Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга Мурожаатномасида инсон ресурсларини ривожлантириш, хусусан, давлат бошқаруви соҳасини ислоҳ қилиш борасидаги ишларни янги сифат босқичига олиб чиқиш, давлат хизматчиларини мунтазам ўқитиш ҳамда билимини баҳолаб бориш тизимини йўлга қўйиш, кадрларни танлашда очиқ ва ошкора танлов тизимини жорий этиш, кадрларни билимли, қатъиятли, коррупцияга тоқатсиз қилиб тайёрлаш борасида қатор вазифалар белгилаб берилганди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан ушбу вазифаларга мувофиқ, кадрларни танлашда эски усуллардан воз кечиб, уларнинг интеллектуал салоҳияти, маънавий фазилатларини баҳолайдиган очиқ ва ошкора танлов тизимини жорий этишга қаратилган ишлар жадаллаштирилди. Агентлик томонидан бир қатор давлат идоралари билан ҳамкорликда давлат фуқаролик хизматига киришда инсон омилини камайтириш ҳамда барча фуқароларга тенг имкониятлар яратиш мақсадида Давлат фуқаролик хизматчилари вакант лавозимларининг ягона очиқ портали — vacancy.argos.uz платформаси ишлаб чиқилди.
Мазкур портал давлат органлари ва ташкилотларидаги вакант лавозимларни эгаллаш учун номзодларнинг очиқ мустақил танловларини ташкил этадиган электрон тизим бўлиб, Интернет тармоғида “бир дарча” тамойили асосида фаолият кўрсатади.
– Ҳозирги кунга қадар мазкур порталга 50 та вазирлик ва идора, 12 та вилоят ҳамда 190 та туман (шаҳар) ҳокимликлари уланган бўлиб, мавжуд 3 минг 415 та вакант лавозим бўйича очиқ танловлар эълон қилинган, – деди Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги департамент мудири Илҳом Қурбонов. – Ушбу вакант лавозимларга жами 60 мингдан ортиқ номзоддан ҳужжатлар келиб тушган, битта вакант лавозим ўринга ўртача 17-20 киши ҳужжат топширган. Давлат хизматига кириш учун ҳужжат топширган номзодларнинг 25 фоизи, яъни 15 мингдан ортиғи хотин-қизларни ташкил этади. Портал фаолияти йўлга қўйилгандан буён бир кунда ўртача 2-3 нафар фуқаро давлат хизматига очиқ танлов орқали ишга қабул қилинмоқда.
Вакант лавозимлар учун танловлар нафақат мутахассис кадрлар, балки раҳбар лавозимлар бўйича ҳам ўтказилмоқда. Жумладан, бугунги кунга қадар Бўка, Бекобод ва Янгиариқ туманлари ҳокими ўринбосарлари лавозимларига очиқ мустақил танлов асосида кадрлар ишга қабул қилинди.
— Давлат хизматини ривожлантириш агентлигининг ушбу ташаббуси малакали кадрлар захирасини рақобат асосида шакллантиришга ҳамда улар томонидан давлат фуқаролик хизматчиларининг вакант лавозимлари ўз вақтида эгалланишига йўл очмоқда, – деди Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Бухоро вилояти филиали бош инспектори лавозимига ўтказилган очиқ мустақил танлов ғолиби Мурод Аминов. – Бу, ўз навбатида, номзодлардан юксак салоҳият талаб этади. Мен ҳам давлат фуқаролик хизматчилари вакант лавозимларининг ягона очиқ портали — vacancy.argos.uzплатформаси орқали ишга жойлашиш учун ариза топширдим. Муҳими, жараёнлар шаффоф, адолатли механизм асосида амалга оширилди. Ушбу очиқ жараён кадрлар билан ишлашнинг замонавий тамойилларига асосланганлиги сабаб коррупциядан ҳам йироқ.
