Оролбўйи қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш йўлида яна бир лойиҳа ишга туширилади
Шу муносабат билан пойтахтимизда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, БМТТД ва Ислом тараққиёт банки томонидан Оролбўйи минтақасидаги инфратузилмани ривожлантириш ва асосий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини яхшилашга доир янги қўшма лойиҳани ишга тушириш бўйича шартнома имзоланди.
Унда сўз олган иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири ўринбосари Адиз Бобоев, БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска ва бошқалар ушбу лойиҳанинг аҳамиятига эътибор қаратди.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири ўринбосари Адиз Бобоевнинг таъкидлашича, вазирлик БМТТД билан ҳамкорлик келишувига эришди. Бу асосан  Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармасининг 338 миллион долларлик  лойиҳаси доирасида, яъни Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Навоий ва Бухоро вилоятларининг қишлоқ жойларида  инфратузилмани ривожлантиришга қаратилади. 2022 йилдан жойларга чиқиб, аҳолининг яшаш тарзи ўрганилиб, таклифлари асосида манзилли дастурлар шакллантирилади.
Мазкур лойиҳа БМТТД ва Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан ҳамкорликда ҳамда Ислом тараққиёт банкининг молиявий кўмагида амалга оширилади. У Оролбўйи ҳудудига кирувчи вилоятларни қамраб олади.
– БМТТДнинг ушбу лойиҳаси Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК халқаро тараққиёт жамғармаси томонидан молиялаштириладиган Ўзбекистоннинг қишлоқ ҳудудларини барқарор ривожлантириш бўйича инвестиция лойиҳасининг бир қисмидир, – деди БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска. – Ушбу лойиҳани амалга ошириш учун 5 миллион доллари миқдорида маблағ ажратилди. Янги лойиҳанинг мақсади мақбул яшил ва энергия тежамкор ҳамда рақамли ечимлардан фойдаланган ҳолда қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш режаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда маҳаллий ташкилотлар ва бошқа манфаатдор томонлар имкониятини кенгайтиришдан иборат. Хусусан, лойиҳа мақсадли ҳамжамиятларнинг маҳаллий аҳоли эҳтиёжлари ва талабларини аниқлаш, шунингдек, чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш бўйича салоҳиятини кучайтириш режалаштирилган. Бу лойиҳа Оролбўйи аҳолисининг турмуш фаолиятини яхшилаш, қишлоқ аҳолиси учун ресурслар ва хизматлардан муносиб фойдаланишни таъминлашга қаратилган аниқ ечимларни амалга ошириш борасида ҳукумат, Ислом тараққиёт банки ва БМТТД саъй-ҳаракатларини бирлаштириш учун ажойиб имконият бўлади.
Шунингдек, лойиҳа доирасида иқтисодий, операцион ва экологияга оид муҳандислик лойиҳалари, рақамлаштириш, инновацион IT-ечимлари каби бир қатор чора-тадбирлар ҳам амалга оширилади.

ПРООН совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан при финансовой поддержке Исламского банка развития запускают новую инициативу с фокусом на социально-экономическое развитие инфраструктуры и улучшение доступа к базовым услугам в регионе Приаралья.
8 июня 2022 года, Ташкент, Узбекистан. Сегодня был дан старт новой совместной инициативе Программы развития ООН, Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Исламского банка развития по укреплению потенциала сельских сообществ в управлении инфраструктурой в регионе Приаралья. Настоящий проект ПРООН является частью более широкого инвестиционного проекта по устойчивому развитию сельской местности Узбекистана, который будет финансироваться Исламским банком развития и Фондом ОПЕК для международного развития. Для реализации данного проекта были выделены средства в размере 5 млн долларов США.
Общая цель нового проекта ПРООН – расширить возможности и укрепить потенциал местных сообществ архитекторов, инженеров, органов власти и других заинтересованных сторон при разработке и осуществлении планов развития сельской местности с использованием подходящих «зеленых», а также цифровых решений.
В частности, проект будет укреплять потенциал целевых местных сообществ по определению потребностей и нужд местных жителей, а также разработке планов действий. В его рамках запланировано обучение представителей местных архитектурно-проектных институтов и региональных управлений архитектуры и строительства для разработки усовершенствованных инженерных проектов и генеральных планов со средоточием внимания на экономическую, эксплуатационную и экологическую устойчивость.
Приаралье является наиболее уязвимым регионом, подвергшимся негативному влиянию после высыхания Аральского моря и изменения климата, что повлекло за собой ряд социально-экономических и экологических проблем, влияющих на уровень жизни местного населения. Изменение климата приводит к дополнительным и все более серьезным вызовам для человеческого развития в районах, пострадавших от катастрофы Аральского моря, где низкие доходы, растущее засоление земельных и водных ресурсов, отсутствие продовольственной безопасности, подверженность пыльным бурям, низкое качество питьевой воды и ухудшение состояния здоровья местного населения вынуждает многих переносить тяжелые условия жизни или переезжать из региона.
Новый проект ПРООН будет охватывать территории, входящие в зону Приаралья, включая Республику Каракалпакстан, Хорезмскую, Навоийскую и Бухарскую области, наиболее подверженные экологическому кризису.
В целом, внедрение «зеленых» и инновационных технологий при строительстве и архитектурном планировании позволит строить объекты, которые будут отвечать новым современным требованиям и при этом позволять рационально использовать энергию. Работа будет проводиться по внедрению водо- и энергоэффективных, новых сельскохозяйственных, озонобезопасных технологий с низким потенциалом глобального потепления в различных секторах и для различных целей с соблюдением баланса.
По словам постоянного представителя ПРООН в Узбекистане госпожи Матильды Димовска, данный проект станет отличной возможностью объединения усилий правительства Узбекистана, Исламского банка развития и ПРООН в реализации конкретных решений, направленных на улучшение жизнедеятельности населения Приаралья и обеспечение для него достойного доступа к ресурсам и услугам.