Бухорода Халқаро бағрикенглик кунига бағишланган “Бағрикенглик ҳафталиги” доирасида турли миллат вакилларидан иборат кам таъминланган оилалар, ногиронлиги бор фуқаролар, якка ёлғиз кекса авлод вакиллари, фахрийлар ҳолидан хабар олинди.
Масъуллар рус миллатига мансуб Бухоро шаҳрида яшовчи 64 ёшли фуқаро Надежда Гайдар хонадонида бўлиб, ҳолидан хабар олди. Бир умр мактабда ўқитувчилик қилиб ёш авлодга тарбия бериб келган онахон, касаллик сабаб беш ойдирки тўшакда ётиб қолди. Нафақада бўлишига қарамай рус миллий мданий маркази раҳбарининг ўринбосари бўлиб ишлаб келаётган Надежда опага аравача ҳамда 15 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари берилди.
– Жуда хурсанд бўлдим, – дейди Надежда Гайдар. – Шундай яхши кунларда мени сўроқлаб келганларга ва давлат раҳбарига ўзимнинг миннатдорчилигимни билдираман.
Бухоро шаҳридаги Шербудин кўчасида яшовчи турк миллатига мансуб Нияз Басалов болалигидан туғма ногирон. Отасининг вафотидан сўнг, Нияз бобоси ва бувиси билан яшайди. “Бағрикенглик ҳафталиги” доирасида масъуллар Нияз Басаловнинг ҳам ҳолидан хабар олишди. Унга 15 турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари берилди.
Вилоят ҳокимлиги масъуллари, Ўзбекистон Мусулмонлар идораси вилоят вакиллиги, вилоятда фаолият олиб бораётган ноисломий ташкилот, миллий маданий марказ вакиллари рус миллатига мансуб Бухоро шаҳрида яшовчи Раиса Бердиев хонадонида ҳам бўлди. Унинг яшаш шароитни ўрганди. Кундалик эҳтиёж учун зарур бўлган озиқ-овқат маҳсулотлари ва керакли воситалар тарқатилди.
– 4 ёшимда онам билан Германиянинг концлагерида бўлдик, – дейди Раиса Бердиев. – 4 йилдан сўнг концлагеридан чиқиб, тақдир тақозоси билан Ўзбекистонга келдим. Бу меҳмондўст, меҳрибон юрт мени қучоғига олди. Шу ерда ўзбек миллатига мансуб йигитга турмушга чиқдим. 2 нафар фарзандли бўлдим. Болалар боғчасида ишладим. Шу юртда яшаётганимдан хурсандман. Доимо эътибор ва эъзоздаман.
“Бағрикенглик ҳафталиги” доирасида 20 га яқин хонадонда яшовчи турли миллат вакилларидан иборат кам таъминланган оилалар, ногиронлиги бор фуқаролар, якка ёлғиз кекса авлод вакиллари, фахрийлар ҳолидан хабар олинди. Кундалик эҳтиёж учун зарур бўлган озиқ-овқат маҳсулотлари ва керакли воситалар тарқатилмоқда. Улар томонидан мавжуд томорқа ва ер майдонларига турли мевали дарахтлар ва арча кўчатлари экилаяпти.

В Бухаре в рамках «Недели толерантности» проявлено внимание к малообеспеченным семьям, гражданам с инвалидностью, одиноким старикам, ветеранам разных национальностей.
Так, ответственные лица посетили 64-летнюю русскую женщину Надежду Гайдар. Она всю жизнь проработала школьной учительницей, однако вот уже пять месяцев прикована к постели. Несмотря на инвалидность, Н.Гайдар трудится заместителем руководителя Русского культурного центра. Ей переданы инвалидная коляска и продовольственные продукты 15 наименований.
– Я очень рада оказанному мне вниманию, – говорит Надежда Гайдар. – Выражаю свою благодарность посетителям и главе государства, поддержавших меня в трудную минуту.
Турок Нияз Басалов, проживающий по улице имени Шербудина города Бухары, – инвалид с рождения. После смерти отца, он живет с дедушкой и бабушкой. В рамках «Недели толерантности» ответственные лица побывали и в доме этой семьи. Н.Басалову также были переданы продовольственные продукты 15 наименований.
Ответственные лица областного хокимията, представительства Управления мусульман Узбекистана, неисламских организаций, национальных культурных центров посетили также жительницу города Бухары русской национальности Раису Бердиеву. Изучили условия ее жизни, а также передали продовольственные продукты и предметы первой необходимости.
– Когда мне было 4 года, я с матерью находилась в немецком концлагере, – говорит Р.Бердиева. – Затем волей судьбы оказалась в Узбекистане. Меня приютил этот гостеприимный край. Вышла замуж за узбекского парня, родила двоих детей. Работала в детском саду. Я счастлива, что живу в этой стране. Наши люди всегда проявляют заботу и внимание ко мне.
В рамках «Недели толерантности» малообеспеченным семьям, гражданам с инвалидностью, одиноким старикам, ветеранам разных национальностей раздаются продовольственные продукты и вещи первой необходимости. На их приусадебных участках и во дворах высаживаются плодовые и декоративные деревья.