Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakati muborak Ramazon oyida xalqimizni yanada jipslashtirib, sinovli kunlarda ehtiyojmand, ko‘makka muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlashda yuksak samaralar bermoqda.
Surxondaryo viloyatida ham savobtalab insonlar, saxovatpesha tadbirkor va fermerlar ijtimoiy himoyaga muhtoj, boquvchisini yo‘qotgan hamda nogironligi bor oilalarga yordam qo‘lini cho‘zib, ularga zarur oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmon va boshqa birlamchi ehtiyoj mollari etkazib berayotir. Ularning yashash tarzini o‘zgartirish uchun chorva mollari va parranda bilan ta’minlamoqda. Jumladan, hozirgacha vohada turmush sharoiti og‘ir uch yuzdan ortiq oilaning har biriga bir boshdan sog‘in sigir tuhfa qilindi.
Qumqo‘rg‘on tumanida ham sektorlar kesimida kam ta’minlangan, turmush sharoiti og‘ir oilalar ro‘yxati shakllantirilib, sog‘in sigir tarqatish yo‘lga qo‘yildi. Tuman hokimligi tashabbusi va homiylar ko‘magi bilan dastlab ijtimoiy ko‘makka muhtoj 27 oilaga sog‘in sigir etkazib berilgan bo‘lsa, bugun yana 104 ehtiyojmand xonadon qo‘rasiga bir boshdan qoramol keltirib berildi. Bunday saxovot ko‘makka muhtoj oilalarga qut-baraka va bir olam quvonch ulashayotgani bilan ahamiyatli bo‘lmoqda.
– Turmush o‘rtog‘im vafot etganiga besh yil bo‘lmoqda, – deydi Yangier mahallasida yashovchi X.Umarova. – Uch nafar voyaga etmagan farzandim bor. Hozirgi og‘ir sharoitda ularning ta’minoti meni jiddiy o‘ylantirayotgan edi. Kutilmaganda xonadonimizga bepul sog‘in sigir keltirib berishganidan suyunib, ko‘zlarimga quvonch yoshlari keldi. Chunki, qoramol uyga baraka keltiradi, deb ko‘p eshitganman. Lekin, qo‘lim kaltalik qilib, uni sotib olishning imkonini topolmayotgan edim. Ilohim, ulug‘ oyda bizning turmushimizni o‘ylab, xayr-saxovot ko‘rsatgan, yordam qo‘lini cho‘zganlar hech kam bo‘lmasin. Er yuzidan ko‘zga ko‘rinmas yov tezroq chekinsin. Yurtimizni turli ofatlardan Yaratganning o‘zi asrasin.
Muborak Ramazon oyida tumanda keng quloch yozayotgan bunday xayrli tadbir kam ta’minlangan oilalarni kambag‘allikdan chiqarishga yo‘naltirilgani bilan homiylarda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Shunga asosan bunday oilalarga 50 tadan tovuq ham berish yo‘lga qo‘yilib, chin ehtiyojmand oilalar qo‘llab-quvvatlanmoqda.

Инициатива Президента страны по организации общенародного движения "Доброта и поддержка" в дни священного Рамадана еще более объединила народ и дает хорошие результаты.
И в Сурхандарьинской области немало щедрых и милосердных людей, предпринимателей, фермеров и меценатов, которые помогают нуждающимся семьям, потерявшим кормильца, имеющим инвалидов. Они доставляют им продовольствие, лекарства и другие предметы первой необходимости. Для повышения благополучия они обеспечивают их домашними животными и птицей. В регионе каждая из более трехсот нуждающихся семей получила в подарок дойную корову.
И в Кумкурганском районе в разрезе секторов были сформированы списки нуждающихся семей для раздачи дойных коров. Если сначала по инициативе хокимията района и при поддержке спонсоров 27 семей обеспечили дойными коровами, то сегодня еще 104 нуждающиеся семьи получили в свои хозяйства по дойной корове. От такой щедрости и помощи в нуждающихся семьях царит радость от мысли, что теперь беды и недостаток уйдут в прошлое.
- Мой супруг умер пять лет назад, - говорит жительница махалли "Янгиер" Х. Умарова. - Воспитываю 3 несовершеннолетних детей. Я была серьезно озабочена их обеспечением в сегодняшних трудных условиях. У меня на глазах появились слезы радости, когда неожиданно к нам во двор привели дойную корову. Много слышала, что скот приносит достаток в дом, но не было средств для покупки. Всевышний в этот священный месяц услышал наши молитвы и оказал нам милость. Пусть не оскудеет рука дающего! И быстрее покинет нашу землю этот невидимый враг - коронавирус. Пусть Аллах сбережет нашу страну от разных напастей!
Спонсоры с большим энтузиазмом приступили в этот священный месяц к благим делам по оказанию помощи нуждающимся семьям и сокращению бедности. Они решили также таким семьям выдавать по 50 кур и таким образом поддержать такие семьи.