Оммавий қабуллар: “Бугун мен учун мўъжиза рўй берди!”
Президент Халқ қабулхоналари суд-ҳуқуқ масалалари бўйича ташкил қилаётган оммавий қабулларнинг навбатдаги манзили – Оролбўйи ҳудуди.
Асосан энг олис-чекка, чегарадош ва ижтимоий-иқтисодий аҳволи нисбатан оғир ҳудудлардаги қабулларда ҳар бир масала ҳудудий мутасаддилар ва мурожаатчилар иштирокида муҳокама қилинди, муаммоларга ечим топиш учун бор куч-имконият сафарбар қилинди.
Мулоқотларда Бош прокуратура масъуллари 340 та масаланинг 143 тасини жойида ҳал қилди. Қабулга келган инсонларнинг муаммолари турфа, тақдирлари турли, бироқ уларни биргина туйғу – қонун устуворлиги таъминланиши, адолат ва ҳақиқат қарор топишига ишонч, муаммосига ечим топиш умиди бирлаштириб турибди. Бу жараёнда Президент Халқ қабулхоналари ва сектор раҳбарларига ижтимоий уй билан таъминлаш бўйича йўлланган мурожаатлар маҳаллий ҳокимликлар, ҳудудий махсус комиссиялар билан бирга кўриб чиқилгани катта ҳаёт йўлига чиқиб олиш учун нажот сўраб келган тўрт аёлнинг ҳам кўп йиллик орзу-умидларини рўёбга чиқарди. Дейлик, хўжайлилик Азима Одилова айни шу каби мурожаатларидан сўнг 60 ёшида ўз бошпаноҳига эга бўлди. Ижарама-ижара юрган аёлга доимий фойдаланиш ҳуқуқи асосида турар-жой ажратилди.
Шу ернинг ўзида Азима опа каби яна 2 нафар хўжайлилик оғир ижтимоий аҳволдаги аёлнинг ҳам мушкули осон бўлиб, уларнинг-да кўп йиллик дарду ташвишлари ариди. Ўтган йили Сарвиноз Худойбергенованинг турмуш ўртоғи вафот этгач, икки фарзандни улғайтириш, рўзғор юки аёлнинг елкасига тушди. Ҳолбуки бу оилани 2014 йилдан буён уй-жой масаласи қийнаб келар, тўрт хўжалик бир хонали уйда кун кечиришга мажбур эди. Бугунги оммавий қабулга нажот истаб келган Сарвиноз ва фарзандларига ҳам Хўжайли туманидаги ижтимоий шаҳарчадан бир хонали уй ажратиб берилди.
Эркиной Қиличева ҳам турмуш ўртоғи ва тўрт фарзанди билан ижарама-ижара сарсон юрган эди. Камига катта фарзандида болаликдан ногиронлик бор. “Инсон қадри учун” ғоясининг амалий рўёби бу оилага ҳам нур, янги ҳаёт олиб кирди. “Бугун мен учун мўъжиза рўй берди”, - дейди Эркиной қувончини яширмасдан...
Хўжайлилик Рита Қалбаева эса қабулга болаларининг ҳалол ҳаққи – бир неча ойдан буён тўланмаган алимент пулларини ундириб беришни сўраб келган эди. Мурожаатидан сўнг Мажбурий ижро бюроси ходимлари бу масалани аёл кутмаган даражада ҳал қилиб берди. Собиқ турмуш ўртоғи ҳам мардлик қилиб, 3 нафар фарзандининг алимент пуллари эвазига уларга уй олиб берди.
Олий суд, Қорақалпоғистон Республикаси, туман-шаҳарлар судлари масъуллари биргаликда 236 та масалани кўриб чиқиб, шунинг 86 тасига жойида ечим топди. Жиноят ишлари бўйича Қўнғирот, Хўжайли, Тахиатош, Шуманай, Тўрткўл туманлари ва Нукус шаҳри судлари мурожаатлар асосида ташкил қилган сайёр суд мажлисларида 37 та иш кўриб чиқилди.