— Агентлик давлат органлари ва ташкилотларида ходимларни бошқаришда ва инсон ресурсларини ривожлантириш соҳасида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этишга қаратилган кенг кўламли ишларни амалиётга татбиқ этиб келмоқда, – деди Жиззах шаҳар ҳокимининг маънавий-маърифий ишлар самарадорлигини ошириш, давлат тили тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилишини таъминлаш масалалари бўйича маслаҳатчиси лавозимига ўтказилган очиқ мустақил танлов ғолиби Сурайё Шерқўзиева. – Вакант лавозимларнинг ягона очиқ портали ана шу эзгу ишнинг амалий ифодаси бўлди. Менда ҳам ушбу очиқ ва ошкора тизимли танловлар орқали карьерамни давом эттиришга иштиёқ туғилди ва у орқали ўзимни синаб кўрдим. Ёш кадр сифатида айтишим мумкинки, илгари олий таълим муассасасида ўқиб юрган кезларимда менда жуда катта савол бор эди: келажакда қандай иш топаман, давлат хизматига кириш қанчалик шаффоф экан, деган. Тенгдошларимга маслаҳатим, ортиқча маълумотномалар йиғишни тўхтатинг ва давлат фуқаролик хизматчилари вакант лавозимларининг ягона платформаси орқали давлат фуқаролик хизматига киришга шошилинг.

В Послании главы государства Олий Мажлису был намечен ряд задач по развитию человеческих ресурсов, в частности, по поднятию на новый качественный уровень работы в области преобразования государственного управления, постоянному обучению государственных служащих, введению открытого и прозрачного конкурса при подборе кадров, подготовке работников грамотными, решительными, непримиримыми к проявлениям коррупции.
В соответствии с этим Агентство государственных услуг при Президенте Республики Узбекистан, отказавшись от устаревших методов, ускоряет работу, направленную на внедрение открытой и прозрачной системы подбора кадров по их интеллектуальному потенциалу, духовным качествам.
С целью снижения человеческого фактора и создания равных условий для всех Агентством совместно с рядом государственных органов разработан единый открытый портал- платформа vacancy.argos.uz вакантных должностей государственных гражданских служащих.
Данный портал является электронной системой, создающей открытые независимые конкурсы кандидатов. Он действует в сети Интернет на основе принципа «единое окно».
– К настоящему времени к данному порталу подключены 50 министерств и ведомств, 12 областных и 190 районных (городских) хокимиятов, объявлено о наличии 3 тысяч 415 вакантных должностей, - сказал заведующий Департаментом государственных услуг Илхом Курбонов.
– На данные вакансии поступили документы более чем от 60 тысяч кандидатов, на одно вакантное место подали заявки в среднем 17-20 человек. 25 процентов, то есть свыше 15 тысяч кандидатов, подавших документы для поступления на государственную службу, составляют женщины. С момента запуска портала ежедневно на государственную службу принимаются в среднем 2-3 гражданина путем открытого конкурса.
Проводится конкурс и на руководящие вакантные должности. Так, на должность заместителей хокимов Букинского, Бекабадского и Янгиарыкского районов работники приняты на основе открытого независимого конкурса.
– Данная инициатива Агентства государственных услуг способствует формированию резерва квалифицированных кадров на конкурентной основе и их своевременному поступлению на вакантные должности государственной гражданской службы, - сказал победитель открытого независимого конкурса, занявший должность главного инспектора Бухарского областного филиала Агентства государственных услуг Мурод Аминов.
– Это, в свою очередь, требует от кандидатов высокого потенциала. Я тоже сдал документы через единый открытый портал вакансий государственных гражданских служащих - платформу vacancy.argos.uz для поступления на работу. Важно то, что процесс проходит на основе прозрачного, справедливого механизма. Благодаря современным принципам работы с кадрами данная платформа далека от коррупции.
– Агентство внедряет в практику масштабные работы, основанные на использовании современных информационно-коммуникационных технологий в области управления кадрами и развития человеческих ресурсов в государственных органах и организациях, - сказала победитель открытого независимого конкурса, занявшая должность советника хокима города Джизака по вопросам повышения духовно-просветительской работы, обеспечения соблюдения законодательных актов о государственном языке Сурайё Шеркузиева.
– Единый открытый портал вакансий стал практическим отражением благих дел. У меня появилось желание продолжить карьеру через данные открытые и прозрачные конкурсы, в которых я испытала себя. Как молодой специалист могу сказать, что в студенческие годы у меня был очень большой вопрос: на какую работу меня примут, насколько прозрачно поступление на государственную службу? Мой совет сверстникам: прекратите собирать излишние справки и спешите поступать на работу через единую платформу вакансий государственной гражданской службы.