Янги иш ўринларини яратишнинг энг самарали ва арзон ечими эса аҳолини ўзини ўзи банд қилишдир. Бу ҳақда Наманган вилояти Давлатобод туманида вилоят ҳокими билан бўлиб ўтган очиқ мулоқотда таъкидлаб ўтилди.
Хориждан юртимизга қайтиб келган фуқаролар ҳамда кам таъминланган ва вақтинча ишсиз аҳоли вакиллари билан ўтган мулоқот давомида кичик тадбиркорликнинг аҳоли турмуш тарзини оширишдаги аҳамияти ҳақида сўз борди.
– Тадбир давомида «Саховат ва кўмак» жамғармаси ҳисобидан 8 нафар фуқарога тикув машинаси, 2 нафарига эса мотокультиватор берилди, – дейди фонд Наманган вилоят бўлим бошқаруви раиси А.Мукаррамов. – Бундан ташқари, вилоят ҳокимига даволаниш учун моддий ёрдам сўраб мурожаат қилган 4 нафар фуқарога жамғарма ҳисобидан қарийб 30 миллион сўм моддий ёрдам ажратилди.
Мулоқот давомида «Темир дафтар»га кирган яна 1000 нафар фуқарога парранда сотиб олиш учун «Саховат ва кўмак» жамғармаси маблағлари ҳисобидан қарийб 5,5 миллиард сўм ажратилди, дейди «Маҳалла» фонди матбуот хизмати.

Самым эффективным и доступным решением в вопросе создания новых рабочих мест является самозанятость населения. Это было отмечено в ходе открытого диалога, проведенного в Давлатабадском районе Наманганской области с главой региона.
В ходе диалога с гражданами, вернувшимися в нашу страну из-за рубежа, а также с малообеспеченными и временно безработными гражданами обсуждалось значение малого бизнеса в повышении уровня жизни населения.
– В ходе мероприятия за счет средств фонда «Саховат ва кумак» восьми гражданам были предоставлены швейные машины, а двум – мотокультиваторы, – говорит председатель правления Наманганского областного отдела фонда А.Мукаррамов. – Кроме того, со счета фонда было выделено около 30 миллионов сумов материальной помощи четырем гражданам, обратившимся за финансовой помощью к хокиму области.
В ходе диалога из средств фонда «Саховат ва кумак» было выделено почти 5,5 миллиарда сумов на приобретение домашней птицы еще одной тысяче граждан, включенных в «Железную тетрадь», сообщила пресс-служба фонда «Махалла».