Xalqimiz birdamligi, mehr-oqibati bizga madad boʻlmoqda
Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi tomonidan tashkil etilgan “Bir quti saxovat!“ aksiyasi doirasida yigʻilgan oziq-ovqat, kiyim-kechak, pul mablagʻlari, gigiyena vositalari va boshqa zarur mahsulotlar Sardoba suv ombori bilan bogʻliq ofatdan jabr koʻrgan sirdaryoliklarga yetkazib berildi.
Xabaringiz bor, 1-may kuni Sirdaryo viloyatidagi Sardoba suv ombori toʻgʻonining bir qismi oʻpirilib, aholi xonadonlari va ekin maydonlarini suv bosgan, yuzlab yurtdoshlarimiz boshpanasiz qolgan edi.
Davlatimiz rahbari oʻsha kunning oʻzidayoq voqea joyiga yetib borib, toʻgʻon oʻpirilishi bilan bogʻliq hodisa oqibatlarini bartaraf etish, jumladan, aholini zudlik bilan evakuatsiya qilish, ularga birlamchi yashash sharoiti yaratish, zarur oziq-ovqat va tibbiyot vositalari bilan taʼminlash, toʻgʻonning oʻpirilgan qismini tiklash-taʼmirlash borasida zarur koʻrsatmalar berdi. Ofatdan jabr koʻrgan aholi bilan muloqot qildi.
Koronavirus bilan bogʻliq bugungi vaziyatda xalqimiz boshiga tushgan bu sinovli kunlar hamjihatlik, mehr-oqibat rishtalari bilan barham topmoqda. Shunday damda xalqimiz tahlikaga tushmasdan, aksincha, yana-da jipslashdi. Toshkent va Jizzax viloyatining hududga tutash tumanlari aholisi sirdaryoliklarga uyining toʻridan joy bergan boʻlsa, yurtimizning barcha hududlaridan turli tashkilotlar, tadbirkorlar, oddiy odamlarning oziq-ovqat, kiyim-kechak, gigiyena vositalari, pul mablagʻlaridan iborat saxovat karvonlari peshma-pesh yuborilmoqda.
Mazkur xayrli tashabbusga Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi – OʻzA ham qoʻshilib, “Bir quti saxovat!“ aksiyasini eʼlon qilgan edi. Mazkur aksiyada yurtdoshlarimiz faol ishtirok etib, qisqa fursatda 100 million soʻmlik oziq-ovqat, kiyim-kechak, gigiyena vositalari, 21,5 million soʻm va 2 ming AQSH dollari miqdorida pul mablagʻi yigʻildi.
IMG_6340.JPG
Bu mahsulotlar viloyatning Mirzaobod va Sayxunobod tumanlaridagi ofatdan jabr koʻrgan aholiga yetkazib berildi.
Dastlabki manzil – Sayxunobod tumanidagi “Temurbek – Shahrizoda hamkor“ xususiy maktabgacha taʼlim muassasasi boʻldi. OʻzA jamoasi bu yerga vaqtincha joylashtirilgan sardobaliklar bilan suhbatlashdi, ularning qaygʻusiga sherik boʻlib, oziq-ovqat, kiyim-kechak va boshqa zarur mahsulotlarni ulashdi.
– Shunday kunlarda xalqimiz birdamligi, mehr-oqibati barchamizga katta kuch, ruhiy madad bermoqda, – dedi Sayxunobod tumani hokimi Botir Mirzaqulov. – Bugun mamlakatimizning rasmiy axborot agentligi – OʻzA, yaʼni yetakchi jurnalistlar jamoasi tashabbusi bilan yigʻilgan zarur mahsulotlar olib kelingani aholiga yana-da koʻtarinki ruh bagʻishladi. Barcha soha vakillarining bu kabi qoʻllab-quvvatlovi talafotlarni birgalikda yengib oʻtishimizda katta yordam beradi, albatta.
Shuningdek, tumandagi “Baxmalsoy“, “Oʻzbekiston“ va “Madaniyat“ MFYdagi 500 oila ham sardobalik qoʻshnilarini oʻz bagʻriga joylashtirgan. Saxovat karvonidagi yuklar ularga ham boʻlib berildi.
Shu kuni “Bir quti saxovat!“ aksiyasi doirasida yigʻilgan mahsulotlar Mirzaobod tumani Turgʻun Ahmedov nomidagi va “Mirzachoʻl“ mahalla fuqarolar yigʻinlaridagi oilalarda joylashgan aholiga ham yetkazildi.
Aksiyada yigʻilgan zarur mahsulotlar bilan bir qatorda kelib tushgan pul mablagʻlari har ikki tumanda joylashgan ofat jabrdiydalariga boʻlib berildi.

Продовольственные продукты, одежда, деньги, средства гигиены и предметы первой необходимости отправлены в Сырдарью пострадавшим от бедствия.
Акция «Коробка доброты» организована Национальным информационным агентством Узбекистана.
После прорыва дамбы в Сырдарьинской области вода накрыла посевные площади и проникла в дома населения. Сотни соотечественников остались без крова.
В тот же день глава государства прибыл на место происшествия и дал необходимые указания по устранению последствий, незамедлительной эвакуации населения, созданию необходимых первичных жизненных условий, обеспечению необходимыми продовольственными продуктами и медицинскими средствами, восстановлению и ремонту разрушенной части дамбы. Президент встретился с пострадавшими.
В сегодняшних условиях пандемии, связанной с коронавирусом, такие испытания помогают преодолеть сплоченность и доброта нашего народа. Люди не впали в панику, а сплотились.
Жители прилегающих районов, Ташкентской и Джизакской областей приютили пострадавших соотечественников. Все без исключения организации, предприниматели, простые люди организуют и один за другим отправляют пострадавшим "Караваны доброты", наполненные продовольствием, одеждой, медикаментами, средствами гигиены, деньгами.
Национальное информационное агентство Узбекистана тоже подключилось к данной благотворительной инициативе и объявило акцию «Коробка доброты».
Наши соотечественники приняли активное участие в данной акции. За короткий срок собраны продовольственные продукты, средства гигиены, одежды на 100 миллионов сумов, а также 21,5 миллиона сумов и 2 тысячи долларов США денежной помощи. Все это доставлено пострадавшим в районах Мирзаабад и Сайхунабад.
Первым пунктом назначения стало частное детское дошкольное образовательное учреждение «Темурбек-Шахризода хамкор» в Сайхунабадском районе.
Коллектив УзА побеседовал с жителями Сардобы, временно размещенными в здании данного учреждения. Выразив свое сочувствие, раздали продовольственные продукты, одежду и другие предметы повседневной необходимости.
– В такие дни единство и доброта наших людей придают нам всем огромные духовные силы, - говорит хоким Сайхунабадского района Ботир Мирзакулов. – И то, что сегодня к нам доставлены необходимые продукты, собранные по инициативе официального информационного агентства нашей страны коллективом ведущих журналистов, придало еще больше моральных и духовных сил, подняло настроение всех присутствующих. Конечно, такая огромная поддержка представителей всех отраслей страны поможет нам преодолеть все трудности.
500 семей МСГ “Бахмалсой“, “Узбекистон“ ва “Маданият“ района приютили соседей из Сардобы. Продукты доставили и им.
В этот же день продукты, собранные в рамках акции «Коробка доброты», доставлены и пострадавшим, размещенным в домах населения МСГ имени Тургуна Ахмедова и «Мирзачуль».
Денежные средства, поступившие вместе с необходимыми товарами, распределены между пострадавшими, размещенными в двух районах.