Байрам байрамларга уланмоқда
Халқимиз Мустақиллик байрами шодиёналари нафаси билан яшаётган шу кунларда Андижон вилоятида 293 нафар фуқаро янги уй соҳибига айланди.
Андижон шаҳридаги Алишер Навоий номидаги маданият ва истироҳат боғи амфитеатрида бўлиб ўтган тадбирда жисмоний имконияти чекланган, оғир ижтимоий шароитда яшаётган, уй-жойга муҳтож фуқароларга Андижон шаҳрининг “Саноат” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида қад ростлаган уйларнинг калити тантанали равишда топширилди.
Тадбирда Президентимиз ташаббуси билан мамлакатимизда одамларнинг оғирини енгил қилиш, уларнинг ҳаётдан рози бўлиб яшашига кўмаклашиш, айниқса, кам таъминланган оилалар, ногирон, оғир ижтимоий шароитда яшаётган аёлларни ижтимоий муҳофаза қилишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 19-20 май кунлари вилоятга ташрифи чоғида оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизлар, ногиронлиги бўлган, кам таъминланган, уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож аёлларни уй-жой билан таъминлаш борасида бир қатор топшириқлар берган эди. Ана шу вазифалар ижроси доирасида вилоятда рўйхатда турган ҳамда Президентимизнинг Виртуал ва Халқ қабулхоналарига мурожаат қилган ногиронлиги бор, оғир ижтимоий шароитга тушиб қолган, якка-ёлғиз яшаётган 368 нафар аёлни уй-жой билан таъминлаш режалаштирилган.
Таълим муассасаларининг фойдаланилмай турган ётоқхоналарини мослаштириш, қайта таъмирлаш ҳисобидан ана шу тоифадаги 320 нафар аёлни уй-жой билан таъминлаш, 26 нафар аёлга туман ва шаҳарлар ҳокимликлари томонидан бошланғич тўловни тўлаб бериш, 30 нафар қийин шароитда яшаётган аёлга эса туман ва шаҳар ҳокимликлари томонидан беминнат уй қуриб бериш ва уларнинг барчасини жорий йил охирига қадар эгаларига топшириш белгиланган. Бугунги кунда бу борадаги ишлар тизимли ва режа асосида олиб борилмоқда. Айни кунда туман ва шаҳар ҳокимликлари томонидан 26 та уй-жой учун бошланғич бадал тўловлари тўлаб берилди, 30 та уй-жой қурилиши давом этмоқда.
Жорий йил июль ойида касб-ҳунар коллежлари ётоқхоналарини мослаштириб, қайта қуриш ҳисобига Бўз туманидан 8 нафар, Марҳамат туманидан 19 нафар фуқаро уйли бўлди.
– Уйимиз бўлмаганидан бир неча йил қизим билан бировларнинг хонадонида яшаб юрдик, – дейди Марҳамат тумани "Эрши" маҳалласида яшовчи I гуруҳ ногирони Зиёда Мирзақулова. – Уй-жой қилишга имконим умуман йўқ эди. Бир ярим йил аввал Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган Халқ қабулхонасига уй-жой сўраб мурожаат қилдим. Очиғи, ўшанда уй-жой беришларига унчалик ҳам ишонмаган эдим. Бугун эса мендан бахтиёр инсон йўқ. Чунки менга бир хонали уй берилди. Энди ўз уйим бор, кимнингдир олдида хижолат бўлмай, хотиржам яшай оламан. Ҳатто, яқинларим кўрсатмаган бундай яхшиликдан, давлатимизнинг эътибор ва ғамхўрлигидан яшашга иштиёқим, давлатимизга, яхши инсонларга ишончим минг чандон ортди. Қийналиб яшаётган мен каби аёллар ҳолидан хабар олиб, уларнинг мушкулини осон қилаётган инсонлардан, мана шундай хайрли ишлар бошида турган Президентимиздан жуда миннатдорман.
