Xayrullo Bozorov Soʻxga bordi
Fargʻona viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Xayrullo Bozorov Soʻx tumanida boʻlib, bu yerda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlarini koʻzdan kechirdi.
Dastlab, chegara hududda joylashgan Chashma bulogʻiga borib, hududdagi vaziyat, aholining yashash tarzi bilan tanishgan viloyat rahbari aholi bilan uchrashib, ularning dardu tashvishlarini tingladi.
Chashma bulogʻi muqaddas joy. Kelin kuyovlar toʻydan oldin buloq boshiga kelib, oʻz tilaklarini aytishadi. Bu soʻxliklarning azaliy odati. Viloyat rahbari bu manzilga tashrif buyurgan payt yangi kelin kuyovlar ham kelishdi. Kelin-kuyovlar bilan suhbatlashib, ularni tabrikladi va tuyona sifatida televizor sovgʻa qildi. Xonadonlarga kirib, odamlar bilan uchrashdi. Ularning dardu tashvishlariga quloq tutdi va aniqlangan muammolarni zudlik bilan bartaraf etish maqsadida mutasaddilarga topshiriq berdi.
Tumanda jadal surʼatlar bilan amalga oshirilayotgan qurilish ishlarini koʻzdan kechirdi. Ayni damda Soʻx tumanida yettita besh qavatli zamonaviy uy, 260 oʻrinli zamonaviy maktab, mahalla fuqarolar yigʻini binolari qurilmoqda. Tumandagi birinchi sektor hududi yashovchi aholining ehtiyojini inobatga olib, bu hududda ikkita zamonaviy besh qavatli uy qurilishi dasturga kiritilgan boʻlib, bugun mazkur inshootning ilk tamal toshi qoʻyildi.
Tumandagi “Sarikanda” mahalla fuqarolar yigʻinida “Soʻx namunasi” tikuv fabrikasi faoliyat olib boradi. Mazkur fabrikada ishlab chiqarilayotgan trikotaj mahsulotlarini koʻzdan kechirgan viloyat hokimi fabrika rahbariga faoliyatni kengaytirib, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar hajmini oshirish va chet davlatlarga eksport qilish masalasini aytdi.
- Buning uchun viloyat hokimligi tomonidan qanday yordam kerak boʻlsa biz tayyormiz,- dedi viloyat rahbari.
Mazkur mahallada davlat xususiy sherikchilik asosida mahalliy tadbirkor tomonidan mahalla fuqarolar binosi zamonaviy tarzda bunyod etilmoqda. Viloyat hokimi tadbirkorlarni jalb etib, boshqa mahallalarning binosini davlat xususiy sherikchilik asosida bunyod etilish boʻyicha mutasaddilarga topshiriq berdi.
Tumanning Qayroq massivida bir yarim ming gektar qishloq xoʻjaligida foydalanilmaydigan yer mavjud. Oʻzlashtirish uchun albatta suv kerak. Prezidentimiz qarori bilan bugun mazkur hududga Soʻx daryosidan suv tortib chiqarish maqsadida Qayroq nasos stansiyasi qurilmoqda. Buning uchun davlat byudjeti hisobidan qariyb 92 milliard soʻm mablagʻ ajratilgan. Ayni damda qurilish va montaj ishlari jadallik bilan olib borilmoqda. Jarayonni koʻzdan kechirgan viloyat rahbari bu yerda ishlayotgan mutaxassislar bilan suhbatlashdi, nasos stansiyasinig loyihasi bilan tanishdi.
Ikkinchi sektor hududida kichik sanoat zonasi yaratilmoqda. Bu hududda dastur doirasida ellik yettita loyiha soʻxlik tadbirkorlar tomonidan amalga tatbiq etilmoqda. Viloyat hokimi yaratilayotgan kichik sanoat zonasidagi tadbirkorlar shtabiga kelib, korxona va tashkilotlar rahbarlari va tadbirkorlar bilan uchrashdi. Muloqot chogʻida Soʻx tumanini har tomonlama rivojlantirish uchun qoʻshimcha loyihalarni amalga tatbiq etish, odamlarni tadbirkorlikga jalb etib, bu hududda ishlab chiqarish korxonalari hamda dam olish maskanlarini yoʻlga qoʻyish lozimligi taʼkidlandi.

Исполняющий обязанности хокима Ферганской области Хайрулло Бозоров посетил Сохский район, изучив проводимую здесь благоустроительную и созидательную работу.
Сначала он посетил приграничную территорию и расположенный здесь родник Чашма, встретился с населением, ознакомился с положением дел в этой местности, образом жизни людей, заслушал тревожащие их проблемы.
Родник Чашма – священное место. Перед свадьбой жених с невестой приходят к нему, чтобы загадать желание. Это старинная традиция сохцев. Когда глава области находился здесь, сюда также прибыла молодая пара. Поговорив с ними, Х.Бозоров поздравил их с этим важным жизненным событием, подарил телевизор в качестве свадебного подарка. Затем посетил дома жителей, где побеседовал с ними. Выслушал тревожащие граждан проблемы, дал поручения компетентным работникам по их немедленному устранению.
После этого глава области ознакомился с проводимой в районе ускоренными темпами строительной работой. На данный момент в Сохском районе возводится семь пятиэтажных домов, современная школа на 260 мест, здания сходов граждан махалли. Учитывая нужды населения, проживающего на территории первого районного сектора, в программу внесено возведение здесь двух современных пятиэтажных домов, и в этот же день был заложен первый краеугольный камень будущих новостроек.
В махалле «Сариканда» действует швейная фабрика «Сух намунаси». Произведя осмотр продукции, выпускаемой на этой фабрике, хоким области дал рекомендации руководителю предприятия по расширению деятельности, повышению объема производимой продукции и ее экспорту за рубеж.
– Мы готовы оказать помощь, которая от нас потребуется, – сказал руководитель области.
Кроме того, в настоящее время местный предприниматель возводит современное здание схода граждан этой махалли на основе государственно-частного партнерства. Х.Бозоров дал поручение оказать содействие в этой работе.
В районе на массиве Кайрок имеется неиспользуемая в сельском хозяйстве земля площадью в 1,5 тысячи гектаров. Для ее освоения, естественно, нужна вода. В соответствие с постановлением Президента нашей страны здесь возводится Кайрокская насосная станция для использования воды из реки Сох. На эти цели из местного бюджета выделено почти 92 миллиарда сумов. В данное время на объекте ведутся строительно-монтажные работы. Хоким области ознакомился с ходом строительства насосной станции и побеседовал с работающими здесь специалистами.
На территории второго сектора создается малая промышленная зона, где в рамках программы сохскими предпринимателями реализуется 57 проектов. Глава области посетил штаб предпринимателей в создаваемой промышленной зоне, встретился с его членами и руководителями предприятий и организаций.
В ходе беседы отмечалось, что для всестороннего развития Сохского района необходимо воплощать на практике дополнительные проекты, привлекать людей к предпринимательской деятельности, открыть новые предприятия и учреждения отдыха в регионе.