"Маҳаллабай" ишлаш тизими бўйича Фарғона тажрибаси яратилади
Президентимиз барча даражадаги раҳбарларга фаолияти давомида энг қуйи тизим – маҳалладаги аниқ ҳолатни ўрганишни муҳим вазифа сифатида белгилаб бераётгани бежиз эмас.
Бу юртимиздаги ҳар бир ҳудудни ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш, маҳалланинг «ўсиш нуқта»ларини аниқлаш имконини беради. Шу асосда ҳар бир маҳалланинг ўзига хос ҳаёт тарзидан келиб чиқиб, ҳудудларни ривожлантириш дастурлари ва камбағалликни қисқартириш режалари ишлаб чиқилади.
Айни кунларда вазирлик ва тармоқлар, банклар вакилларидан иборат Республика ишчи гуруҳи томонидан Фарғона вилоятидаги мавжуд 1 минг 41 маҳалланинг муаммолари атрофлича ўрганилмоқда. Уларда яшовчи аҳолининг имкониятлари, одамларнинг даромадини ошириш, қайси йўналишлар бўйича иш олиб бориш кераклигига алоҳида эътибор қаратиляпти. "Маҳаллабай" ишлаш тизимида вилоятда янги тажриба яратилмоқда.
Риштон туманида ҳам ўрганишлар давом этаётган бўлиб, камбағалликни қисқартириш, аҳолини даромад топишига кўмаклашиш чоралари кўрилмоқда.
Ишчи гуруҳи вакиллари "Воҳим" маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Нилуфар Усмонова хонадонида бўлишди. Айни дамда ўз уйида тикувчилик билан шуғулланаётган Нилуфар келажакда тикувчилик цехини очишни мақсад қилган. Ишчи гуруҳи вакиллари унга кредит олишда ва тадбиркорлик сирларини ўрганиш учун махсус ўқув курсларида таҳсил олишга ёрдам беришларини билдирди. Бу таклиф ёш тадбиркорга маъқул бўлди.
Қалайнов маҳалласи яшовчи Сайёджон Мамаражабов "Ёшлар дафтари" рўйхатига киритилган. Дадаси иккинчи гуруҳ ногирони. У Риштон кулолчилик ҳунарини ўрганган. Касаначилик асосида сопол буюмлар тайёрлайди. Аммо маблағ йўқлиги боис, ўз бизнесини йўлга қўя олмаётгани маълум бўлди. Савдо саноат палатаси томонидан бу ёш тадбиркорга имтиёзли кредит бериладиган бўлди.
"Маҳаллабай" тизимидаги тадбирлар "Зоҳидон" маҳалла фуқаролар йиғинида давом этди. Маҳалла аҳли асосан томорқачилик билан шуғулланади.
“Темир дафтар”га киритилган Улуғбек Шарипов ўтган йили баҳорда банкдан имтиёзли кредит олиб, томорқасида иссиқхона ташкил этганди. Ҳозирга келиб у иссиқхонадан анчагина даромад олишга эришди. Албатта бу имкониятдан оила аъзолари ҳам унумли фойдаланишмоқда.
Айни кунларда туманда ишчи гуруҳи томонидан ҳудуддаги 69 та маҳаллаларда ёшларни қийнаётган муаммоларга ечим топиш, уларнинг бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка йўналтириш, турли муаммоларни ҳал қилиш режалаштирилган.

Формируется ферганский опыт по работе в разрезе махаллей
Неспроста Президент нашей страны ставит перед руководителями всех уровней задачу по изучению в ходе их деятельности реального положения дел в самом нижнем звене – в махаллях.
Это позволит выявить социально-экономические «точки роста» каждого региона и махалли, на основе чего будут разработаны программы их развития и планы по сокращению бедности населения.
В эти дни Республиканская рабочая группа в составе представителей министерств, ведомств и банков подробно изучает проблемы жителей 1041 махалли Ферганской области. При этом отдельное внимание уделяется расширению возможностей населения, повышению его доходов, определению ключевых направлений дальнейшей работы. Таким образом в области формируется новый опыт по работе с гражданами в разрезе махаллей.
В Риштанском районе также проводится изучение, принимаются меры по сокращению бедности населения, содействию ему в поиске источников дохода. Так, представители рабочей группы побывали в доме Нилуфар Усмоновой, проживающей в сходе граждан махалли «Вохим». Нилуфар в настоящее время работает швеей на дому, а в будущем планирует открыть свой швейный цех. Представители рабочей группы пообещали оказать ей помощь в получении кредита и обучении на специальных курсах для постижения основ предпринимательства. Это предложение пришлось по душе молодой женщине.
Житель махалли Калайнов Сайёджон Мамараджабов внесен в «молодежную тетрадь». Его отец – инвалид второй группы. Сайёджон, обучившись риштанскому гончарному ремеслу, на дому изготавливает глиняные изделия. Из-за отсутствия средств он не может наладить собственное дело. Торгово-промышленная палата решила выделить молодому предпринимателю льготный кредит.
Мероприятия в рамках работы в разрезе махаллей продолжились в сходе граждан махалли «Зохидон». Жители махалли трудятся в основном на приусадебных участках. К примеру, Улугбек Шарипов, включенный в «железную тетрадь», весной прошлого года получил льготный кредит в банке и построил на приусадебном участке теплицу. Он уже успел получить с нее хороший доход. Этой возможностью эффективно пользуются и члены его семьи.
В настоящее время рабочая группа в 69 махаллях района планирует найти решение волнующих молодежь проблем, обеспечить ее занятость, направить на предпринимательскую деятельность.