Албатта, бу мурожаатчиларнинг барчаси айбини тан олган, шунга мос белгиланган жазонинг маълум қисмини ўтаган, қилмишига минг пушаймон бўлиб ҳаётини ўнглаб олиш учун яна бир имкон сўраганлардир. Суд мажлисида ҳар бир иш батафсил кўриб чиқилиб, барча томон тинглангач, ҳудудлардаги ички ишлар органлари пробация гуруҳлари тақдимномалари асосида 28 нафар шахс жазони ўташдан муддатидан олдин шартли озод этилди, 8 нафар шахсга нисбатан тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазоси енгилроғи билан алмаштирилди, тарафлар ярашганлиги муносабати билан битта жиноят иши тугатилди.
Элликқалъалик Шодия Ражаббоева турмушдан ажрашган бўлса-да, вояга етмаган уч фарзандини бағрига ололмай овора бўлиб юрган экан. Фуқаролик ишлари бўйича Беруний туманлараро суди бу аёлнинг ҳам мурожаатини кўриб чиқиб, унинг даъво аризасини қаноатлантирди. Болалар суд тартибида онасига қайтариладиган бўлди.
Ички ишлар вазирлиги мутасаддилари суриштирув ва тергов, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, фуқаролик, паспорт-виза, мол-мулкни олиб қўйиш ва қайтармаслик каби йўналишларга оид 140 та масалани кўриб чиқди, уларнинг 53 таси жойида ҳал қилинди.
Иш билан таъминлаш масаласида амалий ёрдам сўраган 6 нафар инсонга 30 сотих ер майдони ажратилди, 22 нафар мурожаатчи ишга жойлаштирилди. Ўзини ўзи банд қилиши учун оғир ижтимоий аҳволдаги 30 нафар хотин-қизга тикув машинаси ва пишириқ тайёрлаш печлари, 2 нафар фуқарога томорқа ерларини суғориши учун насослар, 5 нафар мурожаатчига паррандачилик инкубаторлари олиб берилди. Бўзатовлик Парахат Юсупов ҳам энди томорқасига сув чиқариб, деҳқончилик қиладиган ва бу билан рўзғорига барака киритадиган бўлди.
Қабулларда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи кенгеси, Вазирлар кенгаши, маҳаллий ҳокимликлар, адлия, солиқ, божхона, Миллий гвардия бошқармалари масъуллари ҳам 307 та масаланинг қарийб 100 тасини жойида ҳал қилди, аҳолига давлат хизматлари кўрсатилди, бўш иш ўринлари ярмаркалари ташкил қилинди.
Умумлаштириб айтганда, уч кунлик очиқ-жонли мулоқотларда 1 минг 116 та масала кўриб чиқилиб, уларнинг 404 таси жойида ҳал қилинди, 237 нафар мурожаатчига ҳуқуқий маслаҳат ва тушунтириш берилди, 475 та мурожаат бўйича эса аниқ муддат ва масъуллар белгиланиб, Президент Халқ қабулхоналари томонидан назоратга олинди.

Очередные открытые диалоги по судебно-правовым вопросам, организованные Народными приемными Президента, состоялись в отдалённых аулах Каракалпакстана.
В ходе приёмов тщательно было рассмотрено каждое обращение граждан и принимались соответствующие меры по их скорейшему решению.
Так, в течение трех дней ответственные лица Генеральной прокуратуры на месте решили 143 из 340 поступивших вопроса. К примеру, всестороннее рассмотрение вместе с местными хокимиятами и территориальными специальными комиссиями обращений, направленных в адрес Народной приемной и руководителей секторов, по поводу обеспечения социальным жильем можно сказать воплотило в жизнь многолетние надежды и мечты четырех женщин. Так, после соответствующего обращения обрела собственную крышу над головой и 60 летняя Азима Одилова из Хожелийского района, которая ранее была вынуждена жить на съемных квартирах. Теперь ей выделили жилье с правом постоянного пользования.