“Обод маҳалла” дастури ижроси доирасида Андижон шаҳридаги уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Хўжаобод тумани “Қозоқ” массиви “Хидирша” маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида 81 та уй қурилиб, фойдаланишга топширилди. Ушбу мавзеда намунавий лойиҳа асосида яна 40 та уй қурилмоқда. Бундан ташқари, Андижон шаҳрида яшовчи 3 нафар кекса аёлга кўп қаватли уйлардан бепул квартиралар олиб берилди.
Уй-жойга айлантирилаётган собиқ ётоқхона биноларини реконструкция қилиш, мослаштириш жараёнида у ерда яшовчиларнинг бандлигини таъминлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, Хонобод шаҳри, Асака, Булоқбоши, Бўз, Жалақудуқ, Избоскан, Олтинкўл, Шаҳрихон, Марҳамат туманларидаги ана шундай биноларнинг биринчи қаватида 230 иш ўрнига эга тикув-трикотаж ва бошқа йўналишлардаги цехлар ташкил этилиши кўзда тутилган.
Андижон шаҳридаги “Саноат”, Олтинкўл туманидаги “Иттифоқ”, Асака туманидаги “Обод” маҳалла фуқаролар йиғинлари ҳудудидаги собиқ ётоқхона бинолари реконструкция қилиниб, уй-жойга айлантирилди. Кенг жамоатчилик вакиллари иштирокида ўтказилган тадбирларда уй-жойга муҳтож, кам таъминланган, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган ҳамда ногиронлиги бўлган 293 нафар фуқарога янги уйлар калити тантанали равишда топширилди.
– Ҳар бир инсоннинг ўз уйи бўлгани яхши, – дейди янги уй соҳибаси Андижон тумани "Отчопар" маҳалла фуқаролар йиғини "Узункўча" кўчасида яшовчи I гуруҳ ногирони Марғубахон Оқбўтаева. – Ўғлим Сардорбек билан нафақа ҳисобига яшаймиз. Ўз уйимиз йўқлигидан анча қийналдик. Президентимизнинг эътибори туфайли бизга Андижон шаҳридаги “Саноат” маҳалласидан бир хонали уй берилди. Бундан айниқса, болагинамнинг шодлигини кўрсангиз эди, кўзларингизга ёш келади. Инсон шаъни, қадр-қиммати улуғланадиган табаррук юрт фуқароси эканимдан фахрланаман.
Янги уй соҳибига айланган Андижон тумани "Чем" маҳалласида яшовчи Муҳайё Ортиқова, Шаҳрихон тумани "Қашқар" маҳалласида яшовчи Донохон Каримова, Асака тумани "Учтош" маҳалласидан Олмахон Юсупова, Олтинкўл тумани "Сафаробод" маҳалласидан Мухлиса Раҳимова сингари жисмоний имконияти чекланган фуқаролар ҳам Президентимиз томонидан кўрсатилган эътибор ва ғамхўрлик учун ўз миннатдорликларини билдирди.
Умуман, 2018 йил охирига қадар вилоятда оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган, ногиронлиги бўлган, уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож 500 нафар фуқаро уй-жой билан таъминланади.
Янги уй-жойларни топширишга бағишланган тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Т.Худойберганов, Андижон вилояти ҳокими Ш.Абдураҳмонов иштирок этди.

В преддверии Дня независимости в Андижанской области новоселье отпраздновали 293 человека.
На мероприятии, состоявшемся в амфитеатре парка культуры и отдыха имени Алишера Навои города Андижана, гражданам с ограниченными физическими возможностями и социально уязвимым семьям, нуждающимся в жилье, торжественно вручили ключи от квартир в домах на территории махалли “Саноат” города Андижана.
Отмечалось, что по инициативе Президента нашей страны уделяется особое внимание решению проблем людей, содействию в создании для них лучших условий жизни, особенно социальной защите малообеспеченных семей, инвалидов и женщин, оказавшихся в сложном социальном положении.
