Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг топшириғи асосан Олий суд раҳабрияти ҳам жойларда сайёр қабуллар ўтказмоқда.
Олий суд раисининг ўринбосарлари Икром Муслимов ва Бахтиёр Исаков Тошкент шаҳрида ўтказган сайёр қабуллари давомида 232 нафар фуқарони қабул қилди.
Фуқаролар мурожаатларининг 120 таси жиноят, 72 таси фуқаролик, 29 таси маъмурий, 11 таси иқтисодий ишлар бўйича судларга тааллуқли бўлди.
Шундан 79 нафар фуқаронинг оғзаки мурожаати, 153 нафар фуқаронинг ёзма мурожаати қабул қилинди. Айрим мурожаатлар бўйича ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. 105 мурожаат қаноатлантирилиб, жойида ижобий ҳал этилди.
Юзга яқин аризалар Олий суд томонидан назорат тартибида хал қилиш учун қабул қилинди. Уларнинг 47 таси қаноатлантирилиб, тегишли судлов ҳайъатларига кўриб чиқиш учун ўтказилди.
Туман судларига кўриб чиқиш учун ўтказилган ишлар натижаларига тўхталадиган бўлсак, Жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани суди томонидан 9, Юнусобод тумани суди томонидан 2, Яшнобод тумани суди томонидан 2 , Сирғали тумани суди томонидан 11, Чилонзор тумани суди томонидан 4, Яккасарой тумани суди томонидан 1, Шайхонтоҳур тумани суди томонидан 6, Учтепа тумани суди томонидан 15, Бектемир тумани суди томонидан 1, жами 51 нафар шахс жазони ўташдан муддатидан олдин озод қилинди.
Шунингдек, 7 нафар шахсга нисбатан қўзғатилган маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги ишлар сайёр суд мажлисида кўрилди. Уларнинг аризаси қаноатлантирилиб, маъмурий жавобгарликдан озод қилинди.
Албатта, бу рақамлар замирида инсон тақдири, унинг муаммодан қутилиб, оиласига бағрига қайтиши, оилалардаги хурсандчилик, миннатдорлик, жамиятдан розилик каби катта маъно-мазмун мужассам.
Шу маънода сайёр қабул ўтказиш амалиёти мурожаатини қаерга йўллашни билмай қийналаётган кишилар учун айни муддао бўлаётгани, одамлар мушкулини осон қилаётгани билан аҳамиятга молик.

По поручению Администрации Президента Республики Узбекистан руководство Верховного суда также организует выездные приемы на местах.
В ходе прошедших в Ташкенте таких выездных приемов заместители председателя Верховного суда Икром Муслимов и Бахтиер Исаков приняли 232 гражданина.
Из поступивших от граждан обращений 120 касались вопросов уголовного, 72 – гражданского, 29 – административного и 11 – хозяйственного судов. Из них 79 – устные, 153 – письменные обращения. По некоторым обращениям были даны юридические разъяснения. 105 обращений были удовлетворены и положительно решены на месте.
Около ста обращений были приняты для рассмотрения в Верховном суде в контрольном порядке. 47 из них удовлетворены и переданы на рассмотрение в соответствующие судебные коллегии.
Что касается результатов дел, переданных для рассмотрения в районные суды, согласно решениям, вынесенным Мирзо-Улугбекским районным судом, досрочно освобождены от прохождения наказания девять человек, Юнусабадским районным судом – двое, Яшнабадским районным судом – двое, Сергелийским районным судом – 11, Чиланзарским районным судом – четверо, Яккасарайским районным судом – один, Шайхантахурским районным судом – шестеро, Учтепинским районным судом – 15, Бектемирским районным судом – один. Всего досрочно освобожден 51 человек.
Также на выездном судебном заседании были рассмотрены дела об административной ответственности, возбужденные в отношении семи граждан. Их исковые заявления были удовлетворены, и они освобождены от административной ответственности.
В основе этих простых, казалось бы, цифр лежит судьба человека, его возвращение к родным и близким, счастье и благополучие в семье. В этом смысле практика проведения выездных приемов пришлась как никогда кстати для граждан, которые не знают, куда и к кому обратиться для решения своей проблемы. Неслучайно после таких приемов граждане выражают благодарность организаторам мероприятия и Президенту.