На месте решились многолетние проблемы еще 2 женщин с трудными социальными условиями из Хожелийского района. После кончины супруга с прошлого года Сарвиноз Худойбергенова одна воспитывает двоих детей. Сталкиваясь с проблемой жилья с 2014 года вынуждена была тесниться с ними в доме, где проживают еще три семьи. В процессе данного открытого диалога Сравиноз Худойбергеновой выделили однокомнатное жилье в социальном городке Хужейлинского района.
Эркиной Киличева с супругом и четырьмя детьми также скиталась по съемным квартирам. У старшего ребенка инвалидность. И вот теперь все эти трудности с постоянными переездами из одного места в другое остались позади. “Сегодня для меня свершилось чудо!” – говорит, не скрывая слёз счастья Эркиной.
Рита Калбаева из Хужейлинского района попросила ответственных лиц Генеральной прокуратуры оказать помощь в получении алиментов для своих детей. Вопрос был сразу же решен представителями бюро принудительного исполнения. Бывший супруг вместо алиментов для троих детей приобрел для них новое жилье.
Обратившимся по поводу трудоустройства 6 гражданам выделили 30 соток земли, обеспечена занятость 22 человек. 30 представительницам прекрасной половины, оставшимся в трудном социальном положении, для обеспечения их самозанятости передали швейные машинки и печи для производства кондитерских изделий. Двое обратившихся получили насосы для орошения приусадебных земель, еще пятеро инкубаторы для выведения цыплят в направлении птицеводства. Такой возможностью, к примеру, воспользовался и проживающий в Бозатауском районе Парахат Юсупов, у которого появилась возможность эффективного использования приусадебного участка.
Ответственные лица Верховного суда рассмотрели 236 вопросов, 86 из которых нашли свое разрешение. На выездных судебных заседаниях, организованных на основе обращений Кунгиратским, Хожелийским, Тахиаташским, Шуманайским, Турткульским районными и Нукусским городским судами по уголовным делам, рассмотрено дела 37 лиц. Они относятся к тем, кто чистосердечно раскаялся в содеянном преступлении, отбыл часть наказания и намерен получить еще один шанс в жизни, встать на правильный путь исправления. После тщательного изучения каждого дела, на основе мнений сторон и представлений групп пробации органов внутренних дел, 28 лиц освобождены условно-досрочно. В отношении еще 8 лиц назначенное наказание в виде лишения свободы было заменено на более легкий его вид.
Разведенная с супругом Шодия Ражаббоева Элликқалъалинского района не могла вернуть троих детей. Берунийский межрайонный суд по гражданским делам рассмотрело обращение женщины и удовлетворило исковое заявление. Детей вернут матери в судебном порядке.
Ответственные лица министерства внутренних дел рассмотрели 140 вопросов, связанных, в частности, со следствием и дознанием, обеспечением безопасности дорожного движения, профилактикой правонарушений, гражданством, паспортами-визами, имуществом. 53 из них решены на месте.
Члены республиканской рабочей группы выезжали на места для изучения вопросов занятости населения, обучения безработных представительниц прекрасной половины профессиям. На месте получили свое разрешение многие обращения в этом плане. Так, ответственные лица Жукоргы Кенеса республики Каракалпакстан, Совета министров, местных хокимиятов, управлений юстиции, налоговой, таможенной служб, национальной гвардии на месте решили почти 100 из 307 вопросов. Населению были оказаны государственные услуги, организованы ярмарки свободных рабочих мест.
В целом, в процессе общественных приемов рассмотрено 1116 вопросов. На месте решены 404, 237 обратившимся гражданам даны правовые разъяснения. 475 посредством определения конкретных сроков и ответственных лиц взяты под контроль Народных приемных Президента.