Bo‘ka tumanida 250 nafar yigit-qizning bandligi ta’minlandi
Xususan, Toshkent viloyatining Bo‘ka tumanida “Har bir yoshga — bir gektar“ loyihasi doirasida “Bo‘ka“ mahalla fuqarolar yig‘ini hududidagi bo‘sh turgan jami 77,6 gektar er ishsiz 160 nafar yigit-qizlar va ehtiyojmand yosh oilalarning 40 tasiga ajratib berildi. Ularning ba’zi biri esa 2 nafardan yoshni ishga jalb qilishi natijasida 250 nafar yigit-qizning bandligi ta’minlandi.
Loyiha yoshlar bandligini ta’minlashda va erdan unumli foydalanib daromad olishiga xizmat qiladi. Ayni paytda dalada ish qizg‘in bo‘lib, ko‘zlarida ertangi kunga ishonch aks etgan yigit-qizlarning faolligini ko‘rish mumkin. Berilgan imkoniyatdan samarali foydalanib, daromad olish maqsadida turli sabzavot ko‘chatlari va urug‘larini erga qadashmoqda. Zero, bugungi samarali mehnat ertangi mo‘l hosil garovidir.
Toshkent viloyati hokimligi axborot xizmati xabariga ko‘ra, shu kungacha Bo‘ka, Toshkent, Ohangaron va Parkent tumanlarida ham “Har bir yoshga – bir gektar” aktsiyasi asosida ishsiz yurgan yigit-qizlarning har biriga suvli maydonlardan 20 sotixdan bir gektargacha er ajratildi. Ularga mevali daraxt ko‘chatlarini ekishga zarur texnikalar bilan yordam berilyapti. Umuman hozirgacha joylarda 315 nafar yoshga 152,5 gektar er berildi.
Toshkent tumanida ham bu borada muayyan ishlar olib borilyapti. “Manzilli reja” loyihasi asosida “Chuvalachi” hududidagi fermer xo‘jaliklari tomonidan 5 nafar yigit-qizga sug‘oriladigan erlardan jami 2,5 gektar er berildi.
Umuman keyingi paytda Toshkent viloyatida yoshlar bandligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilyapti. Ayniqsa, 18-30 yoshgacha bo‘lgan yigit-qizlarning bandligini ta’minlash maqsadida qator loyihalar hayotga joriy etildi. Yoshlar asosan agroklaster, baliqchilik, asalarichilik, parrandachilik, tomorqachilik, xususan, issiqxona xo‘jaliklariga ishga joylashtirilayapti.
“Har bir yoshga – bir gektar” loyihasi, “Yoshlar kelajagimiz” va “Har bir oila –tadbirkor” davlat dasturlari, mehnat yarmarkalarining o‘rni katta bo‘lmoqda. Ish bilan band bo‘lmagan 21 ming 298 nafar yigit-qizning bandligini ta’minlash borasida ko‘rilayotgan choralar shular jumlasidandir.

В Букинском районе обеспечена занятость 250 юношей и девушек
Разные перспективные проекты, осуществляемые для обеспечения занятости молодежи, приносят свои результаты.
В рамках проекта “Каждому молодому человеку — по одному гектару земли” в Букинском районе 77,6 гектара свободной земли на территории схода граждан махалли “Бука“ выделено 160 юношам и девушкам, 40 нуждающимся семьям. Обеспечена занятость 250 юношей и девушек.
На полях идет активная работа, усердно трудится и молодежь. В целях эффективного использования всех возможностей, получения доходов закладываются семена овощей и саженцы. Сегодняшние труды - гарантия завтрашнего обильного урожая.
По сообщениям пресс-службы Ташкентского областного хокимията, в рамках акции “Каждому молодому человеку — по одному гектару земли” до нынешнего дня по Ташкентской области, в частности в Букинском, Ташкентском, Ахангаранском и Паркентском районах выделено от 20 соток до одного гектара поливной земли.
Оказывается поддержка в посадке фруктовых деревьев. На местах 315 представителям молодежи выделено в общем количестве 152,5 гектара земли.
В Ташкентском районе также проводится определенная работа. На основе проекта “Адресный план” фермерским хозяйством на территории “Чувалачи” выделено 2,5 гектара орошаемой земли пяти юношам и девушкам.
В последнее время в Ташкентской области обеспечению занятости молодежи уделяется отдельное внимание. В особенности, в целях обеспечения занятости молодежи 18-20 лет реализован ряд эффективных проектов. Молодежь в основном привлекается к работе в агрокластерах, рыбоводческих, пчеловодческих, птицеводческих и тепличных хозяйствах.
Большое внимание уделяется реализации государственных программ “Молодежь – наше будущее” и “Каждая семья – предприниматель”, проведению ярмарок труда.