В ходе состоявшейся 19-20 мая текущего года поездки в Андижанскую область глава нашего государства дал поручения по обеспечению жильем женщин, попавших в сложную жизненную ситуацию, людей с инвалидностью, малообеспеченных и нуждающихся в жилье семей. Во исполнение этих задач в области планируется обеспечить домами 368 лиц, имеющих инвалидность и обратившихся в Виртуальную и Народную приемные Президента, женщин, находящихся в сложном социальном положении и потерявших кормильца.
На основе специально разработанного плана намечено обеспечить жильем 320 социально уязвимых женщин за счет перестройки неиспользуемых общежитий, выплатить первоначальный взнос 26 женщинам за счет районных и городских хокимиятов, безвозмездно построить и сдать в эксплуатацию до конца текущего года дома для 30 живущих в сложных условиях женщин. К настоящему времени районные и городские хокимияты внесли первоначальные взносы за 26 домов, продолжается строительство еще 30 домов.
В июле текущего года завершена реконструкция спальных корпусов профессиональных колледжей, жилье в них предоставлено 8 жителям Бозского и 19 жителям Мархаматского районов.
– У нас с дочкой не было собственного жилья, – говорит инвалид I группы из махалли "Эрши" Мархаматского района Зиёда Мирзакулова. –Полтора года назад обратилась с просьбой в организованную по инициативе Президента Народную приемную. Откровенно говоря, я не была уверена, что мое обращение удовлетворят. Сегодня моей радости нет предела. Мне предоставили однокомнатную квартиру. Теперь у меня есть свой кров, где я могу спокойно жить. Эти добро, внимание и забота, проявленные государством, в тысячу раз приумножили во мне стремление к жизни, доверие государству, хорошим людям. Я благодарна Президенту за то, что он стоит во главе таких добрых дел.
В рамках исполнения программы “Обод махалла” с целью поддержки семей, нуждающихся в улучшении жилищных условий, на территории махалли "Хидирша" массива "Козок" Ходжаабадского района построили и сдали в эксплуатацию 81 дом. На этом массиве продолжается строительство еще 40 типовых домов. Трем женщинам почтенного возраста из города Андижана бесплатно предоставили квартиры в многоэтажных домах.
При реконструкции бывших общежитий уделяется внимание и обеспечению занятости будущих жителей. Например, на первых этажах этих зданий, расположенных в городе Ханабаде, Асакинском, Булакбашинском, Бозском, Джалакудукском, Избасканском, Алтынкульском, Шахриханском, Мархаматском районах, предусмотрено открытие швейно-трикотажных и других цехов на 230 рабочих мест.
Реконструированы под жилье общежития на территории махаллей “Саноат” в городе Андижане, “Иттифок” Алтынкульского района, “Обод” Асакинского района. На мероприятиях с участием представителей широкой общественности 293 гражданам, нуждавшимся в жилье, малообеспеченным семьям и лицам с инвалидностью торжественно вручили ключи от новых квартир.
– У каждого человека должен быть свой дом, – говорит одна из новоселов, проживавшая на улице Узункуча махалли "Отчопар" Андижанского района, инвалид I группы Маргубахон Окбутаева. – С сыном Сардорбеком живем на пособие. У нас его не было, нам было трудно. Благодаря вниманию Президента нам выделили однокомнатную квартиру в махалле “Саноат” города Андижана. Если бы вы видели, как радовался мой сын! Горжусь тем, что являюсь гражданкой страны, где высоко ценят честь и достоинство человека.
Получившие новое жилье граждане с ограниченными физическими возможностям, среди которых Мухайё Ортикова из махалли "Чем" Андижанского района, Донохон Каримова из махалли "Кашкар" Шахриханского района, Олмахон Юсупова из махалли "Учтош" Асакинского района, Мухлиса Рахимова из махалли "Сафаробод" Алтынкульского района, также выразили благодарность нашему Президенту.
В целом к концу 2018 года квартирами будут обеспечены 500 нуждающихся в жилье, попавших в сложную социальную ситуацию и имеющих инвалидность граждан.
В мероприятии, посвященном сдаче новых домов, приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Т.Худойберганов, хоким Андижанской области Ш.Абдурахмонов.