 500 тасини ташкил этиш топшириғини олдик, – деди А.Иноятов. – Бундан ташқари, республика бўйича жами 30 та оилавий поликлиника, 110 та оилавий шифокор пунктлари ташкил этилиб, жами бирламчи тизим муассасалари сони 4200 тага етказилади. Бунинг натижасида қўшимча 2 миллион нафар аҳолига бирламчи тиббий хизмат яқинлаштирилади.
Шунингдек, вазир соҳада ҳамон коррупцион ҳолатлар учраётганини таъкидлаб, Янги йилни тизимда “Коррупцияга қарши кураш йили” деб эълон қилди.
– Кўпчиликка маълум бўлган коррупция урчиган бир қатор йўналишлар борки, биринчи навбатда уларга барҳам беришимиз керак. Хусусан, ишга жойлаштириш, айниқса ҳамшираларни, роддомлардаги “суюнчи пули”, “кесарча кесиш” учун белгиланган ставкалар, ордер беришдаги таниш-билишчилик каби иллатлар мавжудлигини ҳамма билади. Афсуски, шу ишларни амалга ошираётган айрим нопок шахслар туфайли бутун тизим шаънига доғ тушмоқда. Янги йилни тизимда “Коррупцияга қарши кураш йили” деб эълон қиламиз. Вазирликнинг махсус “Ишонч телефони” ташкил этилади. Шу билан бирга ишонч телефони сифатида ўзимнинг шахсий рақамимни ҳам киритаман.

Как новый министр будет реформировать сферу? Об этом говорилось на заседании Коллегии Минздрава
Состоялось заседание Коллегии Министерства здравоохранения по реализации первоочередных задач, обозначенных в Послании главы государства Олий Мажлису и народу Узбекистана. Заседание вел министр здравоохранения А.Иноятов.
– Руководитель может сидеть в кабинете, приходить на работу или заниматься каким-либо вопросом, но если он не может решить системную проблему или не показывает результатов, кому нужен такой руководитель?! Этот вопрос, в первую очередь, касается самого министерства, – отметил министр. – Из-за того, что руководители министерства, региональных управлений и районных медицинских объединений, специализированных центров, областных учреждений не организовали работу должным образом, на сегодняшний день в нижних звеньях не продвигается работа. Каждый руководитель должен начать изменения с себя. Если он не исправит себя, если не подойдет к работе по-новому, если не начнет проявлять инициативу и активность, он не сможет показать требуемый результат.
Как отмечалось на заседании, путем привлечения 1 140 специалистов республиканских специализированных центров в регионах будут широко внедрены операции на печени, сосудах, брюшной полости, грудной клетке, трансплантология, микрохирургия, реконструктивная и пластическая хирургия. Количество трансплантаций почек будет увеличено с нынешних 300 до 500, а трансплантаций печени – с 20 до 50. В этом году планируется помочь не менее 15 тысячам пациентов в регионах с применением высокотехнологичных процедур. При этом больным с врожденными пороками сердца будет выполнено 2500 имплантаций окклюдеров, 1700 лапароскопических, 1600 эндоваскулярных операций, а также операции по шунтированию, стентированию, ангиографии и коронарографии.
Будет разработана трехлетняя программа охраны здоровья матери и ребенка. При этом предусматривается ремонт родильных комплексов, оснащение их необходимым оборудованием и увеличение количества родильных мест с имеющихся 11 тысяч до 15 тысяч или на 35 процентов. На оснащение 46 межрайонных перинатальных центров будет выделено 5,2 миллиона долларов. В предстоящем году будет выделено 145 миллиардов сумов на безвозмездное обеспечение витаминами и лекарствами детей, девочек-подростков и беременных женщин в целях умственного и физического, рационального и здорового развития детей, профилактики анемии и врожденных пороков у женщин. 250 детям с нарушениями слуха будут установлены кохлеарные импланты. Для лечения 112 детей со спинальной мышечной атрофией будут доставлены лекарства на сумму 120 миллиардов сумов.
На заседании Коллегии речь шла о введении новой прозрачной трехступенчатой системы с исключением человеческого фактора. Было подчеркнуто, что в образовательном направлении должны быть устранены все бюрократические барьеры.
То есть будет упразднена система утверждения методических пособий, монографий, научных работ министерством, и все полномочия теперь перейдут к вузам и специализированным центрам. Кроме того, с 1 апреля 2023 года будет введен порядок приема документов, представляемых для получения квалификационной категории, через Центры государственных услуг только в электронной форме. Сертификаты о квалификационных категориях выдаются в электронном виде с QR-кодом. Начиная со следующего года деятельность фармацевтических и медицинских работников будет поэтапно лицензироваться.
Учебные программы высших учебных заведений будут пересмотрены на основе стандартов США, Кореи, Германии и России. На основе учебников и научных трудов ведущих зарубежных вузов в направлении медицины на узбекском и каракалпакском языках будет создано новое поколение учебников. Будет введена новая двухступенчатая система оценки теоретических и практических знаний и навыков студентов.
– В 2022 году создано более 1000 махаллинских врачебных пунктов, а в 2023 году нам поручили создать еще 500, – сказал А. Иноятов. – Кроме того, всего по республике будет создано 30 семейных поликлиник и 110 семейных врачебных пунктов с доведением общего количества учреждений первичного звена до 4200. В результате еще 2 миллиона жителей станут ближе к первичной медико-санитарной помощи.
Также министр подчеркнул, что в отрасли все еще существуют коррупционные ситуации и объявил новый год Годом борьбы с коррупцией в системе.
– Есть ряд ситуаций, при которых часто возникают случаи коррупции, и мы должны искоренить их в первую очередь. В частности, всем известны случаи проявления коррупции при трудоустройстве медицинских работников, особенно медсестер, поборы, такие как «суюнчи пули», введенные в роддомах, ставки за кесарево сечение, вымогательство при выдаче ордеров. К сожалению, вся система запятнана некоторыми недобросовестными людьми, которые совершают эти вещи. Мы объявляем новый год Годом борьбы с коррупцией в системе. Будет создан специальный «Телефон доверия» министерства. При этом среди номеров горячей линии я укажу также и свой личный номер, – отметил министр здравоохранения.